<<< Atpakaļ

 

Restaurēs sienas fragmentu pilī


29.11.2017.

Elīna Birzniece,
Alūksnes muzeja
direktores vietniece 

 Valsts Kultūrkapitāla fonds atbalstījis Alūksnes Jaunās pils “Fortepiano” istabas restaurācijas projektu.

 “Fortepiāno” istaba ir kādreizējā kinoteātra “Liesma” foajē (uzgaidāmā) telpa, kurā pēc 2014. gada veiktās polihromijas zondāžas atklājās vieni no interesantākajiem un kompozīcijas ziņā apjomīgākajiem sienu gleznojumiem. 1898. gada kustamā īpašuma sarakstā, kas piederējis mirušajam baronam Konstantīnam Pavlovičam Fītinghofam, šī telpa dēvēta par “Fortepiano” istabu. Istabas interjerā uzskaitīti četrpadsmit melni krēsli ar dzeltenu damastu, viens liels riekstkoka galds, divi mazi melni krēsli, viens liels spogulis ar melnu galdu un marmora virsmu, viens nošu skapītis, viens nošu turētājs, divi mazi nošu galdiņi, viens melns grāmatplaukts ar spoguli, piano jeb harmonijs ar krēslu, klavieres, sarkana marmora kaste vēstuļu uzglabāšanai, divas marmora statujas uz koka postamentiem, viena lampa uz melnas koka pamatnes, sešas mazas sienas lampiņas, piekārts bronzas kandelabrs ar lampu, divas vilnas logu portrejas, astoņpadsmit eļļas gleznas zeltītos rāmjos, bronzas pulkstenis ar diviem bronzas kandelabriem un divi balti logu aizkari.
Valsts Kultūrkapitāla fonds III projektu konkursa kārtā piešķīris radošo stipendiju 2560 EUR apmērā monumentālās glezniecības restauratorei – meistarei Lolitai Hermsai Alūksnes Jaunās pils “Fortepiano” istabas sienu polihromijas restaurācijai 10m2 platībā.
Projekta ietvaros paredzēts atsegt sienas gleznojumus virs abām telpas durvīm un abpus tām, kur 2014. gadā veiktas polihromijas zondāžas nelielos laukumos, lai noskaidrotu pilnu gleznojuma kompozīciju, un varētu novērtēt, cik daudz ir saglabājies, un cik lielā apjomā mainīts apmetums.
Atsegtie apjomi ļaus vieglāk saprast telpas kopējo koncepciju, kas nepieciešama turpmākā restaurācijas un rekonstrukcijas projekta realizācijā, kā arī kļūs par nozīmīgiem muzeja eksponātiem.


Alūksnes novada pašvaldība
Dārza ielā 11, Alūksnē, LV-4301
tālr. 643 81496, fakss 643 81150 e-pasts: dome@aluksne.lv