Dabas mājās aizsargājamo ainavu apvidū “Veclaicene” rit pēdējie sagatavošanās darbi - Alūksnes novads

Dabas mājās aizsargājamo ainavu apvidū “Veclaicene” rit pēdējie sagatavošanās darbi

Dabas māja Ilgāja ezera krastā

Jūnija sākumā aizsargājamo ainavu apvidus “Veclaicene” teritorijā durvis vērs un aicinās pilnībā izbaudīt būšanu dabā jaunuzceltās Dabas mājas.

Tās kalpos kā atpūtas un dabas izziņas pieturas punkti tiem, kas dodas pārgājienos un brauc ar velosipēdiem, un arī kā naktsmītnes ilgākam laikam, meklējot mierpilnu atpūtu no ikdienas steigas. Dabas mājas uzbūvētas pie gleznaināko ezeru krastiem un ir mežu ieskautas. Tas dod iespēju gan makšķerēt un vēlāk pagatavot maltīti turpat uz ugunskura, gan lasīt sēnes un ogot. Dabas mājas ir aprīkotas ar Jotul tipa krāsniņu, galdu ar krēsliem, desmit matračiem otrajā stāvā, āra tualeti, ugunskura vietu ar grila resti un malku, taču tur neatradīsiet ne gaismas slēdzi, nedz arī ūdens padevi.

Katra no piecām Dabas mājām aizsargājamo ainavu apvidus “Veclaicene” teritorijā Alūksnes un Apes novados stāsta par citu tematiku. Mājā Vaidavas ezera krastā varēs uzzināt informāciju par ūdeņiem un zivīm, pie Raipala ezera meža laucītē esošā dabas māja veltīta lāčiem, Ilgāja ezera krastā varēs iepazīt Kornetu-Peļļu subglaciālo gravu, savukārt mājā pie Palpiera ezera izklāstīta meža zvēru dzīve. Visās Dabas mājās ir sagatavoti un izvietoti izzinoši fakti, stāstījumi un attēli par konkrētajām tēmām. Mājām piegulošajā apkārtnē izvietoti arī tematikai veltīti izglītojoši vides mākslas objekti.

 Veclaicenes ainavu apvidus piedāvā izbaudīt velo un kājāmgājēju maršrutus, jaunuzceltās Dabas mājas, mežus, laukus, klajumus, ezerus un upes Alūksnes un Apes novados.

Pašvaldība aicina visus Veclaicenes apmeklētājus kopīgi rūpēties par Dabas mājām un ainavu apvidus teritoriju, atstājot to aiz sevis tādu, kādā tajā ienācāt. Jau savlaicīgi lūdzam ziņot pa mājiņās norādīto telefona numuru par pārkāpējiem, ja tādi manīti.

Dabas mājas tapušas Alūksnes novada pašvaldības īstenotā Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta “Aizsargājamo ainavu apvidus “Veclaicene” infrastruktūras uzlabošana antropogēnās slodzes mazināšanai un pieejamības nodrošināšanai” ietvaros. Projekta vadītāja – Inese Zīmele-Jauniņa.

Skatu tornis un Dabas māja pie Palpiera ezera

 

 

Sanita PĀSA,
Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste
Sanita Pāsas foto

Skip to content