<<< Atpakaļ

Alūksnes un Jonišķu pašvaldību pārstāvji iepazīst kolēģu darbu



02.10.2015.

Evita Aploka,
Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste


Iemācīties tīt vāveri – izgatavot senlaicīgu bērnu rotaļlietu – izrādās nav tik vienkārši pat, ja uzmanīgi klausās Sandras Jankovskas un Ineses Dārziņas instrukcijas Jaunlaicenes muižas muzejā

Evitas Aplokas foto

 Alūksnes novada un Jonišķu rajona pašvaldības (Lietuvas Republika) sadarbības rezultātā šogad septembrī notikuši abu pašvaldību pārstāvju pieredzes apmaiņas braucieni, lai uz vietas iepazītu kolēģu darbu un gūtu priekšstatu par to, kā attīstās abas pašvaldības.

 Aizvadītās nedēļas nogalē Alūksnes novadu apmeklēja Jonišķu rajona pašvaldības vadības pārstāvji kopā ar rajona administratīvo teritoriju vecākajiem. Divu dienu vizītē Alūksnes kolēģi viņiem sarūpēja plašu programmu. Piektdien viesi iepazinās ar jauno Alūksnes Kultūras centru, apmeklēja Alūksnes muzeju, Bībeles muzeju, dabas muzeju “Vides labirints”, apskatīja vairākus tūrisma objektus – Glika ozolus, Tempļa kalnu, Saules tiltu, ugunsnovērošanas skatu torni, jauno gājēju tiltu, Alūksnes viduslaiku pilsdrupas, Alūksnes muižas parku ar tā mazajām arhitektūras formām, kā arī apskatīja jauno Kolberģa strūklaku.

Savukārt sestdien kolēģi no Lietuvas apmeklēja vairākus novada pagastus. Veclaicenē viņi piedalījās jaunā skatu torņa atklāšanas pasākumā. Atceļā apmeklēja Jaunlaicenes muižas muzeju, kur iepazinās ar muzeja darbību, tā ekspozīciju, kā arī paši varēja piedalīties muzeja piedāvātajās aktivitātēs. Tā par pārbaudījumu un neviltotu jautrības avotu kļuva malēniešu senlaiku rotaļlietas gatavošana jeb vāveres tīšana, kas pieaugušajiem izrādījās gana sarežģīts uzdevums.

Lietuvas pašvaldību pārstāvji apmeklēja arī Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzeju, iepazinās ar tā plašo teritoriju, senlietu ekspozīcijām un jauno “Laidara” ēku. Šeit vislielāko atzinību guva fakts, ka tik liels seno laiku amata rīku daudzums ir savākts un apskatāms vienuviet. Arī kaimiņvalsts pārstāvji atpazina daudzus no zemnieku darba instrumentiem, taču atzina, ka šāda muzeja, kur tie visi būtu apskatāmi, pie viņiem nav. Vizītes noslēgumā viesi varēja novērtēt vēl vienu šīs puses īpatnību – braucienu ar bānīti.

Jonišķu rajonā dzīvo apmēram 26 tūkstoši iedzīvotāju, rajona centrā – Jonišķu pilsētā – iedzīvotāju skaits sasniedz 9,5 tūkstošus. Rajona teritorijā ir arī otra pilsēta – Žagare. Pašvaldības vadības struktūra sastāv no 25 padomes locekļiem, mēra, vicemēra, izpilddirektora un izpilddirektora vietnieka. Rajona centrā strādā administrācija, ko veido vairākas nodaļas, un ir 10 teritorijas – 2 pilsētas un 8 lauku teritorijas, kuras vada vecākais.

Atšķirībā no Alūksnes novada, Jonišķu rajons ir viens no diviem lauksaimnieciski spēcīgākajiem Lietuvā. Tūrisms šai teritorijā pēc pašu lietuviešu vērtējuma nav tik attīstīts kā pie mums, jo trūkst tādu dabas bagātību kā ūdenstilpnes. Jonišķu rajonā nav arī lielu rūpniecisku ražotņu.

Pašvaldības izpilddirektora vietnieks Artūras Pališkevičius norādīja, ka viņu vizītes mērķis bija iepazīties ar Alūksnes novadu, pašvaldības darbību, īpaši tikties ar mūsu novada pagastu pārvalžu vadītājiem, iepazīties ar viņu funkcijām.

 - Ļoti labi, ka bija iespēja tieši aprunāties ar kolēģiem, pārrunāt pagastu pārvalžu struktūru, finansēšanu, darbu ar projektiem. Alūksnē mums visiem bija interesanti redzēt skaistās strūklakas. Protams, Alūksnei ir blakus ezers, kā mums nav, jums ir pavisam citāda situācija nekā pie mums, kur vairāk attīstīta lauksaimniecība. Mums patika, kā esat pratuši izdomāt dažādus stāstus un leģendas, ko piedāvāt tūrisma jomā. Noteikti pastāstīsim par visu, ko šeit redzējām, mūsu pašvaldības padomes locekļiem un pārņemsim vairākas labas idejas no jums īstenošanai Jonišķu rajonā, - sacīja A. Pališkevičius.

 Jonišķu pilsētas pārvaldes vadītāja Janina Augustinaitiene, lūgta novērtēt, kādas idejas pamanījusi aizgūt savas pilsētas dzīvē, vispirms pateicās par ielūgumu un atzina, ka visiem kolēģiem šis brauciens ļoti paticis, jo bijusi iespēja ne vien bagātināties profesionāli, bet arī atpūsties, un atgriezties mājās varēs ar dažādām idejām.

- Alūksnē mani visvairāk pārsteidza ziedu daudzums un sakoptība, ko pamanīju, jau apmeklējot pilsētas svētkus. Noteikti arī strūklakas, tās mani pārsteidza, tādēļ domāju, ka kaut ko līdzīgu centīšos īstenot arī Jonišķos, - novērtēja J. Augustinaitiene.

Septembra sākumā Alūksnes novada pagastu pārvalžu vadītāji un teritorijas attīstības speciālisti kopā ar vadības pārstāvjiem apmeklēja Jonišķus, kur gan tikās ar kolēģiem, gan uz vietas iepazinās ar pašvaldības darbību Lietuvā.

Jaunalūksnes un Malienas pagastu pārvalžu vadītāja Inta Cinglere uzsvēra, ka ir grūti novērtēt, vai kāda no abām pašvaldībām strādā labāk, taču darbības principi ir līdzīgi.

- Bija vērtīgi satikt savus tiešos kolēģus - teritoriju vecākos. Pārrunājām finansējuma modeļus, pagastu struktūru, attīstību. Pagastu struktūra ir diezgan līdzīga, vienīgi Jonišķos teritorijas pārvaldes pakļautībā ir arī sociālie darbinieki un bāriņtiesa, kas mūsu novadā ir atsevišķas iestādes. Līdzīgi kā pie mums, arī Lietuvā kultūras un izglītības iestādes nav tieši pakļautas pagastu vadītājiem. Atšķirībā no mūsu situācijas, kolēģiem ir noteikums, ka pagasta administratīvā teritorija nedrīkst būt mazāka par 500 iedzīvotājiem un katrai no desmit teritorijām ir savs vadītājs. Teritoriju pārvaldēs nav attīstības speciālistu, ar projektu izstrādi un īstenošanu strādā speciālisti rajona administrācijā. Līdz ar to teritorijās paliek vairāk tieši darbs ar cilvēkiem – sociālie pakalpojumi un palīdzība, saimnieciskās lietas, komunālie pakalpojumi.

Viņiem ir labi attīstījusies tūrisma nozare, it īpaši muzeji. Apmeklējām Ķiršu muižu Žagarē, kur ik gadu tiek rīkoti ķiršu svētki, un tur mūs pārsteidza, cik ļoti mūsdienīgi, digitalizēti, uzskatāmi un pārdomāti ir veidotas ekspozīcijas, vienlaikus veiksmīgi iznesot senatni ar šīm mūsdienīgajām iespējām un ļaujot pašam apmeklētājam piedalīties. Apskatot basketbola muzeju Jonišķos, kārtējo reizi pārliecinājāmies arī par to, cik ļoti daudz ir atkarīgs no cilvēka un viņa spējas un intereses attīstīt savu ideju. Apmeklējuma laikā pamanījām, ka Jonišķu kolēģi atpūtas vietu labiekārtošanā nebaidās izmantot arī vienkāršākus materiālus un viņiem piemīt prasme pat necilākus objektus pasniegt viesiem kā īpašus, - atzina I. Cinglere.

Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Fomins norādīja, ka šādi pieredzes apmaiņas braucieni ir ļoti nepieciešami, jo, lai varētu izveidot ko jaunu savā novadā, ir jāredz, kā dzīvo, strādā un attīstās citas teritorijas, un tas uzlabo arī iekšējo kolektīva komunikāciju.

- Ar Jonišķiem jau aktīvi sadarbojas novada skolas. Iepriekšējos gados gan mūsu novada skolu direktori ir bijuši viesos tur, gan lietuvieši šeit un arī tagad Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija plāno apmeklēt kolēģus Jonišķos. Protams, mūsu teritorijas grūti salīdzināmas, jo Jonišķi atrodas līdzenumā, tādēļ tur vairāk attīstīta lauksaimnieciskā ražošana, savukārt mūsu apvidus ar savu reljefu ir vairāk piemērots tūrismam. Apmeklējot Alūksni, kolēģi atzina, ka mēs neaptveram, cik milzīga bagātība ir Alūksnes ezers, jo viņiem šādu ūdenstilpņu nav daudz. Apmeklējot Jonišķu rajonu, personīgi man interesanta šķita iedzīvotāju iniciatīva, ar kuru mūs iepazīstināja kādā no ciematiem. Tur vienas ielas iedzīvotāji sacenšas ar citas ielas iedzīvotājiem par to, kura iela būs skaistāka. Un tas notiek bez kādiem konkursiem, godalgām, vienkārši ar pašu iedzīvotāju vēlmi pēc sakoptības. Jonišķu pilsētā savukārt nepamanīts nepalika izveidotais laukums, kas kļuvis par centru – labiekārtots skvēriņš, izvietoti soliņi, ierīkota neliela strūklaka, informatīvie stendi. Tas vietu atdzīvinājis un cilvēki sākuši tur pulcēties. Arī mūsu saieta laukumu pie administratīvās ēkas rekonstruējot, noteikti jāpadomā par šādiem elementiem, lai šis laukums kļūtu par vietu, kur cilvēki gribētu pulcēties, - sacīja A. Fomins.





Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv