<<< Atpakaļ


Ekskursijas uz uzņēmumiem



27.06.2017.


Logotipu ansamblis KN.png
Projekts „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” Nr. Nr.8.3.5.0/16/I/001


2017.gada 18.maijā Alūksnes novada vidusskolas 8.a klases skolēni devās mācību ekskursijā "Kā baltais māls pārtop porcelānā" uz Vecpiebalgas porcelāna fabriku.

Gide Sanita sagaidīja skolēnus pie ēkas, kas tieši pretī Inešu pamatskolai. Ēka absolūti neizskatās pēc fabrikas, kā varētu cerēt un gaidīt. Kādreiz, muižas laikā, ēkā atradās pienotava. Tai ir sena vēsture, bet ēka ir atjaunota un pielāgota porcelāna ražošanai. Visa ekskursija bija kā mazs ceļojums porcelāna vēsturē, kuras laikā uzzināja, kur radās porcelāns, kā tas nokļuva Eiropā, pret ko tas tika iemainītu. Jaunieši bija izbrīnīti, ka porcelāns tika likts svaru kausos pret zeltu, tāpēc porcelāns ieguva nosaukumu "baltais zelts".

Iesākot ekskursiju, katram tika lūgts ieliet ģipša formā šķidro masu, kas ir baltais māls sajaukts ar ūdeni. Uzzinājām, ka šajā Latvijas vienīgajā porcelāna rūpnīcā Piebalgā, tiek izmantots no Anglijas pasūtīts kaula porcelāns ar vidēju cietību, baltā krāsā, jo pircēji tādu izvēlas labāk nekā pelēko.

Kamēr skolēni ir izgājuši visu porcelāna vēstures ceļu no tā dzimtenes Ķīnas, arī izgatavotie veidojumi ir sākuši cietēt, tādēļ ir iespējams tos no formiņām izņemt. Skolēni turpināja darbotes individuāli, apgleznojot katrs vienu priekšmetu - porcelāna krūzīti, magnētiņus vai piekariņu.

Pateicoties projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 "Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs" atbalstam, skolēni iepazina keramiķa profesiju, tā darba specifiku, noskaidroja šai profesijai nepieciešamās apguves prasmes un iemaņas - porcelāna ražošanas cikla demonstrāciju, trauku izgatavošanu, sagatavošanu dedzināšanas procesam, apstrādāšanu, kur pamēģināja arī paši un uzzināja, kāpēc tas jādara. Iepazinās arī ar blakus profesiju - mākslinieks, kurš apglezno traukus. Šajā procesā savu roku izmēģināja arī 8.a klases skolēni.






Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 7.a un 7.b klases skolēni 23.maijā iepazinās ar profesijām, kas nepieciešamas saldējuma ražotnē, kā arī ar uzņēmējdarbības organizēšanu saistītajām kompetencēm. Skolēni iepazinās ar SIA “Rozīne” Skrīveros, kurā tiek ražoti daudzi mājas saldējuma veidi. Bērni tika iepazīstināti ar procesu, kā no izejvielām top saldējums un kādas kompetences ir nepieciešamas, lai varētu strādāt uzņēmumā. Iepazinās ar firmas vadītāja, pārdošanas menedžera, pārdevēja, saldējuma meistara profesijām. Novērtēja katras profesijas un pienākumu atbildības pakāpi, darba apjomu, nepieciešamās prasmes, zināšanas.
Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 10.a klases 25 skolēni 23.maijā apmeklēja Irbenes Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centru, Ventspils Olimpisko centru, iepazina tā darbības principus, mārketinga speciālista darba pienākumus, Ovīšu bākas muzeju un bāku, uzzināja bākas uzrauga darba pienākumus pagātnē un mūsdienās, Kuldīgas tehnoloģiju un tūrisma tehnikumu.
Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs atrodas Irbenē, bijušajā padomju armijas pilsētiņā, un tā saimnieks ir Ventspils Augstskolas Inženierpētniecības centrs. Skolēni vispirms tika iepazīstināti ar padomju laiku Kurzemes piekrastē. Redzēja veco demontēto 16m lokatoru, gāja pa pazemes 700m garu tuneli, kas savieno 2 ēkas. Tas jauniešiem atstāja lielu iespaidu. Nonāca ēkā, uz kuras tika samontēta jaunā 16 m antena RT-16. Centra darbiniece stāstīja par īpašajiem materiāliem, atstarojošo krāsu, kuri izmantoti lokatora būvē. Tālāk skolēni apskatīja antenu, kura ir rekonstruēta, pilnībā atjaunota, kas zinātniskos nolūkos darbojas, ir 32 m pilnīgi grozāma paraboliska antena RT-32 un ir lielākā Ziemeļeiropā un astotā lielākā pasaulē. Skolēnus iepazīstināja ar funkcijām, ko potenciāli var veikt šie Eiropā nozīmīgie zinātnes objekti, piemēram, veikt fundamentālus pētījumus astronomijā un astrofizikā un lietišķus pētījumus kosmosa tehnoloģiju jomā. Paraboliskās antenas tiek izmantotas starpzvaigžņu vides objektu novērojumos, Saules radionovērojumos, asteroīdu un Zemei tuvo mākslīgo ķermeņu, to skaitā kosmisko atlūzu radiolokācijā, sevišķi lielas bāzes interferometrijas novērojumos, sekojot objektiem ārpus Saules sistēmas. Šobrīd, naudas trūkuma dēl, šīs antenas veic pētījumus tikai ES projekta ietvaros.



 

Skolēni tikās ar Ventspils Olimpiskā centra mārketinga speciālisti Daigu Dūmu, kas ir Sporta un mārketinga daļas vadītāja. Viņas vadībā jaunieši izstaigāja Olimpisko centru un karjeras nodarbības laikā iepazina mārketinga speciālista ikdienu, darba pienākumus, plānošanu, uzdeva interesējošus jautājums. SIA „Olimpiskais centrs „Ventspils”” ir viens no lielākajiem un modernākajiem sporta kompleksiem Latvijā, kas nodarbojas ar olimpiskās kustības popularizēšanu, augstu profesionālā sporta sasniegumu un masu sporta attīstības veicināšanu. Olimpiskā centra „Ventspils” pārvaldībā ir Basketbola un Ledus halles, Stadions, Viesnīca, Ūdens piedzīvojumu parks, Sporta halle „Pārventa”, Futbola Stadions Katoļu ielā, Sporta nams „Centrs”, skeitparki, „Pludmales akvaparks”, airēšanas bāze „Dampeļi” un „Piedzīvojumu parks”. Olimpiskā centra „Ventspils” sporta bāzēs ikdienā trenējas vairāk kā 30 pilsētas sporta klubi.
Pēc Ventspils Olimpiskā centra apmeklējuma Dūmas kundze, pa ceļam uz Piedzīvojumu parku, iepazīstināja skolēnus ar Ventspili. Piedzīvojumu parkā skolēnus sagaidīja jauns azartisks puisis, šī parka darbinieks, kurš izstāstīja parka tapšanas vēsturi, idejām jaunām atrakcijām, prasībām drošības nodrošināšanā.
Piedzīvojumu parka vēsture sākās ar ideju par slēpošanas kalna izveidi. Idejas īstenošanai Ventspils pilsētas nomalē tika izveidots unikāls kalns, kura pamatā ir būvgruži un nederīgs ielas grunts materiāls, kas iegūti Ventspilī. Tā attīstības koncepcija kopš 2005.gada nepārtraukti tiek pilnveidota. Skolēni tika iepazīstināti ar parka attīstības ideju realizāciju- kopš 2007. gada darbojas servisa ēka ar inventāra nomas punktu un mājīgu kafejnīcu., 2012. gada nogalē servisa ēkā tika paplašinātas nomas punkta un kafejnīcas telpas, izbūvēta āra terase. Savukārt, 2013. gadā tika būtiski papildināts atrakciju piedāvājums - jauna atrakciju zona ar mīksto segumu un atrakcijām: bampermašīnas, bamperlaivas, tramplīnlaiva, bērnu autoskola un mākslīgā ledus slidotava, Trakais rotors, mehāniskei rodeo buļļi ,piepūšamā atrakcija „Jautrais namiņš”, skrejriteņi un kalnu dēļi, batuti ar un bez gumijām, elektromobīļi bērniem un velokarti pieaugušajiem, labiekārtotas piknika vietas., futbola – frisbija laukums. Atrakciju zonas centrā atrodas laminārās strūklakas. Ziemā te atpūtu nodrošina labiekārtots slēpošanas kalns „Lemberga hūte”. Vasarā mežā blakus kalnam ierīkota virvju trase, kas ieguvusi nosaukumu „Kaķa taka”.
Parka speciālists mudināja jauniešus būt aktīviem, skatīties, kas jauns notiek pasaulē, atvērtiem jaunām un trakām idejām, meklēt iespējas tās realizēt. Viņš uzsvēra, ka tūrisma jomā jādomā par to, kā tūristus piesaistīt visu gadu, nevis vienu sezonu.
Ovīšu bāka atrodas Ventspils novada Tārgales pagastā. Tā ir Latvijas vecākā bāka, kas bez ārējām izmaiņām funkcionē vēl šodien. Uguns tajā iedegta 1814. gadā. Augstums – 37 m. Uguns augstums virs jūras līmeņa – 38 m. Skolēnus sagaidīja bākas uzraudze, kura muzeja istabās ar lielu aizrautību stāstīja par bāku vēsturisko attīstību, vizuāli rādot, ka katra bāka ir būvēta atšķirīga no citām, mudināja skolēnus izteikt savas domas par bākas uzdevumiem. Demonstrējot instrumentus, bākuguns veidus viņa iepazīstināja ar to, kā darbojas bāka. Skolēni pētīja senas un mūsdienu jūras kartes. Bākas uzraudze izstāstīja par bākas būvēšanas principiem piejūras kāpās, par tuvumā esošajām bākām. Skolēni pa grupām kāpa uz bākas augšas laukumiņu, no kura pavērās brīnišķīgs skats uz jūru,uz mežiem, vēja ģeneratoriem tālumā. Bākas uzraudze jūrā palīdzēja ieraudzīt Irbes bāku. Lai arī mūsdienās kuģi ir aprīkoti ar modernu navigāciju, tomēr bākas pastāvēs un saglabās vismaz kultūrvēsturisko nozīmi.
Kuldīgas tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā skolēni tikās ar pasniedzēju, kas iepazīstināja ar studiju virzieniem un iespējām, ko nodrošina iegūtā izglītība šajā mācību iestādē. Kā vienu no piemēriem minēja 2017. gadā Kuldīgā atklāto Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Kuldīgas biznesa inkubatoru – vienu no 14 LIAA biznesa inkubatoriem reģionos, ar kura darbības virzieniem tika iepazīstināti skolēni. Inkubatorā uzņēmumi var saņemt nepieciešamo atbalstu un pakalpojumus uzņēmējdarbības attīstībai. Visiem pakalpojumiem tiek piemērots 50% līdzfinansējums.




2017. gada 24.maijā Alūksnes novada vidusskolas 1.,2.,6. klases skolēni devās mācību ekskursijā uz Gulbenes novada Stāmerienas pagastu pie uzņēmīgiem un enerģiskiem savas profesijas pārstāvjiem.
Skolēni iepazinās ar profesiju tūrisma gids, Trīs šīs profesijas pārstāvju darba ikdienu. Noskaidroja kāda zināšanas un prasmes ir nepieciešamas, kur Latvijā tās var apgūt. Tūrisma gidi iepazīstināja ar Stāmerienas pils vēsturi, pastāstīja par novada kultūras objektiem un atpūtas iespējām Gulbenes novadā. Skolēni viesojās Svētā Ņevas Aleksandra pareizticīgo baznīcā un ieklausījās tūrisma gida stāstījumā par baznīcas vēsturi, tās lomu Stāmerienas dzīvē. Viesojās mākslienieka un tiesneša Leo Svempa piemiņas istabā un apskatīja viņa gleznas, sarunā ar gidu noskaidroja kādas zināšanas un prasmes ir nepieciešamas māksliniekam un tiesnesim.



Tālāk skolēni devās uz Stāmerienas pagasta zirgkopības zemnieku saimniecību “Pilssēta”. Šeit strādā cilvēki, kuri ļoti mīl savu darbu un kuriem zirgi ir dzīvesveids. Saimniecības īpašniece Anita Aizpuriete Stāmerienā zirgkopību sāka attīstīt 1978. gadā, kad pēc studiju pabeigšanas Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā atnāca strādāt par zooinženieri. Anitai uzturēt saimniecības palīdz visa ģimene – bērni un viņu ģimenes. Patlaban “Pillsētā” tiek kopti 20 zirgi, no kuriem astoņas ir vaislas ķēves un divi ērzeļi. Genofonda saglabāšana ir vērtīgs un nepieciešams pasākums, taču pieprasītāki ir sporta tipa šķirņu zirgi, tādēļ saimniecībā tiks strādāts arī pie šādu šķirņu veidošanas. Saimniecībā tiek veikta jāšanas apmācība, kur vidēji gadā regulārus treniņus apmeklē 20 dažāda vecuma interesenti. Bērniem ar fiziskās attīstības traucējumiem tiek piedāvātas relaksējošās jāšanas nodarbības. Lai atvieglotu treniņu procesu bērniem, saimniecībā ir iegādāti trīs poniji. Skolēni guva ieskatu šīs saimniecības ikdienā, iepazinās ar zirgiem un tos samīļoja, vizinājās zirga pajūgā, izjāja ar zirgu treneru pavadībā. Skolēni noskaidroja, kur var apgūt zirgkopja profesiju un trenera darba iemaņas un prasmes.
Vēl skolēni viesojās saimniecībā “Birzupes 2”, kurā kopā ar saimnieku noskaidroja, kāds ir grauda ceļš līdz maizes cepšanai. Ar ko atšķiras abra no muldas? Kā tiek pagatavota maizes mīkla. Pēc saimnieka atraktīvā stāstījuma sekoja aktīva līdzdarbošanās maizes cepšanā pēc senām tradīcijām. Tīras rokas, sakarsēta rīkste, mīklas izveltnēšana un apvišana ap rīksti, pacietīga maizes cepšana uz oglēm. Garda, jo garda maltīte – paša cepta maizīte ar medu vai aveņu ievārījumu.

Pateicoties projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs“ atbalstam, mācību ekskursijas laikā skolēni tuvāk iepazina un uzzināja profesiju - tūrisma specialists/gids, zirgkopis/zootehniķis/treneris, lauku/brīvdienu māju saimnieks profesijas darba ikdienu.

Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 9.a, 9.b, 9.c klases 35 skolēni 12.maijā devās iepazīties ar ģimenes uzņēmumu, kas ražo ekoloģiski tīras, veselīgas un kvalitatīvas augļu un ogu sulas, sīrupus. Pārstrādes uzņēmuma IK “Snigol” īpašnieks skolēnus informēja par to kā radusies ideja veidot šādu uzņēmumu. Tad iepazīstināja ar produkcijas daudzveidību un kur iespējams produkciju iegādāties. Tālāk notika degustācija, kurā skolēni vērtēja un izteica viedokli par sīrupu, sulu un konfelādes garšām. Pēc degustācijas notika loterija, kurā skolēni saņēma dažādas dāvanas. Skolēniem bija iespēja pašiem piedalīties ražošanas procesā izveidot savu Konfelādi.


Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 8.a klase 2017.gada 11.maijā apmeklēja uzņēmumu “Ādažu čipši”, lai iepazīstinātu skolēnus ar uzņēmējdarbības attīstības iespējām vienā no pārtikas ražošanas nozarēm, radītu priekšstatu par ražošanas procesu, izejvielām, produkcijas daudzveidību, uzzināt, kā našķēties veselīgi, saglabājot veselīga uztura principus. Skolēni tika iepazīstināti ar čipsu izejvielu kartupeļu šķirnēm. Tika apmeklētas uzņēmuma telpas, un darbinieki iepazīstināja skolēnus ar uzņēmuma vēsturi, ražošanas attīstību, procesu, kā tiek ražoti čipsi, ražotnes nozīmi valsts pārtikas rūpniecības attīstībā, produkcijas daudzveidību. Skolēni tika iepazīstināti ar veselīga un sabalansēta uztura pamatprincipiem. Pēc tam skolēniem tika dota iespēja uzturklasē pašiem sagatavot savus kartupeļu čipsus, izmantojot pēc izvēles daudzveidīgas garšvielas.

Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 12.a, b, c klases 2017.gada 6.jūnijā mācību ekskursijā iepazina Vidzemes Olimpiskā centra darbību: tikās ar mārketinga vadītāju, ar Sajūtu parka un J.Daliņa stadiona darbiniekiem, iepazina tūrisma instruktora profesijas specifiku reālā darbībā. Notika saruna ar instruktoru par darba apstākļiem, par nepieciešamo fizisko un psiholoģisko sagatavotību, profesijas pozitīvajām un ēnas pusēm.
Līdzfinansējumi ekskursijām profesiju vides iepazīšanai tika nodrošināti projekta "Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs" Nr. 8.3.5.0/16/I/001 ietvaros.




Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv