Kā šķirot atkritumus

02.09.2008.

Evita APLOKA, Alūksnes pilsētas domes informācijas aprites speciāliste

Līdz ar Malienas reģiona sadzīves atkritumu poligona darbības uzsākšanu Alūksnē 14 vietās ir izvietoti zili, dzelteni un zaļi konteineri, kas paredzēti atkritumu šķirošanai.

Kā šķirot atkritumus? Pirmkārt, jāatceras, ka atsevišķi šķirot varam trīs veidu atkritumus – papīru, stiklu un plastmasu. Jums nav jāmācās no galvas, kurā konteinerā jāmet katrs no šiem atkritumu veidiem, jo uz konteineriem ir uzlīmes, kas norāda, kādiem atkritumiem tie paredzēti. Taču ir dažas nianses, kas attiecībā uz atkritumu šķirošanu tomēr jāievēro.
Zilās krāsas konteineri ir paredzēti papīra atkritumiem. Tajos drīkst mest dažādu iepakojumu no kartona un papīra, piemēram, saplacinātas kastes, makulatūru – avīzes, žurnālus un grāmatas. Papīra atkritumiem paredzētajos konteineros nedrīkst mest slapjus, netīrus materiālus, vinila tapetes, laminētus un glancētus papīra izstrādājumus, papīra izstrādājumus, kas satur metāla skavas vai saspraudes, sulu un piena produktu tetrapakas, vienreizējās lietošanas traukus, čipsu pakas, saldējuma papīru un tamlīdzīgi.
Dzeltenās krāsas konteineri paredzēti plastmasas atkritumiem. Šajos konteineros drīkst mest plastmasas (PET) dzērienu un pārtikas eļļas pudeles, vēlams saplacinātas un bez korķiem, tīrus polietilēna maisiņus, plēves. Jāņem vērā, ka konteinerā nedrīkst mest vienreizējās lietošanas traukus, jogurta, krējuma un margarīna trauciņus, ar pārtikas produktiem pildītus iepakojumus, rotaļlietas, sadzīves priekšmetus, pudeles, kurās bijuši šķīdinātāji un tamlīdzīgi.
Zaļās krāsas konteineri ir paredzēti stikla atkritumiem. Tajos drīkst mest stikla burkas, pudeles, kā arī logu stiklu. Pirms mešanas burkas un pudeles jāizskalo no ēdienu un dzērienu paliekām. Zaļajos konteineros nedrīkst mest netīru stikla taru, spoguļu stiklu, automašīnu stiklu, pudeles, kas satur plastmasas piemaisījumu.
Kā sākt šķirot atkritumus? Uzsākot mājās atkritumu šķirošanu, ir vērts tradicionālo virtuves atkritumu spaini nomainīt pret diviem, trim mazākiem kantainas formas konteineriem dažādu veidu atkritumiem – papīram, stiklam, jauktajiem atkritumiem. Kantainie konteineri ļaus racionālāk izmantot vietu, un, tā kā tiek veikta atkritumu šķirošana, katrā no tiem būs proporcionāli mazāk atkritumu.
Šķirošanu var padarīt par ieradumu, sākot šķirot kaut tikai viena veida atkritumus, piemēram, stiklu vai papīru. Papīra šķirošanai (ar nosacījumu, ka tas ir tīrs) var ērti izmantot iepirkumu papīra maisu vai kartona kasti. Šādu maisu vai kasti var novietot arī priekšnamā, jo tā saturs neradīs nepatīkamu aromātu un neizskatīsies neestētiski. Arī stiklam var izmantot kartona kastes vai stingru iepirkumu maisu no papīra. Šķirojot stikla taru, gan jāņem vērā, ka burkas un pudeles pēc to iztukšošanas vēlams izmazgāt, lai mājās ar laiku neveidotos nepatīkams aromāts.
Kādēļ šķirot? Būtiski, ka šķirojot izlietoto iepakojumu, mēs samazinām maksu par nešķiroto atkritumu izvešanu, jo samazinās kopējais atkritumu apjoms, kas nonāk poligonā. Tādēļ atkritumu šķirošanu jāuztver kā iespēju taupīt un mainīt savus patērētāja ieradumus, bet ne kā apgrūtinājumu.
Krāsainie atkritumu konteineri, kas paredzēti stikla, papīra un plastmasas atkritumiem, Alūksnē atrodas šādās vietās: Ošu ielā 5, Glika ielā 10, Skārņu ielā 9, Brūža ielā 3, Merķeļa ielā 19, Kārklu ielā 5, Dārza ielā 11, Torņa ielā 15, Apes ielas dzīvojamo māju rajonā, Augusta ielā pie krustojuma ar Kalna ielu, pie Glika un Bērzu ielas krustojuma, Vidus ielā 9, Jāņkalna ielā 53, Cerību ielas sarkano līniju zonā.
Diemžēl daudzviet atkritumu konteineru laukumos vērojama aina, ka iedzīvotāji pie šķirotajiem atkritumiem paredzētajiem konteineriem atstāj arī maisiņus ar nešķirotajiem atkritumiem. Atgādinām, ka nešķirotajiem atkritumiem paredzēti metāla konteineri. Vecie, zaļi krāsotie konteineri pakāpeniski tiek nomainīti pret jauniem cinkota metāla konteineriem un vietās, kur jaunie konteineri jau ir izvietoti, lūdzam iedzīvotājus izmantot tos.


Trīs krāsu konteineri – zili, zaļi un dzelteni - papīra, stikla un plastmasas atkritumu savākšanai ir izvietoti 14 vietās Alūksnes pilsētas teritorijā


Alūksnes pilsētas dome
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 43 81496, fakss 43 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv