<<< Atpakaļ

Deju festivāls Alūksnē pulcēs dalībniekus no Somijas, Polijas, Horvātijas, Grieķijas, Rumānijas un Latvijas



01.08.2017.

Evita APLOKA,
Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

 

Alūksnes pilsētas svētku laikā, no 4. līdz 6. augustam, Alūksnē notiks 2. Starptautiskais deju festivāls “Alūksnes vasara”, kurā piedalīsies septiņi kolektīvi no sešām valstīm.

Festivāla dalībnieki ir deju kolektīvi, kuri savus priekšnesumus veido kopā ar folkloras kopām vai kapelām, tātad, dzīvu mūzikas atskaņojumu.
Latviju pārstāvēs Alūksnes Kultūras centra deju kopa “Jukums” kopā ar Jaunlaicenes folkloras kopu “Putnis”, deju kopa un kapela “Dziga” no Rēzeknes, savukārt ārvalstu dalībnieku pulkā būs kolektīvi no Somijas, Polijas, Horvātijas, Rumānijas un Grieķijas.

Festivāla dalībnieki Alūksnē ieradīsies jau ceturtdienā. Pirmie kolektīvu koncerti būs piektdien, 4. augustā, un tie notiks pulksten 19.00 Jaunlaicenes un Alsviķu brīvdabas estrādēs.
Sestdien, 5. augustā, pulksten 11.00 Alūksnē festivāla dalībnieki dosies krāšņā gājienā pa pilsētas ielām. Gājiens sāksies pie administratīvās ēkas Dārza ielā 11, dosies pa Tirgotāju, Lielā Ezera, Brūža ielu līdz Alūksnes Kultūras centram un pēc tam uz Alūksnes Jauno pili. Gājiena laikā būs divas pieturas – viena skvērā Lielā Ezera ielā, otra pie Alūksnes Kultūras centra, kur katrs kolektīvs sevi parādīs ar mazu priekšnesumu. Savukārt no pulksten 12.00 līdz pat aptuveni 15.30 kolektīvi rādīs savas deju programmas pie Alūksnes Jaunās pils.

Sestdienas vakarā pulksten 20.00 festivāla noslēguma koncerts Pilssalā tiek veidots kopā ar grupu “Auļi”, uguns šovu no Daugavpils un Alūksnes loku šāvēju klubu “Ziemeļnieks”. Ieeja uz festivāla lielkoncertu ir bez maksas.
Festivālu finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

 

FESTIVĀLA PROGRAMMA

Piektdiena, 4. augusts
19.00 Festivāla IESKAŅU KONCERTI Jaunlaicenes un Alsviķu estrādēs

Sestdiena, 5. augusts
11.00 Kolektīvu atraktīvs GĀJIENS Alūksnes pilsētas ielās
12.00 - 16.00 IELU KONCERTI Alūksnes pilsētas svētkos
20.00 Festivāla LIELKONCERTS Alūksnes Pilssalas estrādē

FESTIVĀLA DALĪBNIEKI

Tautas ansamblis “Craisorul”, Rumānija

Ansamblis dibināts 1995. gadā. Ansamblis piedalījies vairākos festivālos kā Rumānijā, tā arī ārpus tās robežām, kur vairākkārt ieguvis balvas un augstu novērtējumu. Savā programmā ansamblis atskaņo tautas mūziku un izdejo tautas dejas no dažādiem Rumānijas reģioniem. Ansamblī darbojas gan bērni, gan pieaugušie, vokālisti un mūziķi, profesionāļi un amatieri. Visus ansambļa priekšnesumus pavada dzīvā mūzika. Ansambļa tautas tērpi un instrumenti ir nozīmīga daļa no Rumānijas kultūrvēsturiskā mantojuma.

Tautas mākslas kolektīvs “Dimos pileas chortiati”, Grieķija

Kultūras centrs “DIMOS PILEAS CHORTIATI” dibināts 1984. gadā. Tajā darbojas teātra trupa, koris, kurš pamatā izpilda grieķu tautasdziesmas, kā arī deju kolektīvs, kas specializējies dažādu Grieķijas reģionu tautiskajās dejās. Kolektīva programmu veido tautas dziesmas un dejas no dažādiem Grieķijas reģioniem, kas izpildītas atšķirīgos, reģioniem raksturīgos tautas tērpos. Kolektīvs uzstājies vairākos festivālos Itālijā, Francijā, Polijā, Spānijā, Portugālē, Igaunijā, Ungārijā, Serbijā, Turcijā un Čehijā. Vadītāja – Maria Siva.

Rēzeknes pilsētas pašvaldības aģentūras “Rēzeknes Kultūras un Tūrisma centrs” deju kopa un kapela “Dziga”, Latvija

Deju kopai un kapelai “Dziga” ir plaša koncertdarbības pieredze gan Latvijas mēroga pasākumos, gan ārzemju festivālos; pilsētas prezentācijās un sadraudzības pasākumos ārpus Latvijas robežām. Deju kopas repertuāra dejas, ko veidojis vadītājs I. Dreļs, ir ieguvušas balvas un godalgotas vietas daudzos Latvijas Jaunrades deju konkursos, tās ir iekļautas Vislatvijas Dziesmu un Deju svētku repertuārā. Vadītāji un dibinātāji Inga un Ilmārs Dreļi, koncertmeistare Dace Visocka.
Dejotprieku kopš dibināšanas palīdz uzturēt kapela “Dziga” ar profesionālu septiņu mūziķu sastāvu, kurā katrs no mūziķiem spēlē vismaz trīs tautas mūzikas instrumentus, piemēram, kokli, cītaru, bungas, blokflautu, akordeonu, vijoli, sitamos instrumentus u.c. Līdz 2010. gadam kapelu vadīja Gunārs Igaunis, šobrīd - Dace Visocka.

Dziesmu un deju grupa “Hižniaci”, Polija

Dziesmu un deju grupa “Hižniaci” ir 1973. gadā dibināts Hižnas pašvaldības kultūras centra kolektīvs. Kolektīva repertuāru sastāda poļu nacionālās un Žešovas reģionam raksturīgās tautas dziesmas un dejas. Reģionam raksturīga ļoti bagāta, dinamiska un krāsaina folklora. “Hižniaci” piedalījušies daudzos vietēja mēroga un starptautiskos festivālos Polijā, Itālijā, Portugālē, Ungārijā, Ukrainā, Maķedonijā un Albānijā. Vairāku gadu garumā kolektīvs saņēmis dažādas balvas, pagodinājumus un atzinības rakstus. Kolektīva vadītāji: Ewa Furman, Antoni Ossoliński.

Alūksnes Kultūras centra precēto pāru deju kopa „Jukums”, Latvija

Kolektīvs izveidots 1992. gadā. Tā vadītājs Agris Veismanis katrā iestudējumā prot atrast to īpašo “odziņu”, kas katru priekšnesumu padara saistošu un interesantu. Repertuārā ir latviešu tradicionālās tautasdejas un to apdares, bet vislielāko prieku sagādā oriģināluzvedumi, kas radīti tieši viņiem un ir balstīti uz Alūksnes puses folkloru, radoši un spilgti atspoguļo pierobežas dzīvi, raksturu un tradīcijas. Uzstājušies Anglijā, Francijā, Beļģijā, Ukrainā, Grieķijā, Ungārijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Polijā, Igaunijā, Lietuvā un Krievijā.

Tautas deju ansamblis “Motora”, Somija

“Motora” ir jauniešu asociācija un somu tautas deju ansamblis, kurš slavens ar savām dzīvīgajiem un atraktīvajiem koncertiem. Kolektīvs popularizē Ziemeļkarēlijas reģionam raksturīgās tautas dejas un izveidots 1968. gadā. “Motora” uzstājušies lielākajos festivālos Somijā, kā arī ieguvuši dažādus apbalvojumus vietēja un starptautiska mēroga konkursos. Kolektīva pastāvēšanas laikā tas uzstājies Ungārijā, ASV, Dānijā, Zviedrijā, Krievijā, Vācijā, Rumānijā, Itālijā, Čehijā, Francijā, Beļģijā, Nīderlandē, Spānijā, Igaunijā un daudz kur citur. Kolektīva vadītāja – Mari Lehikoinen.

Jaunlaicenes tautas nama folkloras kopa “Putnis”, Latvija

Folkloras kopa “Putnis” savu darbību uzsāka 1999. gadā, par pamatdarbības uzdevumu ņemot vietējās nemateriālās kultūras mantojuma izzināšanu, apgūšanu un popularizēšanu sabiedrībā caur dziesmu, stāstījumiem un rotaļām. Kopā darbojas 13 dažādu vecumu, dzimumu un dažādu profesiju pārstāvji. Kopas vadītāja Inga Ārste. Kopš 2003. gada folkloras kopa ir bijusi Starptautiskā festivāla “Baltica” dalībniece. Koncertējusi visos Alūksnes novada pagastos, ārpus novada robežām, popularizējot latviskās dzīvesziņas tradīcijas. Kopā ar deju kopu “Jandāls” viesojusies Francijā. Bieži koncertē kaimiņvalstī Igaunijā. Pēdējo gadu laikā, ievērojot sentēvu tradīcijas, kāzās veic mičošanas rituālus.

Kultūras klubs “Tomislav”, Horvātija

“Tomislav” kolektīvs par savu mērķi uzstādījuši saglabāt kultūrvēsturisko mantojumu – tautas tērpus, tradicionālās dejas un tautas dziesmas. Kolektīvs pievērš uzmanību arī tādu tradicionālo tautas mūzikas instrumentu kā “tambura” (Balkānu mandolīna) spēlēšanas prasmes saglabāšanai. “Tomislav” biedri lepojas ar greznajiem tērpiem – “nosnjām”. Kolektīvs dibināts 1920. gadā un tam šobrīd ir aptuveni 100 biedru vecumā no 7 līdz 77 gadiem. Kolektīva vadītāja – Mirjana Benko.








Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv