<<< Atpakaļ

Alūksnes Mākslas skolā no 5. augusta apskatāma Latvijas Mākslinieku savienības muzeja izstāde “Klusā daba”.

 



03.08.2017.

 




Alūksnes Mākslas skolā no 5. augusta apskatāma Latvijas Mākslinieku savienības muzeja izstāde “Klusā daba”.

Latvijas Mākslinieku savienības muzeja (LMS muzejs) izstādē izvēlēts viens žanrs – klusā daba, kur vērojama māksliniecisko līdzekļu attīstība sākot no 20.gs.50.gadu beigām līdz 80.gadu beigām. Izstādē vērojami gan izcili klusās dabas meistari: Imants Vecozols, Jūlijs Viļumainis, Indulis Zariņš, Biruta Baumane u.c., gan laikmeta ainu raksturojoši nozīmīgi autori: Vilis Dvielis, Mihails Korņeckis, Aija Zariņa, Nikolajs Breikšs u.c., gan autori, kuru darbi reti tiek izstādīti: Ingrīda Kalna, Marina Ainbindere u.c.
Klusās dabas aizsākumi meklējami 17.gadsimta Holandē, kad bija parādījies jauns pieprasījums un mākslinieciskā izpausme – gleznas, kur visdažādāko priekšmetu tēlojumā autori centās reālistiski sasniegt to visraksturīgāko atveidu: krāšņas ziedu buķetes, stikla un sudraba trauki, drapērija, uz kuras eksponējas kāds šķīvis ar melleņu pīrāgu vai šķiņķi un gandrīz obligāti – citrons. Žanra attīstība vērojama arī vanitās, kas pasaulīgo lietu laicīgumu izsaka galvaskausu, smilšu pulksteņa, sveces simbolos, tādejādi atgādinot “Memento mori!”.
Latvijas mākslā klusās dabas žanrs parādās diezgan vēlu – 20.gs.20.gados, kad priekšmetu tēlojums balstīts gan reālistiskā dzīves izpratnē, gan vecmeistaru gleznu izpētē, gan modernisma laikmetam raksturīgajā stilizācijā.
Ekspozīcijā redzamajās LMS muzeja kolekcijas gleznās tiek akcentēta mākslinieku aktīvā vēlme izpausties klusās dabas žanrā laikaposmā no 20.gs.60.gadiem līdz 80.gadu beigām, kad arī tika veidota LMS plašā kolekcija.
Pēc 2.pasaules kara, kad mūsu mākslā tika aktualizēti sociālisma darbaļaudis, to varonīgā pagātne un spožā nākotne, klusās dabas žanrs tika „pieklusināts”. „Vienkārša” priekšmetu attēlošana padomju ideoloģijai bija par maz, lai paustu jaunās dzīves nozīmīgumu un māksliniekiem tika aizrādīts par formālismu, kas tolaik nozīmēja, ka darbos par galveno izvirza māksliniecisko formu, bet saturs tiek noniecināts, un līdz ar to šie darbi izstādēs reti tika eksponēti. Jauns cēliens klusās dabas žanrā parādījās sākot ar 20.gs.70.gadiem, kad tieši šajā priekšmetu tēlojumā visvairāk mākslinieki mums atklāj savas profesionālās intereses, mākslinieciskos meklējumus, veiksmes kompozīcijā, krāsu salikumos, triepiena raksturā, it īpaši, protams, glezniecībā.
Izstādes ekspozīcija veidota uzsverot, ka latviešu glezniecībā klusā daba vairāk tiek tēlota kā savas patības izteikšana laikmetam  raksturīgā izteiksmē. Radot kluso dabu mākslinieks paliek tikai ar sevi, viņa domas galvenokārt tiek vēstas virzienā kā parādīt māksliniecisko varēšanu un tieši šajā žanrā mākslinieki ir izpaudušies vislabprātāk, visbiežāk un visradošāk.
Izstāde apskatāma līdz 15. septembrim.
Teksts: mākslas zinātniece Baiba Guste

Ekspozīcijas idejas autors: tēlnieks Igors Dobičins, biedrības „Latvijas Mākslinieku savienība” prezidents.

 

***
Izstāde “Klusā daba”, 04.08.2017.-15.09.2017.
Alūksnes Mākslas skola, Ojāra Vācieša iela 2, Alūksne
Darba laiks: darba dienās no 10.00-17.00; 05.08. no 10.00-17.00; 06.08. no 10.00-14.00; S., Sv. slēgts


INFORMĀCIJA PAR LMS MUZEJU

 „Latvijas Mākslinieku savienības muzejs” – vēsturisks un laikmetīgs skatījums uzmākslu kā laikmeta zīmi Latvijas kultūrtelpā. Līdz ar Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) dibināšanu 1941.gadā tika uzsākta šīs kultūras industrijas attīstība veidojot gan mākslinieku tehnikās bāzes, gan radošās darbnīcas, gan mākslas darbu kolekciju. Kopš 2014.gada LMS ēkas un muzeja krājums ir vienots muzeja komplekss.
Latvijas Mākslinieku savienības īpašumā ir unikāls 20. gs. otrās puses mākslas darbu krājums, kuru LPSR Mākslas fonds sāka iepirkt 1957. gadā, un uz šīs kolekcijas bāzes 2001. gadā izveidots LMS muzejs. Krājumā ietilpst vairāk nekā 15400 mākslas darbi, gleznas, akvareļi, grafikas, tēlniecības darbi, plakāti, scenogrāfijas meti, keramika un dekoratīvi lietišķās mākslas darbi.

Latvijas Mākslinieku savienības muzeja ekspozīcijas:
LMS muzeja krājuma ekspozīcija, 11. novembra krastmalā 35, Rīgā
LMS galerija, 11. novembra krastmalā 35, Rīgā
LMS Radošais kvartāls „Kombināts MĀKSLA” Gaujas iela 1,3,5,9, Rīgā
LMS muzeja Tēlniecības ekspozīcija un aktuālā izstāde Gaujas ielā 1, Rīgā
LMS muzeja Keramikas ekspozīcija un aktuālā izstāde izstāžu zālēs Gaujas ielā 5, Rīgā
Āra ekspozīcija "Vides objekti un tēlniecība" Gaujas ielā 1, 5, Rīgā
Laikmetīgā āra objektu ekspozīcija un grafiti ekspozīcija skvērā „BRASALONA” Gaujas ielā 5, Rīgā
LMS muzeja Vitrāžu un keramikas ekspozīcija Mākslinieku darbnīcās Biķernieku ielā 140, Rīgā
LMS muzeja Tekstila, glezniecības un tēlniecības ekspozīcija Zvārtavas pilī, Apes novadā
Latvijas Mākslinieku savienība un LMS muzejs regulāri piedāvā laikmetīgo mākslinieku izstādes, LMS muzeja tematiskās izstādes, izglītojošas lekcijas, ekskursijas, simpozijus, radošās darbnīcas un koncertus.

LATVIJAS MĀKSLINIEKU SAVIENĪBA
Biedrība „Latvijas Mākslinieku savienība” – profesionāla radoša organizācija vizuālo mākslu jomā.
Adrese: 11. novembra krastmala 35, Rīga, LV - 1050
www.lms.lv, tālr. +371 2913852, e-pasts: info@lms.lv,
oficiālās Facebook lapas:
https://www.facebook.com/LMS-Latvijas-M%C4%81kslinieku-savien%C4%ABba-153240828101124/
https://www.facebook.com/LMSmuzejs/
https://www.facebook.com/LMSgalerija/
https://www.facebook.com/LmsKombinatsMaksla/




















Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv