Jaunlaicenes muižas muzejs aicina ielūkoties jaunajā pamatekspozīcijā “Malēnieša pasaule”

Jaunlaicenes muižas muzejā tapusi jaunā pamatekspozīcija “Malēnieša pasaule”, kuru apmeklētāji, ievērojot visus epidemioloģiskās drošības nosacījumus, var aplūkot no 14. novembra.  Ekspozīcija tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Alūksnes novada pašvaldības finansējumu. Latvijas Valsts svētkiem par godu 14. novembrī no plkst. 9.00 līdz 17.30 muzeja apmeklējums bez maksas.

– Ideju par šo pamatekspozīciju esam auklējuši piecus gadus. Jaunlaicenes muzejs ilgstoši ir strādājis ar vietējiem iedzīvotājiem, vācot kultūrvēsturisko mantojumu, kas saglabāts ne tikai priekšmetos, bet arī nostāstos, ticējumos, atmiņās, pasaules uzskatā un valodā. Līdz šim Latvijas apceļotājiem piedāvājām lekciju “Radošie malēnieši un viņu valoda”, malēniešu vārdu spēli, pagalma izstādi “Malēnieša raksturs jeb ak prieks, ak lustes, ak borģele”, grāmatu “No Apukalna veroties. Alūksnes puses malēnieši senāk un tagad”. Tomēr iepriekš minētais piedāvājums nepietiekami iepazīstināja ar malēnieša pasaules kārtības izpratni, malēnieša īpatnējā rakstura veidošanās iemesliem un viņu smalko, radošo, jūsmīgo un optimistisko būtību. Jaunajā pamatekspozīcijā stāstīsim par malēniešu zemes rašanos, robežām, valodu. Īpaši akcentēsim malēnieša pasaules kārtības sapratni, kas atšķiras no kristiešu viedokļa, stāstīsim par malēnieša pārsteidzošajām spējām un talantu, par rakstura īpašībām, kas malēnieti dara atšķirīgu no citiem latviešiem. Muzejs ar šo pamatekspozīciju radīs labvēlīgus apstākļus vietējo iedzīvotāju pašapziņas celšanai un veicinās piederības sajūtu savai kopienai, – uzsver Jaunlaicenes muižas muzeja vadītāja Sandra Jankovska.

Projektu “Jaunlaicenes muižas muzeja pamatekspozīcijas “Malēnieša pasaule” izveidošana” atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds mērķprogrammā “Muzeju nozares attīstības programma”.  Kopējais projekta budžets ir 15463,55 EUR, Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Muzeju nozares attīstības programma” piešķirtais finansējums ir 10 000 EUR.

Skip to content