Tuvojoties pavasarim, atkal aktualizēsies pērnās zāles dedzināšanas problēma

14.03.2013.


     Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests vērš uzmanību uz nepieciešamību organizēt pasākumus kūlas ugunsgrēku skaita samazināšanai.

     Saskaņā ar likuma „Par pašvaldībām” 15.panta pirmās daļas 2.punktu pašvaldības autonomā funkcija ir gādāt par savas administratīvās teritorijas labiekārtošanu un sanitāro tīrību (ielu, ceļu un laukumu būvniecība, rekonstruēšana un uzturēšana; ielu, laukumu un citu publiskai lietošanai paredzēto teritoriju apgaismošana; parku, skvēru un zaļo zonu ierīkošana un uzturēšana; atkritumu savākšanas un izvešanas kontrole; pretplūdu pasākumi; kapsētu un beigto dzīvnieku apbedīšanas vietu izveidošana un uzturēšana). Atbilstoši likuma „Par pašvaldībām” 43.panta pirmās daļas 5. un 6.punktam pašvaldības var izdot saistošos noteikumus par namu un to teritoriju un būvju uzturēšanu, kā arī par sanitārās tīrības uzturēšanu un īpašumam piegulošās publiskā lietošanā esošās teritorijas (gājēju ietves, izņemot sabiedriskā transporta pieturvietas, grāvji, caurtekas vai zālāji līdz brauktuves malai) kopšanu.
     Vēršam uzmanību arī, ka saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (turpmāk – LAPK) 51.pantu par zemes apsaimniekošanas pasākumu neizpildīšanu un zāles nepļaušanu, lai novērstu kūlas veidošanos, ir paredzēta administratīvā atbildība. Atbilstoši LAPK 210.pantam administratīvās lietas par LAPK 51.panta pārkāpumiem ir tiesīgas izskatīt pašvaldību administratīvas komisijas.
     VUGD, lai uzlabotu situāciju, ierosina: 1) savlaicīgi, jau rudenī, apzināt neapsaimniekotos un nenopļautos zemes gabalus un saukt pie administratīvās atbildības šādu zemes gabalu īpašniekus (valdītājus), ievietojot attiecīgo informāciju Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā, lai VUGD amatpersona, lemjot par administratīvās lietas uzsākšanu par notikušu kūlas ugunsgrēku pavasarī, varētu pārliecināties, ka kāda persona jau agrāk ir pārkāpusi LAPK 51.pantu; 2) pašvaldību saistošajos noteikumos noteikt prasības zemes apsaimniekošanai, lai novērstu kūlas veidošanos. VUGD ierosina pašvaldību saistošos noteikumus papildināt ar normām, kas noteiktu, ka zemes īpašniekiem, tiesiskajiem valdītājiem, apsaimniekotājiem un lietotājiem ir pienākums nodrošināt savlaicīgu zāles pļaušanu. Zāles garums pilsētu teritorijās nedrīkstētu pārsniegt 15 cm, bet ugunsnedrošā laikposmā, ko izsludina pašvaldības, zāles garums pilsētu teritorijās nedrīkstētu pārsniegt 5 cm. Lauku teritorijās zāles platības būtu vēlams pļaut ne retāk kā divas reizes pļaušanas sezonā – līdz 23.jūnijam un līdz 31.augustam. VUGD arī ierosina noteikt ēku un būvju īpašniekiem, tiesiskajiem valdītājiem, apsaimniekotājiem un lietotājiem pienākumu sistemātiski attīrīt no degtspējīgiem atkritumiem, sausās zāles un nenovākto kultūraugu atliekām ap ēkām un būvēm 10 m platu joslu.
Ņemot vērā augstāk minēto, un to, ka šobrīd mūsu valstī arvien biežāk notiek kūlas neatļauta dedzināšana, apdraudot cilvēka dzīvību, radot kaitējumu dabai un nodarot zaudējumus valsts, pašvaldību un privātajam īpašumam, aicinām pašvaldības aktīvi iesaistīties šīs problēmas risināšanā.
     Apzinoties situācijas nopietnību un iespējamo cilvēku, mantas un dabas apdraudējumu, lūdzam izvērtēt augstāk minētos VUGD piedāvātos pasākumus kūlas veidošanas mazināšanai un aicinām pašvaldības ņemt aktīvāku dalību šāda veida administratīvo pārkāpumu novēršanā un vainīgo personu apzināšanā un sodīšanā.



Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv