<<< Atpakaļ

12. septembrī Viktora Ķirpa Ates muzejā Pļaujas svētki



11.08.2015.

Ina Rubene,
Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzeja vadītāja



Šis gads Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā rit koka zīmē. Ir izveidota koku taka, kas stāsta par koka nozīmi latviešu folklorā un sadzīvē, sagatavota izglītojošā programma „Spēles ar koka spēlēm”, Muzeju naktī atklāta un gandrīz visu vasaras sezonu bija skatāma izstāde „Koka pārvērtības”, noorganizēta nometne „Amatam ir zelta pamats”, kuras pamattēma bija koks un arī 2015. gada Pļaujas svētkos 12. septembrī, līdztekus katru gadu veicamajiem, akcentēti tiks arī koka darbi.

 Kā ik gadu, Pļaujas svētkos būs labības kulšana ar spriguļiem, zirga ģēpeli un motoru darbināmo kuļmašīnu, maizes cepšana, linu apstrāde, kartupeļu rīvēšana, stērķeles gatavošana, medus sviešana, veļas mazgāšana un keramikas darbnīca. Patiess prieks, ka šais darbos arvien vairāk atgriežas vietējie iedzīvotāji, kas tajos piedalījušies daudzus gadus, kā arī pievienojas jauni apkārtējo pagastu iedzīvotāji. Šogad savu atbalstu apsolījuši arī kolēģi no Alūksnes, Bejas un Jaunlaicenes muzejiem. Neiztrūkstoši svētku norisē piedalās arī Alūksnes novada mazpulcēni. Tā kā nedēļu pēc Pļaujas svētkiem Gulbenes Valsts ģimnāzija sadarbībā ar Ates muzeju starptautiska projekta ietvaros  „izspēlēs” mazos pļaujas svētkus, tad arī tās audzēkņi izteikuši vēlēšanos svētkos piedalīties norisēs ar nolūku līdzdarboties, iepazīstot darbus. Kā allaž, svētku apmeklētāju transporta izvietošanā un kārtības nodrošināšanā piedalīsies Alūksnes novada pašvaldības policija.

Svētku moto šogad ir - visi koki lieti der. Tātad svētkos akcentēsim koka darbus un tajos, blakus mūsu esošajiem sadarbības partneriem, kas svētkos strādājuši ar koku līdz šim – pinēju Daci Brūniņu, karošu grebēju Laimoni Lapsu, kokamatnieku Ēriku Kanaviņu, kā arī prasmīgo kājminamās koka virpas darbinātāju Gaidi Barovski - šogad svētkos piedāvāsim arī citus darbus, kas kādu laiku vai pat vispār nav rādīti Pļaujas svētkos. Pēc ilgāka pārtraukuma Pļaujas svētkos būs skatāms skaidu plēšanas process, ko nodrošinās kalncempietis Mārtiņš Āboltiņš. Mucu gatavošanu demonstrēs SIA „Liela muiža” no Kocēnu novada Vaidavas pagasta. Interesantu piedāvājumu solās rādīt garkalnieši no „Namdaru darbnīcas”, Vizma un Pēteris Zvirbuļi no Līgatnes, kas ir vieni no labākajiem tāšu meistariem Latvijā, rādīs savas prasmes. Koka skulptūru gatavošanu varēsim redzēt daugavpilieša Valda Grebeža izpildījumā. Bejas muzejs šurp vedīs meistarus, kas tradicionāli viņu organizētā pasākumā strādā Muzeju naktī, no bluķiem ar motorzāģi izgriežot interesantus darbus. Savukārt firmas „Fiskars” pārstāvji demonstrēs, kā ar koku galā tiek jaunākās paaudzes cirvji. Šie ir ļaudis, kas savu dalību jau ir apstiprinājuši, bet uzaicināto pulks ir vēl lielāks. Ja arī jūs kāds strādājat ar koku vai zināt kādu meistaru, piesakieties un gaidīsim ciemos.

Šī gada Pļaujas svētkos būs vēl kāds jauks pārsteigums, kurš solās vainagoties ar aktīvu sadarbību. Dalībnieku vidū būs arī Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja amatnieki, kas rādīs ragavu gatavošanu. Savukārt, Viktora Ķirpa Ates muzejs brīvdabas muzejā uzaicināts viesoties 23. augustā Maizes godos ar motoru darbināmo kuļmašīnu, lai rādītu kulšanas talku.

Ates muzeja darbinieki priecājas par sadarbību ar Alūksnes Kultūras centra Tautas lietišķās mākslas studijas „Kalme” vadītāju Renāti Pilipu un par to, ka tieši Pļaujas svētku laikā tiks atklāta ļoti interesanta „Kalmes” izstāde „Mūsu mantojums”, kurā būs iespējams iepazīties ar Vidzemes tautas tērpiem. Tā muzeja apmeklētājiem būs skatāma līdz 1. decembrim.

2015. gada Pļaujas svētkus jau otro gadu vadīs Dzintris Kolāts un šogad viņam pievienosies meita Elīna Kolāte ar savu skatījumu uz darbiem Vidzemes lauku sētā. Kā allaž pasākumu ar dziesmām un dančiem kuplinās folkloras kopa „Putnis”, Ziemeru folkloras kopa, Briežuciema etnogrāfiskais ansamblis un „Rota”, folkloras kopa no Rencēniem. Svētku norisē būs vēl citas interesantas nodarbes apmeklētājiem – vizināšanās ar zirgiem, umurkumurs, spēles, konkursi.

Arī šogad notiks mājražošanas un amatniecības andele uz kuru jāpiesakās, aizpildot tirgus dalībnieka anketu, kas pieejama muzeja mājas lapā www.atesmuzejs.aluksne.lv.

Esam pateicīgi pasākuma atbalstītājiem: Alūksnes novada pašvaldībai par finansējumu, informatīvo atbalstu un kārtības nodrošināšanu svētkos, A/S „Latvijas valsts meži” par koka darbnīcu nodrošināšanu, SIA „Fiskars Latvia”, Latvijas Etnogrāfiskajam brīvdabas muzejam, zemnieku saimniecībai „Lejas” par labības dāvinājumu, laikrakstam „Diena”,  LR2 un laikrakstam „Malienas Ziņas” par informatīvo atbalstu. Pienu seperēšanai kā allaž dāvinās Saldābolu ģimene no Jaunlaicenes. Šiem un vēl vairākiem nākamajiem svētkiem linu darbu veikšanai pietiks no linu audzētāju asociācijas dāvinātajiem liniem. Paldies visiem atsaucīgajiem ļaudīm, kas dod spēku darboties tradīciju saglabāšanā, tai skaitā Alūksnes un Gulbenes novadu iedzīvotājiem, kas strādā svētku laikā dažādos darbos un ierāda amatus.
Tiksimies svētkos!


NORISES VIETAS





Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv