Ģimnāzijai noslēdzies COMENIUS projekts

28.05.2013.


Inguna Vilemsone,
Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas skolotāja


     2011./2012. un 2012./2013.mācību gados Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija piedalījās Eiropas Savienības Mūžizglītības programmas COMENIUS apakšprogrammas „Skolu daudzpusējās partnerības” projektā „Nacionālie un dabas parki Eiropā”, kurā darbojās 6 partnervalstu skolas no Ernsta Glika dzimtās Vetinas Vācijā, Norvēģijas, Spānijas, Turcijas, Francijas un Latvijas - Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija.

     Projekta sagatavošanas vizītē 2010. gada novembrī Vācijas pilsētā Vetinā par projekta mērķi tika izvirzīts pilnveidot skolēnu zināšanas par apkārtējās vides daudzveidību, dabas un nacionālajiem parkiem, sabiedrības lomu vides saglabāšanā un izmantošanā, praktiski izstrādājot mācību un metodiskos materiālus par ģeoloģisko, bioloģisko, klimata un dabas resursu daudzveidību, kas realizēts pakāpeniski šo divu projekta darba gadu laikā.
     No 2013. gada 12. līdz 17. maijam notika vizīte Çağrıbey Anadolu Lisesi skolā Ankarā (Turcija), kurā piedalījās skolēni Ilva Kristiāna Langrate, Santa Pakalna, Nauris Kristofers Gailītis, projekta koordinatore Gunta Tuča, skolotājas Ilona Riekstiņa, Meta Lerha, Inguna Vilemsone.
     Viens no satraucošākajiem brīžiem, dodoties vizītē, īpaši jauniešiem, ir pirmā diena, kad valda neziņa un uztraukums. To atzīst arī 11.b klases skolēns Nauris Kristofers Gailītis: „Saule, karstums, islāma kultūra – tās ir lietas, ar kurām domāju saskarties, atrazdamies Turcijas galvaspilsētā. Ko es patiesībā sagaidīju? Neaizmirstamas emocijas, lieliskus cilvēkus, jaunus draugus un vienas no labākajām atmiņām manā dzīvē. Sasniedzot galamērķi, pārņēma neliels uztraukums – tā taču ir pavisam sveša valsts, kultūra un cilvēki! Ja nu es nespēšu iekļauties? Tomēr jau drīz visas šaubas zuda, jo sastaptie cilvēki bija ārkārtīgi draudzīgi, laipni un izpalīdzīgi. Ezgi (meitene, kuras ģimenē dzīvoju šo dienu laikā) netaupīja enerģiju, lai es no viesošanās Ankarā iegūtu visu to labāko. Arī viņas ģimene mani sirsnīgi pieņēma.”
     11.c klases skolniece Santa Pakalna savus iespaidus raksturo tā: „Katra jauniepazītā valsts dod milzīgu ieguldījumu ne tikai personības un komunikācijas attīstībā, bet arī viegli spēj mainīt cilvēka pasaules redzējumu un pat ietekmēt dažādas dzīves vērtības. Nenoliedzami, arī projekts Turcijā man paliks atmiņā kā pārsteidzošs piedzīvojums, ko ir neiespējami pilnīgi precīzi ietērpt vārdos un aprakstīt. Lai arī Turcija man vienmēr bija asociējusies kā islāma valsts ar diezgan lielu nabadzību un netīrību, jau svētdienas vakarā, ierodoties Ankarā, šie stereotipi zuda. Tieši pretēji - Ankara izskatījās kā Eiropas lielpilsēta, uz ielām varēja manīt eiropeiski ģērbtus cilvēkus un no nekārtības nebija ne vēsts. Pilsētā bija manāma dzīvība, spožas gaismas, sastrēgumi, kalni un visapkārt plīvojoši Turcijas karogi. Pirmajā vakarā satikām savas jaunās ģimenes, kur pavadījām atlikušo nedēļu. Sākumā izjūtas bija divējādas, iekšēji valdīja zināms uztraukums, neziņa un prieks par to, ka man beidzot būs iespēja iepazīt turku kultūru visefektīgākajā veidā - caur viņiem pašiem, to īstajā vidē, kas tūristu acīm parasti paliek slēgta. Ierodoties savā jaunajā mītnē, mani sagaidīja milzīgas vakariņas un vairāki pārsteigumi, kas raisīja pamatīgu kultūršoku, piemēram, ieejot viesistabā goda vietā zelta plāksnēs bija Korāna panti.”
     Atskatoties uz projekta laikā redzēto, 9.a klases skolniece Ilva Kristiāna Langrate uzsver: „Kopumā projektu vērtēju vairāk pozitīvi, tas sniedz iespēju redzēt, dzirdēt un pat izgaršot jaunas vietas. Nenoliedzami, lielākais ieguvums ir satiktie cilvēki, ar kuriem, domājums, kontakts nezudīs arī pēc projekta. COMENIUS spēj apvienot dažādas kultūras, reliģijas un dzīves filozofijas, ļaujot jaunietim gūt nenovērtējamu pieredzi. Uzskatu, ka tieši ar šādu projektu palīdzību tiek atvērtas durvis uz toleranci un internacionālu sadarbību. Turcijā piedzīvotais mani ne tikai mainīja, bet deva iedvesmu būt savādākai, pozitīvākai un vairāk piekrist avantūrām, jo tās var padarīt dzīvi krāsaināku un izglābt no ikdienas pelēcības, lika vairāk novērtēt to, ka esam latvieši, jo īstenībā nemaz neesam tik pasīva nācija, par kādu sevi uzskatām – mēs spējam ātri iesaistīties ikvienā aktivitātē un nebūt noslēgti. Paldies skolai par man doto iespēju apmeklēt šo eksotisko vietu un iesaistīties šajā brīnumainajā projektā!”.
     Turcijā Ankaras skolas apmeklējums bija projekta „Nacionālie un dabas parki Eiropā” noslēguma vizīte. Ir pagājuši divi projekta aktivitāšu caurstrāvoti gadi, vizītēs uz citām valstīm ir piedalījušies 20 skolēni, katras dalībvalsts skolēni un skolotāji strādājuši pie darba lapu izstrādes, aprobēšanas, popularizēšanas, lai dažādotu mācību procesu, lai padziļinātu interesi par dabu, tās daudzveidību un nepieciešamību to aizsargāt.
Izvērtējot šo projektu, mēs - Latvijas komanda, mūsu ģimnāzijas jaunieši un skolotāji, par nozīmīgākajiem ieguvumiem uzskatām:
     • jaunu redzējumu uz pasauli, lietām, vērtībām,
     • paplašinātas zināšanas, praktisko darbu veikšanas iemaņas, gūto priekšstatu par citu valstu dabu, dabas un nacionālajiem parkiem, to aizsardzību, dažādu valstu kultūru, sadzīvi,
     • pielietotas svešvalodu zināšanas savstarpējā saskarsmē, nostiprināta pārliecība, cik svarīgas ir komunikācijas prasmes,
     • jaunieši pilnveidoja prezentēšanas prasmes,
     • skolēni sajuta mīļumu un uzmanību savās uzņemošajās ģimenēs,
     • skolēni gatavoja plakātus, pildīja testus, darba lapas, tā dažādojot mācību vielas apguvi,
     • jaunieši izrādīja ļoti lielu interesi par iespēju darboties nākošajos projektos.

      Ieguvumi - vai tos visus var nosaukt? Tas ir arī prieks, ka partnervalstu skolēniem un skolotājiem varējām parādīt Latvijai tik raksturīgo - mežus, upes, Gaujas nacionālā parka izmantošanu rekreācijā, un sabiedrības izglītošanā. Mūsu nākotne ir bērni, tāpēc ir tik svarīgi, lai viņu zināšanas, pasaules uztvere veidotos, caurvijot kopīgo domu par dabas aizsargāšanu, apzinot katras kultūras unikalitāti, cienot katras tautas vēsturi, tā stiprinot ikviena pašapziņu un audzinot toleranci.
     Mēs esam no mazas valsts, kurā ir tikai 2 miljoni iedzīvotāju, no mazas pilsētas, kurā dzīvo tikai 8 tūkstoši, bet mēs sajutāmies lieli, saprasti un nozīmīgi kopā ar COMENIUS projekta partnervalstu komandām!




Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv