BĀNĪTIM 115 - Svinību dienas ceļojums Alūksnē - Alūksnes novads

BĀNĪTIM 115 – Svinību dienas ceļojums Alūksnē

Vilciena kustības grafiks BĀNĪŠA SVĒTKOS

 1. septembrī savu 115. dzimšanas dienu svinēs Gulbenes-Alūksnes Bānītis. Alūksnē šajā dienā pirmo reizi apmeklētājiem durvis vērs jauna, unikāla ekspozīcija “Alūksnes Bānīša stacija”, kas veltīta Baltijā vienīgajam regulāriem pasažieru pārvadājumiem izmantotajam šaursliežu dzelzceļam. 

Jaunā multimediālā ekspozīcija nupat pārbūvi piedzīvojušajā Alūksnes Bānīša stacijas bagāžas šķūnī vēstīs par dzelzceļa vēsturi, laikmetu ainām un šaursliežu vilcieniņu kā palīgu, darba vietu un iedvesmas avotu vairāk nekā gadsimta garumā. Tā būs kā virtuāls ceļojums, kas laikā un telpā popularizēs dzelzceļa kultūru kā tradicionālu, bet vienlaikus modernu un ilgtspējīgu dzīvesveida sastāvdaļu.

Šaursliežu dzelzceļš ir kalpojis par nozīmīgu Alūksnes attīstības elementu, 20. gadsimta sākumā no miesta pārtopot par pilsētu. Tas ir ne tikai vienkāršs satiksmes līdzeklis, bet tam piemīt arī milzīga kultūrvēsturiska un industriāla vērtība. Alūksnes novada pašvaldībai ir svarīgi saglabāt un atjaunot šādus nozīmīgus objektus, tādēļ arī stacijas šķūnis ir atdzimis, lai mūsdienīgā un interesantā veidā alūksniešiem un viesiem stāstītu par dzelzceļa un līdz ar to arī šīs apkaimes vēsturi. Jau šobrīd Bānītis ir iecienīts tūrisma objekts un ceram, ka jaunā Alūksnes Bānīša stacijas ekspozīcija tūristu interesi par to palielinās, – uzsver Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis.

Dizaina biroja “H2E” veidotās ekspozīcijas vizuālā tēla pamats ir unikālā Alūksnes stacijas bagāžas šķūņa arhitektonika un tā galvenā funkcija – bagāžas novietošana. Ekspozīcija apmeklētājus iepazīstinās ar dzelzceļa vēsturi trijās dimensijās. Eiropas dimensijas stāstā būs attēloti Eiropas dzelzceļa attīstības scenāriji kontekstā ar Alūksnes Bānīti. Lokālās dimensijas stāsts attēlos braucošu un nemitīgi kustībā esošu bānīti ar animācijām un vēstīs par desmit Gulbenes-Alūksnes Bānīša stacijām. Trešā dimensija stāstīs par dzelzceļa tehniskajiem aspektiem. Bānīša svētku dienā jaunā ekspozīcija apmeklētājiem būs atvērta no pulksten 10.00 līdz 18.00, tā būs apskatāma par maksu.

– Lai izveidotu interesantu un iesaistošu izstādes dizainu, būtiskākais ir radīt pamatotu, skaidru stāstu, kas sakņojas konkrētās vietas vēsturē un kontekstā. Stāstu, kuru apmeklētājs vēlas piedzīvot, izzināt un līdzdarboties. Šajā ziņā unikālais industriālais mantojums, Gulbenes-Alūksnes Bānītis, ir bijis ļoti pateicīgs objekts. Tas ļāva veidot ekspozīciju kā ceļojumu laikā un telpā, atgādinot, ka jau vairāk nekā 100 gadus tieši dzelzceļš ir savienojis mūs ar Eiropu un pārējo pasauli. Bānīša stāstu veido cilvēki, kuri ar to brauca, brauc, un vēl tikai brauks. Galvenais uzdevums bija parādīt, kas ir būtiskākais, unikālais un neatkārtojamais, ko Alūksnes Bānīša stacija var pavēstīt un kas ir pieejams vienīgi šeit, Alūksnē. Šis darbs ir mūs iedvesmojis un aicinājis lepoties ar vēl vienu atklātu un izgaismotu Latvijas vēstures bagātību. Mēs ceram, ka pēc ekspozīcijas iepazīšanas līdzīgi jutīsies arī alūksnieši un pilsētas viesi, – saka dizaina biroja “H2E” vadošā dizainere Ingūna Elere.

Bānīša svētku aktivitātes notiks gan stacijās, gan arī pašā vilcienā. Gaidot jubilāra ierašanos Alūksnē, novada amatierkolektīvi dosies tam pretim uz Kalnienas staciju, kur Bānīti pulksten 13.55 sagaidīs ar koncertu. Papardes stacijā pulksten 14.30 Bānīti sagaidīs kopā ar Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas orķestri. Te varēs vērot arī tvaika lokomotīves dzirdināšanu. Pulksten 14.55 Umernieku stacijā Bānīti sagaidīs un tālāko ceļu līdz pat Alūksnes stacijai pavadīs Alūksnes un Gulbenes muzikanti. Alūksnē Bānītis ieradīsies pulksten 15.20. Galastacijā jubilārs uzkavēsies 20 minūtes, lai jau pulksten 15.40 atkal kopā ar Alūksnes un Gulbenes muzikantiem dotos atpakaļceļā. Pulksten 16.25 Bānīti sagaidīs Papardes stacijā kopā ar pūtēju orķestri, bet 17.00 – Kalnienā, kur atkal par lustīgu sadancošanu rūpēsies Alūksnes novada amatierkolektīvi, pavadot Bānīti tālākā ceļā pa Gulbenes novada teritoriju. Stacijās visi pasākumi apmeklējami bez maksas, bet vilciena biļetes jārezervē iepriekš, zvanot pa tālruni +371 64473037.

 Svinības Alūksnes stacijā, gaidot Bānīša ierašanos, sāksies jau no pulksten 14.30. Te apmeklētājus priecēs koncerts, kurā piedalīsies Alūksnes novada amatierkolektīvi, Valmieras Drāmas teātra aktieris Māris Bezmers un dziedātājs Ainars Bumbieris, kura koncertu “No sirds uz ziedu” varēs vērot no pulksten 15.20. Savukārt pulksten 15.30 varēs pievientoies ekskursijai Alūksnes Bānīša stacijā Toma Altberga vadībā (1 stunda).

 

Pasākums tiek organizēts Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas „ZAĻAIS DZELZCEĻŠ/GREEN RAILWAY” projekta ietvaros


Šis informatīvais materiāls atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

Skip to content