Caur meistara rokām laiks skanēs bānīša 110-gades svinībās

20.08.2013.


Iveta Zvaigzne,
bānīša svētku režisore Gulbenē



„Tuk-tuk-tuk-tuk-tuk, ripo tvaika bānītis, panākt to un noskriet var ikkatrs mazais Jānītis...”

     Protams, kam gan citam kā mūsu bānītim ir veltīti šie vārdi. Nenoliedzami- Gulbenes novada vēsturiskā vērtība ir šaursliežu dzelzceļš Gulbene – Alūksne, kas būvēts 19./20.gs mijā kā daļa no 210 km garā maršruta Stukmaņi (Pļaviņas) – Valka. Varam būt lepni, ka Gulbenes – Alūksnes dzelzceļš ir viens no nedaudzajiem vēl joprojām ekspluatācijā esošajiem vispārējās lietošanas šaursliežu dzelzceļu iecirkņiem pasaulē, un tas ir ieguvis valsts nozīmes vēstures pieminekļa statusu. Jau kļuvis par tradīciju, ka bānīša ļaudis aktīvi organizē dažādus pasākumus un rada apkārtējiem svētkus.
     Viens no populārākajiem un visvairāk apmeklētākajiem pasākumiem ir Bānīša svētki, kas aizsākās 2000.gada Kultūras mantojuma dienu ietvaros un noris katru gadu septembra pirmajā sestdienā. Pasākums ir plaši apmeklēts, tas ir iecienīts ne tikai novada iedzīvotāju vidū, bet uz to sabrauc arī viesi no dažādiem Latvijas (un ne tikai) reģioniem. Šis gads ir īpašs gads. Īpašs ar to, ka bānītis svinēs 110.dzimšanas dienu un ciemos gaida tuvus un tālus ciemiņus.
     Kad būs sabraukusi tauta no malu malām, lai aplūkotu mūsu bānīti, piedalītos svētku pasākumos visas dienas garumā (svētku sākums plkst.11.00, beigas – tad jau manīs. Norisināsies Gulbenē starp Dzelzceļa staciju un bānīša depo), būs īstais brīdis viesiem ierādīt, ko viņi paši ar` var padarīt… Meistarstiķi un izrādīšanās, svētku dalībnieku līdzdarbošanās- tas viss būs baudāms vairākās darbnīcās.
     Ikvienu svētku viesi gaida:
     1. Gardi skābā darbnīca
     Darbnīcā saimniekos trīs meistari. Ar vienu no tiem darbnīcas apmeklētājiem būs iespēja piedalīties visā kāpostu skābēšanas procesā, sākot ar ēvelēšanu (paņem līdzi paša audzētu kāpostu un burku, ķeroties pie darba rīkiem, varēsi to saēvelēt un ieskābēt, lai tavam vēderam ir prieks gan rudenī, gan ziemā).
     Ar otru meistaru apmeklētāji kopīgi gatavos vieglo rauga mīklu un ceps maizītes.
     Trešā meistara vadībā būs iespēja apgūt sviesta kulšanas prasmes, lai svaigi ceptai maizītei var uzlikt svaigi kultu sviestiņu. Patiesi garda izdarīšanās!
     2. Brīnumkoka darbnīca
     Darbnīcā meistars demonstrēs karošu grebšanas prasmes, rādīs jau paveiktos darbus un ļaus apmeklētājiem pašiem iemēģināt roku un apjaust, kas darāms, lai tiktu pie kulturālas zupas ēšanas.
     3. Skanīgā darbnīca
     Kokļu gatavošanas meistars interesentiem demonstrēs dažādus kokles tapšanas posmus, bet skaņu izvilināšanas meistars kopā ar folkloras kopas „Pērlis” koklētājiem pamācīs apmeklētājus, kā pašiem izvilināt no kokles dažādas brīnumainas skaņas.
     4. Vijīgā darbnīca
     Jāsaka gan, ka ar ēdienu un dvēseles priekiem vien nepietiks, ja miesa būs plika. Darināt brunčus gan tik žigli iemācīties nevar, bet arī prievīte vai jostiņa ir labs sākums. Meistars ar zeļļiem ierādīs apmeklētājiem prievīšu un jostu aušanas prasmes gan ar stellēm, gan izmantojot katrā mājā atrodamas lietas.
     5. Rotaļīgā darbnīca
     Te arī katrs apmeklētājs sastaps sava amata pratējus. Rotaļlietu meistars ierādīs, kā pagatavot rotaļlietas no auduma un dabīgiem materiāliem, bet rotaļu meistars kopā ar folkloras kopu iesaistīs apmeklētājus dažādās rotaļās (protams, tiks izmantotas arī apmeklētāju pašu pagatavotajās rotaļlietas).
     Kad lielie darbi darbnīcās būs padarīti, un visi meistari savas prasmes izrādījuši un ierādījuši, visi tiks aicināti uz kopīgu uzdziedāšanu un sadanci. Folkloras kopas no Gulbenes un kaimiņu novadiem izrādīs savas muzicēšanas, dziedāšanas un dancošanas prasmes.
     Darbnīcu un kopā sadziedāšanās un sadancošanas aktivitātes norisinās „Vidzemes kultūras programmas” projekta „Caur meistara rokām laiks skan” ietvaros, kas tiek īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Vidzemes plānošanas reģiona atbalstu.

     Ir nepieciešams nemitīgi atrasties radošajā, radīšanas, kā arī dzīves pieredzes apguves procesā – izzināt, sajust, pieskarties, iepazīt, saprast, apgūt un pa īstam iemīlēt vērtības, ko šodien ar lepnumu dēvējam par Latvijas nemateriālo kultūras mantojumu. Mīlestība, radītprieks un rādītprieks jūs katru sagaida 7.septembrī- un kā gan citādi, jo mūsu bānītim 110.dzimšanas diena. Visi kopā izdzīvosim to, kā, cauri laiku lokiem čukinot, mazais vilcieniņš nu sasniedzis īstu brieduma pakāpi un kļuvis tik atraktīvs, cik vien savos spēka gados var būt. Tā ka būs darbošanās ne tikai meistardarbnīcās, bet svētku baudīšana un iesaistīšanās nodarbēs, kas katra sirdij vairāk tuvas.
Uz tikšanos!


Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv