Tempļakalna parkā izgriezīs mizgraužu bojātās nokaltušās egles

Tempļakalna parkā izgriezīs mizgraužu bojātās nokaltušās egles

Foto no www.lvm.lv

Šonedēļ Alūksnes novada pašvaldības aģentūra “Spodra” sākusi nokaltušo egļu ciršanu Tempļakalna parkā. Koksne tiks pārstrādāta zāģmateriālos un malkā pašvaldības iestāžu vajadzībām.

 

Būtiskākā problēmvieta ir pussalas teritorijā starp Balto krustu, Līko bērzu un skatu torni, kur nokaltušo egļu ir visvairāk, bet atsevišķi nokaltuši skujkoki ir arī pārējā Tempļakalna teritorijā.

 

– Nokaltušos kokus ir svarīgi izvest no teritorijas ziemā, kamēr ir sasalusi zeme un nav sācies putnu ligzdošanas periods. Pilsētas teritorijā jau arī iepriekš ir nācies nocirst nokaltušos un mizgraužu bojātos kokus. Aizvadītajā vasarā kaitēkļi ir bijuši ļoti aktīvi, to nodarītais kaitējums ir redzams –  ainavā ir redzami nokaltuši koki, tiem lobās miza, laika gaitā tādi koki kļūst bīstami – vējā lūzt zari, neiztur novājinātie stumbri, – situāciju skaidro PA “Spodra” mežzinis Āris Kreicis.

 

Koksne tiks izmantota pašvaldības iestāžu vajadzībām – daļu no nocirstajām eglēm pārstrādās malkā, no kvalitatīvākās koksnes sagatavos zāģmateriālus. Vēl izvērtējams, vai vietās, kur nāksies cirst nokaltušos kokus, stādīt jaunus kokus vai ļaut audzei atjaunoties dabiski. Tomēr, kā uzsver Ā. Kreicis, vietās, kurās ir lielu koku radīts noēnojums, maziem koku stādiņiem ir sarežģīti augt un efektīvāka varētu būt dabiskā atjaunošanās.

 

Astoņzobu mizgrauža radīti bojājumi ir konstatēti arī citviet pašvaldības parkos un mežaparkos, tostarp nekustamajā īpašumā Pleskavas ielā 4, ziemas sporta centra “Mežinieki” teritorijā.

 

Egļu astoņzobu mizgrauzis ir postošākais egļu audžu kaitēklis Latvijā. Tam Latvijā visbiežāk attīstās pilnas divas paaudzes. Publiski pieejamā “Latvijas Valsts mežu” speciālistu paustā informācija liecina, ka aizvadītās vasaras laikapstākļi ir bijuši labvēlīgi tam, lai sekmētu kaitēkļu vairošanos, kā arī ilgstošais karstums un sausums novājinājis egļu spēju pretoties mizgraužu uzbrukumam.

 

Plašāku informāciju par šiem kaitēkļiem un to nodarītiem postījumiem var iegūt “Latvijas Valsts meži” sagatavotajā izglītojošajā video filmā: https://www.youtube.com/watch?v=kp_PW6C4l_c&t=183s

 

Sagatavoja: Evita APLOKA,
Alūksnes novada pašvaldības Centrālās administrācijas
sabiedrisko attiecību speciāliste

Skip to content