http://www.aluksne.lv/
 | LAT | ENG | EST | RUS |
Novads Ziņas par pašvaldību Pašvaldības iestādes Kontakti Pakalpojumi Projekti Pašvaldības iepirkumi Izsoles Normatīvie akti un dokumenti "Alūksnes Novada Vēstis" Publikācijas un statistika Vakances Eiropas Savienība Sabiedrība Uzņēmējdarbība Konkursi Jauniešiem Zaļā gaisma Dzīvnieku patversme Saites Ziņu arhīvs

Lai pieteiktos jaunākajām ziņām, ievadiet savu e-pastuPārstrādes video

Visas Latvijā nopērkamās elektropreces tiek marķētas ar īpašu simbolu – pārsvītrotu konteineru. Simbols norāda, ka šo preci nedrīkst izmest kopā ar sadzīves atkritumiem, un tā pēc sava kalpošanas laika beigām jānodod elektropreču savākšanas vietā. Atkritumu šķirošanas laukumos vecās elektropreces no iedzīvotājiem tiek pieņemtas bez maksas.

Kas ir elektroprece?
Elektroprece ir iekārta, kas tiek darbināta ar elektrisko strāvu no kontakta vai baterijām:
     1. lielās mājsaimniecības iekārtas - ledusskapji, veļas un trauku mazgājamās mašīnas, elektriskās krāsnis, elektriskie radiatori, ventilatori u.c.,
     2. mazās mājsaimniecības iekārtas - putekļu sūcēji, gludekļi, kafijas automāti, dzirnaviņas, tosteri, fēni, bārdas skuvekļi u.c.,
     3. informācijas tehnoloģiju iekārtas - datori, monitori, printeri, elektriskās rakstāmmašīnas, printeri, telefoni u.c.,
     4. patērētāju iekārtas - televizori, video un audio magnetofoni, atskaņotāji, radioaparāti u.c.,
     5. apgaismes iekārtas - gaismekļi, spuldzes u.c.,
     6. elektriskie instrumenti - urbji, šujmašīnas, zāģi u.c.,
     7. elektriskās rotaļlietas, sporta un atpūtas preces.

Kur likt nolietotās elektropreces?
Latvijas Zaļais punkts, sadarbojoties ar atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem visā Latvijā, izveidojis tīklu ar pieņemšanās vietām, kur iedzīvotāji var bez maksas atbrīvoties no savu laiku nokalpojušām elektroprecēm, nekaitējot apkārtējai videi. Elektropreces un dienasgaismas spuldzes iespējams nodot elektropreču pieņemšanas punktos, bet mobilos telefonus - arī to tirdzniecības vietās, LMT, Tele 2 un Bite Latvija klientu apkalpošanas centros, kā arī SIA Pērkons un Dēli veikalos. Pieņemšanas vietu adreses atradīsi Latvijas atkritumu šķirošanas vietu kartē.

!!! No iedzīvotājiem vecās elektropreces šķirošanas laukumos tiek pieņemtas bez maksas, bet, ja vēlies, lai atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums aizbrauc pie tevis un veco elektropreci aizved uz šķirošanas laukumu, būs jāsedz preces transportēšanas un krāvēja pakalpojuma izmaksas.
Lai elektropreču utilizāciju padarītu iedzīvotājiem ērtāku, atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi, iepriekš izziņojot, mēdz rīkot īpašas akcijas, kurās noteiktos laikos piestāj daudzdzīvokļu māju pagalmos vai citā iedzīvotājiem ērtā vietā, bez maksas pieņem vecās elektropreces un nogādā tās uz atkritumu šķirošanas laukumiem.

!!! Atceries, ka uz atkritumu šķirošanas laukumiem vedamajām elektroprecēm jābūt neizjauktām, piemēram, ledusskapim jābūt ar kompresoru, televizoram – ar kineskopu, datoram – ar mātes plati utml. Ja elektroprece būs izjaukta un visas otrreizējai pārstrādei derīgās sastāvdaļas izņemtas, atkritumu apsaimniekotājs par tās utilizāciju var pieprasīt samaksu kā par sadzīves atkritumiem.

Parastās kvēlspuldzes un halogēnspuldzes tiek uzskatītas par videi relatīvi nekaitīgām, tāpēc tās drīkst izmest sadzīves atkritumos.

Links uz video un lejupielādi: http://www.zalais.lv/lv/iedzivotajiem/video/atkritumu-skirosana-un-parstrade/nodod-vecas-elektropreces-parstradei/


Celulozes šķiedras ir iespējams pārstrādāt līdz pat septiņām reizēm, tādēļ ir svarīgi pārstrādei derīgo papīru – avīzes, žurnālus, biroja papīru, kartona kastes u.c. – izmest atkritumu šķirošanas konteinerā. Par tālāko papīra ceļu uz pārstrādi parūpēsies vietējais atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums. Tas savāks šķirošanas konteineros iemesto papīra, kartona iepakojumu, nogādās to uz šķirošanas līnijām, kur atdalīs nederīgos materiālus. Pāršķirotais kartons un papīrs pēc tam tiks sapresēts ķīpās un nogādāts pārstrādes uzņēmumiem.

Ķīpas ar sašķiroto papīru mērcē lielās tvertnēs un sadala šķiedrās. Šajā procesā pievieno dažādas vielas, lai tintes un tipogrāfijas krāsas daļiņas, sākot atdalīties no šķiedrām – tām vairs nepieliptu. Māli, kas tika pievienoti papīra ražošanas procesā, papīru pārstrādājot, palīdz atdalīt drukas krāsas un tinti.

Tālāk tiek veikta t. s. “attintēšana” – ķīmisks process, kurā attīroši līdzekļi vairākkārtējos ciklos atdala piejaukumus (papīra papildinājumi, pārklājumi, tinte) no ūdenī izšķīdinātā papīra putras. Lai uzlabotu papīra baltumu un tīrību iespiedpapīra ražošanā, celulozi “attintē” uzpeldināšanas iekārtā, kur pulpas šķidrumam pievieno kalcija ziepes un pūš caur to gaisu. Krāsvielas pielīp gaisa burbulīšiem un paceļas šķidruma virspusē, kur tās noputo un nosmeļ. Kad krāsvielas ir aizvāktas, šķiedras balina ar ūdeņraža peroksīdu. Pārējie papīra piejaukumi – līme, skavas un saspraudes nogrimst, un šo nogulšņu kārtu sadedzina vai aizved uz izgāztuvi. Vairākos ciklos šķiedras pakāpeniski tīra, “attintē” no tipogrāfijas krāsām, sijā un filtrē, līdz tās ir derīgas papīra ražošanai.

Balta papīra atgriezumiem attīrīšana nav vajadzīga vai arī nepieciešama nelielā apjomā, un tos var izmantot kā celulozes aizvietotāju. Atkarībā no ražojamās papīra šķirnes pārstrādājamā papīra šķiedrām piejauc svaiga koka šķiedru celulozi.

Pārstrādāto celulozi nosūta uz izejvielu sagatavošanas daļu, kur to apstrādā (tāpat kā koka skaidas, ražojot jaunu papīru). Papīra ražošanas procesa beigās no izejvielām, kas citādi būtu piepildījušas izgāztuves, palielinot to platību, tiek radīts jaunais papīra produkts.

Otrreizēji pārstrādājot, papīru un kartonu izmanto gan iepakojuma, gan citu papīra izstrādājumu ražošanai. Pārstrādes ciklu skaits ir ierobežots, jo ar katru no tiem pasliktinās materiāla mehāniskās un apdrukas īpašības (koka šķiedras ir pārstrādājamas sešas reizes, katrā no tām samazinās šķiedru garums).

Links uz video un lejupielādi: http://www.zalais.lv/lv/iedzivotajiem/video/atkritumu-skirosana-un-parstrade/skirosim-papiru-un-kartonu/

Šķirosim plastmasas pudeles

Savs dzīves cikls ir nevien cilvēkiem un citiem dzīviem organismiem, bet arī otrreiz pārstrādājamajiem materiāliem, piemēram, PET pudelēm. Ja viss notiek kā paredzēts, to dzīve ir mūžīga, – vispirms tās nonāk pie patērētājiem, pēc tam pie atkritumu apsaimniekotājiem, un, ja ir pareizi sašķirotas, tad otrreizējās pārstrādes uzņēmumos PET pudeles atdzimst otrai dzīvei, un viss sākas no jauna.

Noskaties video par PET pudeļu pārstrādi
     1. Sašķirotās PET pudeles atkritumu apsaimniekotāji nogādā PET Baltija rūpnīcā Jelgavā. Otrreizējai pārstrādei paredzētās pudeles ved ne tikai vietējie atkritumu apsaimniekotāji. Tās tiek ievestas arī no ārzemēm (Lietuvas, Igaunijas, Zviedrijas un citām valstīm), lai nodrošinātu rūpnīcas darbam nepieciešamo pudeļu daudzumu.
    2. Uz konveijera lentes pudeles atdala no dažādiem piemaisījumiem, kā arī sašķiro pēc krāsām. Šo darbu veic ar rokām. Cilvēku izdomai nav robežu – pudelēs, ko atkritumu apsaimniekotāji nogādā PET Baltija, var atrast visdažādākās lietas: akmeņus, metāla gabalus, naglas, pat medicīniskās šļirces. Tas viss nedrīkstētu atrasties PET pudelēs, jo šie piemaisījumi var sabojāt smalcināšanas iekārtu asmeņus.
     3. Rūpnīcas iekārtās PET pudeles tiek sasmalcinātas pārslās. Tam seko intensīva pārslu karstā mazgāšana, kuras laikā notiek izšķīdušo pudeļu etiķešu atdalīšana, skalošana, nostādināšana un žāvēšana. Tad no pārslām atdala putekļus, lai piemaisījumu procents tuvotos nullei.
    4. PET pudeļu otrreizējās pārstrādes procesa galaprodukts – gatavās, uz līnijas saražotās PET pārslas, kas paredzētas eksportēšanai. No vienas pudeles var iegūt 35 - 40 gramus pārslu. Pārslu krāsa atkarīga no PET pudeļu krāsas: no caurspīdīgām pudelēm iegūst caurspīdīgas, no zaļām – zaļas, no zilām – zilas PET pārslas.
    5. Visbeidzot PET pārslas tiek sašķirotas pēc krāsām, iepakotas un sagatavotas eksportam. 95 % PET Baltija saražoto pārslu nonāk Eiropas Savienības valstīs, kur tās galvenokārt izmanto poliestera šķiedras ražošanai. No šīs šķiedras ražo apģērbus (T-kreklus, ziemas jaku pildījumu), automašīnu gaisa filtrus un iekšējo sēdekļu apšuvumu, puķupodus un citus izstrādājumus. Protams, PET pārslas izmanto arī jaunu PET pudeļu ražošanai. Šī tehnoloģija ir sarežģītāka, jo ietver specifiskas pārtikas prasības. Kas notiek tālāk? Jaunās PET pudeles cilvēki izlieto, un, ja tās tiek šķirotas, process var sākties no gala.

Zaļā punkta izstrādātajā skolotāja rokasgrāmatā „Iepako, izpako, un tālāk?” atradīsi arī plastmasas iepakojuma pārstrādes zīmējumu.

Dati un fakti par PET pudelēm
     • PET pudele patentēta 1973. gadā.
     • Pirmo reizi tā otrreiz pārstrādāta 1977. gadā.
     • PET ir otrs vērtīgākais atkritumu plūsmas materiāls aiz alumīnija.
     • PET pudeles ir otrreiz vislabāk izmantojamie plastmasas izstrādājumi.
     • Sadedzinot PET, izdalās dioksīns, kas ir indīga un kancerogēna viela. Īpaši kaitīgi dioksīns iedarbojas uz aknām, reproduktīvo un imūnsistēmu, kā arī nervu un endokrīno sistēmu. Dioksīns no organisma neizdalās, bet gan uzkrājas tajā!
     • Ar PET sadedzināšanu apkārtējai videi ļaunums netiek nodarīts tikai tad, ja tās sadedzina vismaz 1200 oC karstumā speciālās krāsnīs, kas apgādātās ar piemērotu filtru sistēmu. PET pudeles nekādā ziņā nedrīkst dedzināt mazdārziņā, mežos, pļavās un citur dabā.
     • No otrreiz pārstrādātajām PET pudelēm var ražot visdažādākos produktus. Piemēram, no 27 pārstrādātām PET pudelēm var izgatavot vienu džemperi.
     • Nesasmalcinātas PET pudeles tiek izmantotas t. s. polimērbetona izstrādājumu ražošanai. Piemēram, viena bruģa ķieģeļa izgatavošanai nepieciešamas 10 PET pudeles.

Links uz video un lejupielādi: http://www.zalais.lv/lv/iedzivotajiem/video/atkritumu-skirosana-un-parstrade/skirosim-plastmasas-pudeles/
Šķirosim stikla pudeles un burkas
Viena tonna otrreizējo stikla izejvielu ietaupa vienu tonnu kvarca smilšu un 250 kg kalcinētās sodas. Tomēr, lai šos resursus ietaupītu, stikla iepakojums ir jāizmet tam paredzētajā atkritumu šķirošanas konteinerā. Svarīgi atcerēties, ka šķirošanai paredzētajos konteineros drīkst mest tikai stikla iepakojumu – pudeles un burkas. Tur nedrīkst mest stikla, porcelāna un keramikas traukus, spoguļus un logu stiklu. Tālāk atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi konteineros izmesto stikla iepakojumu nogādā pārstrādes uzņēmumiem.

Pārstrādes rūpnīcā vispirms tiek atlasīti visi materiāli, kas nav no stikla. Pēc tam savāktās pudeles un burciņas sadauza kaletē – tā rūpniecībā sauc sadauzītu izlietoto stiklu. Kalete tiek apstrādāta ar magnētu, lai aizvāktu palikušos pudeļu metāla vāciņus. Vakuumprocesā tiek atdalīti plastmasas un papīra atlikumi.

Stikla ražošanai izmanto kvarca smiltis, sodu un kaļķakmeni, bet 30 līdz 40 procentus no kopējās izejvielu masas var aizvietot ar otrreizējām izejvielām. 1550 grādu temperatūrā visas izejvielas tiek izkausētas viendabīgā masā. Tālāk masa tiek novirzīta uz pudeļmašīnu, kur 1200 °C temperatūrā īpašās formās top stikla pudeles. Kad pudeles gatavas, tās lēnām atdziest jeb norūdās. Pēc rūdīšanas pudeles aizceļo uz šķirošanu, kur tās automātiski pārbauda. Brāķētās pudeles atgriežas kausēšanas krāsnī. Veselās pudeles tiek iepakotas vakuumā un nosūtītas pudeļu pildītājiem. Pārstrādātai pudelei ir tāda pati kvalitāte kā tai, kas tikko ražota no smiltīm.

Interesanti fakti par stikla pārstrādi
Otrreizējās izejvielas jeb stikla kalete kūst zemākā temperatūrā, tās kausēšana patērē mazāk enerģijas nekā stikla ražošana no dabiskām izejvielām: viena no pārstrādātā stikla ražota pudele nodrošina enerģijas ietaupījumu, kas ļauj 100 W lampiņai degt četras stundas.

Links uz video un lejupielādi: http://www.zalais.lv/lv/iedzivotajiem/video/atkritumu-skirosana-un-parstrade/skirosim-stikla-pudeles-un-burkas/


Pēdējās izmaiņas:
09-03-2015 15:39


Jaunākās ziņas
Novembris 2017
P O T C P S Sv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 baneris

Alternative content
Alternative contentbaneris

baneris

baneris


banerisContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


banerisbaneris

baneris

baneris

baneris

baneris

baneris

banerisbaneris