Sadarbības projektā veicina Alūksnes atpazīstamību

19.07.2013.


Evita APLOKA,
Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste


     No 9. līdz 15. jūlijam Alūksnes novada delegācija uzturējās sadraudzības pilsētā Marsanēlakotē Francijā, kur noslēdzās divu gadu ilgais sadarbības projekts „Mūzika veido Eiropu”.


     Vienošanās par sadarbību starp Alūksnes un Marsanēlakotes pašvaldībām tika noslēgta pērn jūlijā, kad Alūksni apmeklēja Marsanēlakotes mērs Žans Fransuā Gondeljē un par starptautisko sadarbību atbildīgais viņa kolēģis Žans Renārs kopā ar Mūzikas centra pūtēju orķestri. Noslēgtā vienošanās paredz abu pašvaldību sadarbību jauniešu kultūras apmaiņas projektos un citās jomās.
     Lai gan oficiālu sadarbības līgumu abas pašvaldības noslēdza pērn, savstarpējā sadarbība aizsākās jau 2009. gadā, Marsanēlakotes Mūzikas centra direktoram, mūziķim Sašam Dišeinam starptautiskā projektā tiekoties ar Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestra jaunajiem mūziķiem un skolotāju Ilonu Riekstiņu. Sadarbībai attīstoties, 2011. gada pavasarī Alūksnes pašvaldība uzņēma viesos Mūzikas centra bigbendu „L’Jazz Big Band”, kas sniedza profesionālu koncertu, bet pērn Alūksnē viesojās Mūzikas centra pūtēju orķestris.
     Vizītes laikā Alūksnes un Marsanēlakotes pūtēju orķestri piedalījās projekta atklāšanas pasākumā, sniedza defile programmas koncertu, muzicējot devās gājienā pa pilsētas ielām un piedalījās Francijas Nacionālajai dienai veltītajā piemiņas brīdī. Katru dienu orķestri rūpīgi strādāja mēģinājumos, lai, noslēdzot iepriekš minēto apmaiņas projektu, 14. jūlijā Marsanēlakotes iedzīvotājiem dotu iespēju baudīt emocionālo koncertu, kādu pērn pirmie redzēja alūksnieši. Ar moderno tehnoloģiju palīdzību, arī Alūksnes novada iedzīvotājiem bija radīta iespēja šo koncertu vērot tiešraidē.
     Koncertu apmeklēja arī Latvijas vēstniecības Francijā pārstāve kultūras jomā Elīna Grīnpauka, kura vēstnieces Sanitas Pavļutas – Deslandes vārdā izteica atzinību par šo sadarbības projektu, kas veicina Latvijas atpazīstamību Eiropā.
     Šīs nedēļas laikā Marsanēlakotē bija skatāma īpaša izstāde, kas dažādās fotogrāfijās stāstīja par Alūksni un ģimnāzijas pūtēju orķestri, kā arī latviešu mākslinieces Daigas Štālbergas savdabīgo tekstila darbu izstāde. Jāuzsver, ka šīs ir tikai dažas no daudzajām aktivitātēm, kas īstenotas pēdējā gada laikā, lai Marsanēlakotes sabiedrību iepazīstinātu ar latviešu kultūru. Lai to paveiktu, nozīmīgu ieguldījumu sniegusi Eiropas brīvprātīgā darba veicēja Laura Griščenko no Alūksnes novada. Šī starptautiskā sadarbība rada lielisku iespēju vienā no Rietumeiropas lielākajām valstīm veidot priekšstatu par Alūksni un Latviju kopumā.
Delegācijas sastāvā bija Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestris ar vadītājiem Sandoru un Ilzi Līviņiem, kolektīva menedžeri Ilonu Riekstiņu un ģimnāzijas direktori Dainu Dubri – Dobri. Alūksnes novada pašvaldību pārstāvēja domes priekšsēdētāja vietnieks, domes Sociālās, izglītības un kultūras komitejas priekšsēdētājs Aivars Fomins, pašvaldības izpilddirektore Janīna Čugunova, kultūras un sporta nodaļas vadītāja Sanita Eglīte, kultūras darba speciāliste Valda Zeltiņa un sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka.
     Alūksnes novada dome 2012. gada oktobrī pieņēma lēmumu piedalīties oficiālā vizītē uz sadarbības pašvaldību, nosakot, ka delegācijas sastāvu, kas nepārsniedz 63 personas, veido pašvaldības, ģimnāzijas un pūtēju orķestra pārstāvji, un piešķīra 13230 latus no pašvaldības budžeta aviobiļešu iegādei. Tā kā šī summa biļešu iegādei nebija pietiekama, kā arī bija nepieciešams atsevišķi transportēt mūzikas instrumentus, ikviens delegācijas dalībnieks maksāja arī dalības naudu. Visas Alūksnes novada delegācijas uzturēšanos – gan ēdināšanu, gan viesnīcas izdevumus un transporta izdevumus uz vietas Francijā apmaksāja Marsanēlakotes pašvaldība un tās finansiālie atbalstītāji. Normatīvie akti nosaka, ka gadījumā, ja komandējuma laikā ēdināšana un viesnīcas izmaksas tiek segtas, kā tas šajā gadījumā bija no franču puses, komandējuma nauda tiek aprēķināta 30% apmērā.
     Pašvaldības pārstāvji vizītes laikā tikās ar Marsanēlakotes pašvaldības vadību, darbiniekiem, un iepazinās ar vairākiem interesējošiem jautājumiem Marsanēlakotes un Dižonas apgabala pašvaldību darbībā, lai izzinātu sadarbības pašvaldības pieredzi.
     Marsanēlakote ar 5 tūkstošiem iedzīvotāju ir viena no Dižonas priekšpilsētām. Tai ir sava vietvalde, kuras vadītājs darbojas Dižonas apgabala pašvaldībā, kas sastāv no 22 pašvaldībām. Marsanēlakotes pašvaldības gada budžets ir 10 miljoni eiro. Alūksnes pašvaldības pārstāvji apmeklēja Marsanēlakotes pašvaldības ēku, tūrisma informācijas centru, bibliotēku un multimediju centru, Mūzikas skolu un sporta zāli. Vizītes laikā tika apmeklēti arī vairāki reģionam raksturīgi lielākie uzņēmumi.
     Jautājumi, kas interesēja Alūksnes novada pašvaldības pārstāvjus, bija saistīti ar atkritumu apsaimniekošanas sistēmu, teritorijas uzturēšanu, tūrisma veicināšanu, pašvaldības atbalstu uzņēmējdarbībai, iedzīvotāju iesaisti pašvaldības lēmumu pieņemšanā un citi.
     Atkritumu apsaimniekošanas jautājums Francijā ir atrisināts valstiskā līmenī ar speciāla nodokļa palīdzību, līdz ar to, atšķirībā no Latvijas, nav aktuāla problēma, ka kāds neizvestu atkritumus vai nenorēķinātos par to. Līdzīgi kā Alūksnē, lai uzturētu pilsētas teritoriju, pirms dažiem gadiem arī Marsanēlakotes pašvaldība iegādājusies tehniku, ko iespējams aprīkot ar dažādu ielu un teritorijas uzkopšanai nepieciešamu aprīkojumu. Pirms tam šādu tehniku pašvaldība īrējusi, bet iegādāties to izlemts ekonomijas nolūkā. Roku darbs ielu uzkopšanā praktiski netiek izmantots.
     Marsanēlakotē ir apmēram 300 uzņēmumi, no kuriem aptuveni 50 pārstāv ražošanas sfēru. Francijā pašvaldības uzņēmējdarbībai īpašu atbalstu nesniedz, tik vien kā izdod nepieciešamās atļaujas. Cita lieta, ka atsevišķi palīdzības veidi esot pieejami no valsts puses.
     Tūrisms šajā Francijas reģionā balstās uz galvenajām lietām, ko konkrētā teritorija var piedāvāt – vīna darīšanu, siera un sinepju ražošanu un arhitektūru. Lieliski saglabātās viduslaikiem raksturīgās senās ēkas un prasības, kas būvējot jaunas būves, nosaka, ka tām vizuāli jāiekļaujas esošajā senlaicīgajā vidē, nodrošina, ka gan arhitektoniski un vēsturiski bagātās pilsētas, gan mazie ciematiņi ar šaurajām ieliņām ir iecienīts tūrisma objekts. Vienlīdz liela interese ir arī par tā saukto gardēžu tūrismu - mazākām un lielākām vīna darītavām un siera ražotnēm.
     Francijā, gatavojoties jaunām pašvaldību vēlēšanām, partijas izstrādā konkrētas darbības programmas, paredzot, kādu politiku katrā sfērā īstenos. Ievēlēšanas gadījumā uzvarējusī partija precīzi īsteno izstrādāto programmu, līdz ar to ikdienā pašvaldībā aktīva iedzīvotāju iesaiste lēmumu pieņemšanā nenotiek, jo savā ziņā iedzīvotāji jau ir iesaistījušies lēmumu pieņemšanā, vēlēšanās atdodot savu balsi par vienu vai otru partiju.
     Vizītes laikā abu pašvaldību pārstāvji arī diskutēja par tālākām sadarbības iespējām gan jau esošajā sadarbības jomā, gan arī citās. Marsanēlakotes pašvaldības vadītājam un pūtēju orķestrim tika izteikts uzaicinājums kopā ar Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestri piedalīties nākamajos Latvijas skolēnu dziesmu un deju svētkos 2015. gadā.

Noslēdzot projektu „Mūzika veido Eiropu”, 14. jūlijā arī Marsanēlakotes iedzīvotājiem bija iespēja baudīt abu pūtēju orķestru sagatavoto koncertu, kādu alūksnieši dzirdēja jau pērnvasar
(Foto: Evita Aploka)
Alūksnes un Marsanēlakotes sadarbības projekta dalībnieki vienojās kopīgā foto, plīvojot Latvijas un Francijas karogiem
(Foto: Evita Aploka)


Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv