<<< Atpakaļ
 
„Speciālistu piesaiste Alūksnes novada pašvaldībai”

     Alūksnes novada pašvaldība 2010.gada 23.novembrī ar Valsts reģionālās attīstības aģentūru ir noslēgusi vienošanos par Eiropas Savienības fonda darbības programmas „Cilvēkresursi un nodarbinātība” papildinājuma 1.5.prioritātes „Administratīvās kapacitātes stiprināšana” 1.5.3.pasākuma „Plānošanas reģionu un vietējo pašvaldību administratīvās un attīstības plānošanas kapacitātes stiprināšana” 1.5.3.1.aktivitātes „Speciālistu piesaiste plānošanas reģioniem, pilsētām un novadiem” projekta Nr.1DP/1.5.3.1./10/IPIA/VRAA/063 „Speciālistu piesaiste Alūksnes novada pašvaldībai” īstenošanu.

     Projekta „Speciālistu piesaiste Alūksnes novada pašvaldībai” mērķis ir paaugstināt Alūksnes novada pašvaldības administratīvo kapacitāti un sekmēt kvalitatīvu normatīvajos aktos paredzēto pašvaldības funkciju veikšanu, piesaistot kvalificētus speciālistus novada pašvaldības administrācijā un Sociālajā dienestā.
     Projekta ietvaros tiks veiktas šādas darbības, kas vērstas uz projekta rezultātu un mērķa sasniegšanu: sociālā darbinieka darbam ar personām ar funkcionāliem traucējumiem piesaiste Alūksnes novada Sociālajā dienestā sociālo pakalpojumu kvalitātes paaugstināšanai un ekonomista piesaiste Alūksnes novada administrācijai pašvaldības administratīvās kapacitātes stiprināšanai, kā arī projekta ietvaros piesaistītā speciālista – sociālā darbinieka darbam ar personām ar funkcionāliem traucējumiem apmācība.
     Tā kā projekts paredzēja, ka piesaistīt iespējams darbinieku, kas gadu pirms projekta uzsākšanas nav bijis nodarbināts iestādē, kurai tiek piesaistīts, līdz ar to projektā tika piesaistīta ekonomiste, kas uzsākusi darba attiecības 2010.gada 23.martā.
     Projekts tiek īstenots no 2010.gada 23.marta līdz 2011.gada 31.decembrim.
     Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 21 000,00 LVL. Eiropas Sociālā fonda finansējums sastāda 100% no kopējām attiecināmajām izmaksām.

Ieguldījums tavā nākotnē!

Projekts ļauj uzlabot sociālo pakalpojumu kvalitāti

Evita Aploka,
sabiedrisko attiecību speciāliste

    Eiropas Sociālais fonds atbalstījis Alūksnes novada pašvaldības projektu „Speciālistu piesaiste Alūksnes novada pašvaldībai”, kura mērķis ir paaugstināt pašvaldības administratīvo kapacitāti un sekmēt kvalitatīvu pašvaldības funkciju veikšanu, piesaistot kvalificētus speciālistus novada pašvaldības administrācijā.

    Minētā projekta ietvaros Alūksnes novada Sociālajā dienestā, ar mērķi paaugstināt pakalpojumu kvalitāti, darbu sācis jauns speciālists - sociālais darbinieks darbam ar personām ar funkcionāliem traucējumiem, savukārt pašvaldības administrācijā tiek algots ekonomists.
    Projekta plānotais kopējais īstenošanas ilgums ir 20 mēneši. Projektā piesaistīto speciālistu darba vietas tiks saglabātas vismaz pusgadu pēc projekta pabeigšanas.
    Sociālajā dienestā projekta ietvaros izveidotās amata vietas pienākumu veikšanai konkursa kārtībā par piemērotāko tika atzīta Evija Švalbe. Sarunā ar viņu par darba pienākumiem un atgriešanos dzimtajā pusē.
    - Lūdzu, pastāstiet par saviem darba pienākumiem!
    - Primāri tas ir psihosociāls darbs gan ar šīm personām, gan viņu ģimenes locekļiem – konsultēšana, motivēšana, informēšana, atbalsta sniegšana. Tas ir ļoti būtiski, jo esmu pamanījusi, ka cilvēkiem nav informācijas par resursiem, kas viņiem ir pieejami un pienākas. Sarunās ar cilvēkiem pārliecinos, ka viņiem ir nepieciešams atbalsts.
    Otra manu pienākumu daļa ir saistīta ar to, ka dienestā saņemam informāciju par cilvēkiem, kuriem varētu būt problēmas veikt pašaprūpi, ir grūtības viņu sociālajā vidē, varbūt viņi ir izolēti no sabiedrības. Šajos gadījumos braucam un iepazīstamies ar situāciju, noskaidrojam, kāda palīdzība nepieciešama. Daļā gadījumu ir izmantojami vietējie, ģimenes resursi, bet, protams, ir daudz situāciju, kad piesaistām savus resursus. Pārsvarā tie ir tehniskie palīglīdzekļi, sociālās aprūpes centri, aprūpe mājās. Par to tiek lemts atkarībā no konkrētā gadījuma.
    Pašreizējo ekonomisko un sociālo apstākļu dēļ ir cilvēki, kam saasinājušās psihiskās problēmas. Arī viņi ir personu ar funkcionāliem traucējumiem grupā. Šīs situācijas ir grūtākas, jo šīs personas neizturas adekvāti, tām nav kritikas pret savu uzvedību, izturēšanos, ar tām ir grūti kontaktēties.
    Jau gada pirmajās nedēļās strādājām ar vienu diezgan smagu gadījumu, kas atrisinājās pozitīvi. Arī stacionāra ārsti atzina, ka esam rīkojušies pareizi. Šāda atzinība dod gandarījumu un apliecinājumu labi izdarītam darbam.

    - Cik novada teritorijā ir šādu personu, ar ko jums jāstrādā?
    - Strādāju kopš 3. janvāra un šobrīd (saruna notika 13. janvārī – E. A.) par konkrētiem skaitļiem vēl ir grūti runāt, jo pagaidām apkopoju informāciju. Redzu, ka traucējumi ir daudzveidīgi un arī nepieciešamā palīdzība ir dažāda, jo situācijas ir ļoti atšķirīgas. Līdz ar to arī darba lauks ir diezgan plašs.

    - Pastāstiet, lūdzu, nedaudz par sevi!
    - Mana pirmā profesija ir medicīna un apmēram 10 gadus arī esmu strādājusi kā mediķe. Pēc tam e ieguvu otrā līmeņa augstāko profesionālo izglītību sociālajā darbā. Aptuveni deviņus gadus strādāju sociālajā dienestā Rīgā, tur darbs bija plašāks, taču šī konkrētā sociālā darba joma, kurā arī ir svarīgas medicīnas pamatzināšanas, man ir vistuvākā.
    Šī ir mana dzimtā puse - esmu dzīvojusi un mācījusies Apē. Pēc skolas beigšanas aptuveni 20 gadus strādāju Rīgā. Taču tā kā te joprojām dzīvo mana ģimene, dzīve tik un tā bija ar šo pusi saistīta. Ja vēl pirms pusgada vai gada kāds man būtu teicis, ka es atgriezīšos dzimtajā pusē, es tam neticētu.

    - Kas jūs mudināja to darīt?
    - Draugiem smejoties saku, ka tas droši vien ir vecums, jo gribas būt tuvāk zemei. Nenoliedzami tā ir arī saikne ar ģimeni, kas lika izšķirties par atgriešanos. Pamazām šī vēlme kļuva arvien spēcīgāka.

    - Sociālā joma, īpaši šajā laikā, ir smaga arī tajā strādājošajiem speciālistiem. Kā jūs tiekat ar to galā?
    - No psiholoģijas viedokļa ir uzskats, ka vienu darbu ļoti profesionāli un kvalitatīvi var darīt 5 – 7 gadus, bet pēc tam vajag nedaudz pamainīt darbības jomu. Tā kā manā darbā ir notikušas izmaiņas, šobrīd jūtu sevī lielu sparu un vēlmi darboties. Jā, pašreizējais laiks ir grūts, to redzu gan kolēģos, gan braucot pie klientiem uz mājām un vērojot, kādos apstākļos viņi dzīvo, bet runājot par manu iekšējo sajūtu, pašlaik esmu sākotnējā jauna darba posmā un ir gandarījuma sajūta jau no pirmajiem risinātajiem gadījumiem.
Vienīgais, ko varu vēlēties, ir cerība, ka esam zemākajā punktā un no tā būs augšupeja. Runājot tieši par šo klientu grupu, tā tomēr ir ļoti būtiska sabiedrības daļa, kurai vajadzīga palīdzība, tādēļ ir tikai normāli, ka tai bija paredzēti dažādi valsts finansēti pakalpojumi, ko varēja piedāvāt kā resursu. Šobrīd valsts no savas puses pakalpojumus ir samazinājusi, bet jācer, ka Labklājības ministrijai atkal būs iespēja tos piedāvāt, palielināt tehnisko palīglīdzekļu sadaļu, jo no tā ir atkarīgs arī mūsu darbs.
    Sociālā dienesta vadītāja Regīna Kalniņa ir gandarīta, ka projekts ļāvis dienestā piesaistīt jaunu, nepieciešamu speciālistu.
    - Darbs ar klientiem ar funkcionāliem traucējumiem nenozīmē tikai personu ievietošanu sociālās aprūpes centros. Cilvēkiem dažādās situācijās rodas sarežģījumi veselībā un funkcionālas problēmas, arī ar viņiem sociālajam dienestam jāstrādā. Piemēram, cilvēkam, kas guvis traumu nelaimes gadījumā, arī ir funkcionāli traucējumi un viņš uz kādu laiku ir izslēgts no darba tirgus, - norāda R. Kalniņa.
    Viņa augsti novērtē jaunās speciālistes profesionālo kompetenci, kas darbiniecei ļāva uzreiz aktīvi iesaistīties gadījumu risināšanā. Dienesta vadītāja cer, ka, ņemot vērā šāda speciālista nepieciešamību un veicamā darba apjomu, pēc projekta beigām dienestam būs iespējams izveidot šādu pastāvīgu amata vietu.
Projekta kopējās izmaksas ir Ls 21000 un tās 100% apmērā sedz Eiropas Sociālais fonds.

Ieguldījums tavā nākotnē!


Turpinās projekta „Speciālistu piesaiste Alūksnes novada pašvaldībai” īstenošana

     Lai nodrošinātu sekmīgu projekta īstenošanu 2011.gada 1.februārī ir apstiprinātas izmaiņas 2010.gada 23.novembrī ar Valsts reģionālās attīstības aģentūru noslēgtajā vienošanās par Eiropas Savienības fonda projekta Nr.1DP/1.5.3.1./10/IPIA/VRAA/063 „Speciālistu piesaiste Alūksnes novada pašvaldībai” īstenošanu. Veiktās izmaiņas paredz, ka projekta īstenošanas termiņš tiek pagarināts, līdz ar to projekts tiek īstenots no 2010.gada 23.marta līdz 2012.gada 2.martam.
     Projekta „Speciālistu piesaiste Alūksnes novada pašvaldībai” mērķis ir paaugstināt Alūksnes novada pašvaldības administratīvo kapacitāti un sekmēt kvalitatīvu normatīvajos aktos paredzēto pašvaldības funkciju veikšanu, piesaistot kvalificētus speciālistus novada pašvaldības administrācijā un Sociālajā dienestā.
Projekta ietvaros piesaistītie speciālisti – ekonomiste un sociālais darbinieks darbam ar personām ar funkcionāliem traucējumiem – veic savus ikdienas pienākumus, kā arī pilda projekta ietvaros noteiktās ikdienas darba uzskaites lapas. Ekonomista savāktie statistikas dati un zināšanas statistikā ir tikušas pielietotas Alūksnes novada attīstības programmas 2011.-2017.gadam izstrādē.
     Ir uzsākta sociālā darbinieka darbam ar personām ar funkcionāliem traucējumiem kvalifikācijas paaugstināšana. Sociālā darbiniece apmeklēs 21 stundu ilgu apmācības ciklu SIA „Semināru un konsultāciju centrā Letija”.
     Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 21 000,00 LVL. Eiropas Sociālā fonda finansējums sastāda 100% no kopējām attiecināmajām izmaksām.

Ieguldījums tavā nākotnē!



Noslēdzas projekta „Speciālistu piesaiste Alūksnes novada pašvaldībai” īstenošana


Santa Supe,
Alūksnes novada pašvaldības projektu vadītāja
15.02.2012.

     2012.gada 2.martā noslēdzas Eiropas Savienības fonda projekta Nr.1DP/1.5.3.1./10/IPIA/VRAA/063 „Speciālistu piesaiste Alūksnes novada pašvaldībai” īstenošana, kas tika uzsākta 2010.gada 23.martā.
     Projekta ietvaros tika paaugstināta Alūksnes novada pašvaldības administratīvā kapacitāte un sekmēta kvalitatīva normatīvajos aktos paredzēto pašvaldības funkciju veikšana, piesaistot kvalificētus speciālistus novada pašvaldības administrācijā un Sociālajā dienestā.
     Projekta ietvaros piesaistītie speciālisti – ekonomiste un sociālais darbinieks darbam ar personām ar funkcionāliem traucējumiem – veica savus ikdienas pienākumus, kā arī pildīja projekta ietvaros noteiktās ikdienas darba uzskaites lapas. Pēc projekta piesaistītie speciālisti turpinās savu darbu pašvaldības administrācijā un Sociālajā dienestā, saskaņā ar noslēgtajiem līgumiem.
     Ekonomista savāktie statistikas dati un zināšanas statistikā ir tikušas pielietotas Alūksnes novada attīstības programmas 2011.-2017.gadam izstrādē. Savukārt sociālās darbinieces ieguldījums sniedza ievērojamu atbalstu darbā ar klientu grupu, kurai līdz šim, Sociālā dienesta ierobežotās kapacitātes dēļ, netika nodrošināti pietiekami kvalitatīvi pakalpojumi, kopumā sagatavojot individuālos klientu rehabilitācijas plānus.
     Projekta ietvaros bija iespēja paaugstināt sociālā darbinieka darbam ar personām ar funkcionāliem traucējumiem kvalifikāciju, apmeklējot 21 stundu ilgu apmācības ciklu SIA „Semināru un konsultāciju centrā Letija”. Tā kā klientu loks ir plašs un katram vajadzības, atkarībā no funkcionālo traucējumu rakstura, ilguma un smaguma pakāpes ir atšķirīgas, tika izvēlētas šādas tēmas – Komunikācijas prasmes darbā ar specifiskām klientu grupām, efektīva atbalsta iespējas cilvēkiem krīzes situācijās un profesionālās izdegšana, tās novēršanas iespējas.
     Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 21 000,00 LVL. Eiropas Sociālā fonda finansējums sastāda 100% no kopējām attiecināmajām izmaksām.

Ieguldījums tavā nākotnē!

Sociālais darbinieks - kā burvis

Evita Aploka,
Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

     2. martā noslēgsies Eiropas Sociālā fonda atbalstītais Alūksnes novada pašvaldības projekts „Speciālistu piesaiste Alūksnes novada pašvaldībai”, kura mērķis ir paaugstināt pašvaldības administratīvo kapacitāti un sekmēt kvalitatīvu pašvaldības funkciju veikšanu, piesaistot kvalificētus speciālistus novada pašvaldības administrācijā un Sociālajā dienestā.

     Projektu „Speciālistu piesaiste Alūksnes novada pašvaldībai” (Nr.1DP/1.5.3.1./10/IPIA/VRAA/063) pašvaldība uzsāka 2010. gada 23. martā. Tā laikā pašvaldība piesaistīja divus speciālistus - ekonomisti un sociālo darbinieci darbam ar personām ar funkcionāliem. Pēc projekta piesaistītie speciālisti turpinās darbu pašvaldības administrācijā un Sociālajā dienestā saskaņā ar noslēgtajiem līgumiem. Būtiski uzsvērt, ka projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 21 000 latu un tas pilnībā tika finansēts no Eiropas Sociālā fonda.
Ekonomista savāktos statistikas datus un zināšanas statistikā pielietoja Alūksnes novada attīstības programmas 2011. - 2017. gadam izstrādē, savukārt sociālās darbinieces ieguldījums sniedza ievērojamu ieguldījumu Sociālā dienesta pakalpojumu attīstībā.
     Projekta ietvaros bija iespēja paaugstināt sociālā darbinieka darbam ar personām ar funkcionāliem traucējumiem kvalifikāciju, apmeklējot 21 stundu ilgu apmācības ciklu SIA „Semināru un konsultāciju centrā Letija”. Tā kā klientu loks ir plašs un katram vajadzības, atkarībā no funkcionālo traucējumu rakstura, ilguma un smaguma pakāpes, ir atšķirīgas, speciāliste apguva tādas tēmas kā komunikācija darbā ar specifiskām klientu grupām, efektīva atbalsta sniegšana cilvēkiem krīzes situācijās, kā arī profesionālā izdegšana un tās novēršanas iespējas.
     Sociālā dienesta vadītāja Regīna Kalniņa uzsver, ka pateicoties projektam, dienests ieguvis erudītu un kompetentu speciālistu. Šī projekta īstenošana pavērusi dienestam arī jaunas iespējas.
- Speciālistu piesaistes projekta laikā varējām pievērsties jaunu pakalpojumu veidošanai un uzrakstījām projektu alternatīvo sociālo aprūpes pakalpojumu attīstīšanai novadā. Rezultāts ir pozitīvs, jo projektu atbalstīja, - norāda R. Kalniņa.
     Sociālajā dienestā projekta ietvaros konkursa kārtībā strādāja sociālā darbiniece darbam ar personām ar funkcionāliem traucējumiem Evija Švalbe. Projektam noslēdzoties, viņa atzīst, ka darba lauks ir plašs un viss ritējis kā plānots.
     - Palīdzība personām ar funkcionāliem traucējumiem ir vajadzīga, jo šiem cilvēkiem, kuri nav darba spējīgā vecumā vai ieguvuši funkcionālus traucējumus invaliditātes dēļ un nav darbspējīgi, nereti ienākumi ir ļoti mazi vai arī to nav vispār. Būtiska darba sastāvdaļa bija sociālā rehabilitācija gan cilvēkiem, kuriem jau ir invaliditāte, gan tiem, kuriem invaliditāte būtu nepieciešama, taču viņi kādu iemeslu dēļ nebija to nokārtojuši. Risinājām problēmas, sākot ar psihosociāla atbalsta sniegšanu un nodrošināšanu ar tehniskajiem palīglīdzekļiem, līdz informācijas sniegšanai par to, kādu valsts nodrošinātu palīdzību personai ir iespējas saņemt, - stāsta E. Švalbe.
     Mūsdienu ekonomiskajos apstākļos sociālā darbinieka ikdiena lielā mērā saistīta ar darbu ar veciem cilvēkiem. E. Švalbe atzīst, ka sastapusies ar daudziem cilvēkiem, kuri vairs nespēj veikt pašaprūpi, taču atrodas savās dzīves vietās, un viņiem sociālā dienesta sniegtā aprūpe ir ļoti vajadzīga. Tāpat aukstajā ziemas laikā jārisina to cilvēku problēmas, kas palikuši pavisam bez pajumtes vai dzīvo nepiemērotās vietās.
Sociālā rehabilitācija veikta arī personām ar atkarības problēmām, taču šajā gadījumā noteicošais aspekts ir paša cilvēka vēlēšanās risināt savu problēmu un sadarboties ar speciālistiem.
Evijas ikdienas pienākumi saistījās arī ar darbu ar garīgi slimiem cilvēkiem, taču arī šajā gadījumā sociālā darba speciālists situācijas risināšanā var iesaistīties tikai tad, ja konkrētā persona pati tam piekrīt.
- Nereti ir situācijas, kad apkārtējie lūdz mūs rīkoties un kādu personu ievietot slēgta tipa iestādē, taču sabiedrībā ir nepareizs priekšstats – ja pats cilvēks nedomā, ka viņam ir problēmas, kas jārisina, tad šādā gadījumā ar varu to izdarīt nevaram, - paskaidro E. Švalbe.
     Projekta laikā viņa strādājusi arī ar sociālās aprūpes centrā ievietoto personu apgādniekiem sekojusi, vai tiek veikti apgādnieka maksājumi par personas uzturēšanos sociālās aprūpes centrā. Speciāliste arī pievērsusi lielu uzmanību tam, vai cilvēks dzīvo apstākļos, kad viņam vēl ir iespējama pašaprūpe vai arī tomēr izvēlēties pārcelties uz aprūpes centru. Evijas un arī pārējo novada sociālo darbinieku rūpīga darba rezultātā aizvadītajā gadā palielinājās to cilvēku skaits, kuri, nespēdami vairs pilnvērtīgi paši sevi aprūpēt, izvēlas pārcelties uz dzīvi sociālās aprūpes centrā, kur ir siltums, regulārs silts ēdiens un pieejama ikdienas aprūpe.
     Kopumā vērtējot darbu projekta laikā, E. Švalbe atzīst, ka problēmas Alūksnes novadā ir līdzīgas kā citos novados, vienīgā atšķirība, ka finansiāli spēcīgākas pašvaldības sociālo problēmu risināšanā var piedāvāt plašāku resursu klāstu, lai piemeklētu problēmām atbilstošāku risinājumu.
     - Dažbrīd sociālais darbinieks strādā kā burvis, ar maziem resursiem cenšoties panākt maksimālu efektu, - saka Evija.

Ieguldījums tavā nākotnē!



Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv