Vispārīga informācija
Lai uzsāktu mērķtiecīgu darbu remigrācijas veicināšanai, 2018. gadā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir izveidojusi piecu reģionālo remigrācijas koordinatoru tīklu, nodrošinot vienu reģionālo koordinatoru katrā plānošanas reģionā. Koordinatori palīdz tautiešiem atgriezties mājās, bet pašvaldībām – atgūt savus iedzīvotājus.
Ikvienam interesentam ir iespēja bez maksas saņemt reģionālā koordinatora konsultāciju par sev aktuāliem jautājumiem, kas saistīti ar atgriešanos Latvijā konkrētā reģionā. Koordinators vienlaikus ir atbalsta persona, kas palīdz ārvalstīs esošajiem tautiešiem attālināti izvērtēt priekšrocības pārdomātam lēmumam, kā arī sagatavoties, lai veiksmīgi atgrieztos Latvijā.
Katram remigrantam ir individuālas vajadzības un apstākļi, kas jāņem vērā, tādējādi saziņas gaitā tiek apzināti visi interesējošie jautājumi, uz kuriem koordinators Latvijā palīdz rast atbildes, nepieciešamības gadījumā sadarbojoties arī ar pašvaldības un valsts iestādēm.
Kopš 2018. gada marta arī Alūksnes novads aktīvi iesaistās remigrācijas projektā, ar mērķi sniegt informatīvu atbalstu, lai veicinātu novadnieku un tautiešu atgriešanos Latvijā un Alūksnes novadā.
Par dzīvesvietas, darba, izglītības vai jebkuriem citiem jautājumiem, kas saistīti ar atgriešanos Latvijā vai dzīves uzsākšanu Alūksnes novadā, aicinām sazināties ar Alūksnes novada pašvaldības Centrālās administrācijas sabiedrisko attiecību speciālisti Lāsmu Ēveli, e-pasts lasma.evele@aluksne.lv.
Remigrācijas koordinators Vidzemē un papildu informācijai: Inga Madžule, remigrācijas koordinatore Vidzemes plānošanas reģionā, tālr. +371 29374285, remigracija@vidzeme.lv.
Vidzemes plānošanas reģions izveido interaktīvo karti remigrantiem savstarpējo saikņu veidošanai
Lai radītu iespēju visiem remigrantiem kontaktēties un iepazīties, Vidzemes plānošanas reģions izveidojis jaunu platformu – interaktīvo karti. Šī karte ļaus atbraucējiem, aizpildot īsu anketu, redzēt citus atbraucējus savā tuvumā. Tādējādi remigranti varēs sazināties ar saviem novadniekiem, iespējamiem kaimiņiem, par kuriem iepriekš nav zinājuši, tuvāk iepazīties, aprunāties un veidot jaunas draudzības.
"Daudzi atbraucēji jau iepriekš izrādīja vēlmi piedalīties klātienes pasākumos, taču ne visiem tas bija iespējams. Līdz šim tie, kas tikās klātienē, labprāt apmainījās ar kontaktiem savā starpā un turpina sazināties. Tas mūs mudināja meklēt jaunus risinājumus atbraucēju savstarpējo saikņu stiprināšanai. Tāpēc radās šī interaktīvās kartes ideja," skaidro Inga Madžule, remigrācijas koordinatore Vidzemes plānošanas reģionā.
Lai kļūtu redzamiem kartē un varētu uzsākt jaunu sadarbību ar citiem remigrantiem savā apkaimē, atbraucēji tiek aicināti aizpildīt anketu: https://ej.uz/atbauceji.
Saite uz interaktīvo karti: https://ej.uz/veex.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un Vidzemes plānošanas reģions realizē funkciju "Diasporas likuma normu īstenošana (Atbalsta pasākums remigrācijas veicināšanai "Reģionālās remigrācijas koordinators")".
Papildu informācijai: Inga Madžule, remigrācijas koordinatore Vidzemes plānošanas reģionā, remigracija@vidzeme.lv, tālr. +371 29374285
Informatīvs buklets remigrantiem “Vidzeme aicina”
Vidzemes plānošanas reģions sagatavojis informatīvu materiālu “Vidzeme aicina”.
Buklets sniedz ieskatu par galvenajiem teritorijas raksturlielumiem, uzņēmējdarbības vidi reģionā, iespējām iegūt profesionālo un augstāko izglītību, iespējām iesaistīties kultūras un sporta aktivitātēs, kā arī saņemt medicīnisko palīdzību. Informatīvajā materiālā apkopota arī noderīga informācija par to, kur vērsties, kārtojot ar pārcelšanos uz Latviju saistītas formalitātes.
http://www.vidzeme.lv/lv/noderiga_informacija (infografika)
http://www.vidzeme.lv/lv/aktualitates3/52/133801/ (jaunāka un plašāka kopīgā infografika, digitālais materiāls, ar nepieciešamo informāciju remigrantiem)
Šogad 2024. gadā svinam 104. gadadienu kopš pilsētas tiesību iegūšanas. Vārds “Alūksne” cēlies no seno latgaļu vārda “Oluksna” – tas apzīmē avotainu, purvainu vietu mežā un sasaucas ar Alūksnes ezeru: 11. lielāko Latvijā. Esam malēnieši, un šī mūsu izcelsme ir novada kods no sendienām līdz pat šodienai. Mēs to saglabāsim arī nākotnei.
Visos gadalaikos pie mums vari rast piedzīvojumus dabā un ļaudīs – braukt ar riteni, izstaigāt un izskriet mūsu pakalnus, lejas un mežus, pārsteigt sevi, ģimeni un draugus, aicinot tos līdz mūsu Alūksnē. Uzkāpt skatu torņos, svinēt kopā ar mums svētkus un iepazīt mūs pašus. Iepazīt malēniešus.
Kaut ierasts, ka citviet par malēniešiem dēvē ļaudis, kas dzīvo tālu, pašā zemes malā, tiek piemirsts, ka tepat vien ir igauņu un krievu zemes – mēs esam vistuvāk citām valstīm tautām, tradīcijām un kultūrām. Tas veidojis mūsu raksturu – atvērtu, košu un bezbailīgu. Tas devis mūs īpašas krāsas un dzīvesziņu.
Malēnieši ir viesmīlīgi – ikviens tev paskaidros, ka krilcs ir slieksnis, lumpis – mazs dīķis, soklis – mitra ieplaka, šokti – stulmu zābaki, šircis – priekšauts, bet par klikučiem mēs saucam žagas. Mēs esam ne vien sava novada, bet arī malēniešu izloksnes patrioti. Mēs iemācīsim!
Nedaudz statistikas par Alūksnes novadu (2024):
- Iedzīvotāju skaits novadā 14462 (www.pmlp.gov.lv)
- Aktīvo uzņēmumu skaits: 921 (lursoft.lv)
- Bezdarba līmenis: ~7,4 % (2023)
- Jaundzimušie: 84 (2024)
- Izglītojamo skaits: 1811 (2024)
- Pensionāru skaits: 3068 (data.stat.gov.lv)
- Informācija par Alūksnes novada pašvaldības budžetu
- Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs (VPVKAC), Alūksnē, Dārza ielā 11. Sniedz informāciju un konsultē privātpersonas un uzņēmējus par pašvaldības sniegtajiem pakalpojumiem, to saņemšanas kārtību, procedūru un nepieciešamajiem dokumentiem, kā arī sniedz konsultācijas par valsts iestāžu pakalpojumiem un valsts iestāžu e – pakalpojumu lietošanu.
- Bibliotēkas- katrā pagastā un ar pieejamu internetu.
- Medicīnas pakalpojumu pieejamība.
- Alūksnes novada Pašvaldības policija.
- Valsts policija.
- Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.
- Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde.
- Vairāk info www.aluksne.lv sadaļa pakalpojumi
Alūksnes novadā darbojas vairāk nekā 1307 ekonomiski aktīvi uzņēmumi
Šobrīd novada pašvaldība jo īpaši vērš uzmanību tieši labvēlīgas uzņēmējvides veidošanai, attīstot projektus un būvējot jaunas uzņēmējvides vietas, atbalstot vietējos uzņēmumus.
Galvenās nozares, kurās darbojas novada lielākie uzņēmumi:
- kokapstrāde, mēbeļu ražošana;;
- tirdzniecība;
- mežizstrāde, mežsaimniecība
- zivjapstrāde;
- lauksaimniecība;
- apstrādes rūpniecība;
- būvniecība;
- pārtikas ražošana;
- profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu sniegšana.
Nodarbinātības iespējas:
Skatīties -
• visidarbi.lv;
• cv.lv;
• Nodarbinātības valsts aģentūra (nva.gov.lv),
• aluksne.lv sadaļa Darbs
Aluksne.lv sadaļā Izglītība
Īpaši tikai Alūksnē atradīsi:
Alūksnes ezers – nav cilvēka, kas var tam paiet garām, nav makšķernieka, kas paliktu vienaldzīgs. Alūksnes ezers ir vienpadsmitais lielākais Latvijas ezers. Tajā neietek neviena upe, bet iztek nelielā Alūksnīte. Ezerā ir 4 salas. Ezera ūdens kvalitāte atbilst lašveidīgo zivju ūdens kategorijai, šeit vairojas vēži, tiek audzēti zuši.
Alūksnes muižas parks ar tā pērli-Alūksnes Jauno pili – vēstures objektiem bagātākais Latvijā. Klasicisma laikmeta pasaules uztveres moto: Izglītot un padarīt pievilcīgus tikumus. Tas sasniedzams, atdarinot Senās Grieķijas un Senās Romas estētiku. Vācbaltu baronu Fitinghofu-Šēlu dzimtas lolojums. “Fītinghofu zelta dzīsla Alūksnē” spilgti vijas Alūksnes muzejā.
“MARIENBURGAS astotais brālis”– inovatīvs skaņas un gaismas piedzīvojums atjaunotā Livonijas pils tornī.
Alūksnes (Marienburgas) pils būvēta aizsardzībai pret Pleskavas krievu uzbrukumiem. Tā astoņas reizes maina savu piederību, bet 1702. gadā krievu karaspēks pili uzspridzina – vienu no tās astoņiem torņiem atjauno vien 2020. gadā
Tikai Alūksnē katru otro gadu vari izcīnīt Bānīša kausu riteņbraukšanā – cenšoties apdzīt tvaika lokomotīvi sacensībās “Apsteidz tvaiku!”.
No Alūksnes stacijas kursē Baltijā vienīgais regulārais šaursliežu vilciens – Bānītis. Stacijas bagāžas mājā iekārtota visneparastākā vilcienam veltītā ekspozīcija pasaulē.
Viena no Eiropas lielākajām fluorescento minerālu kolekcijām.
Muzejs “Vides labirinti” – redzēt, dzirdēt, sajust, tapt pārsteigtam.
Alūksne ir vieta, kur pirmo reizi latviski iztulkota Bībele.
Par godu tulkojumam mācītājs Ernests Gliks 17. gadsimta beigās iestādīja ozolus – tiem pieskarties vari arī tu.
Vairāk informācijas:
Sabiedrības integrācijas fonds
Vienas pieturas aģentūra
Konsultācijas jaunpienācējiem - trešo valstu pilsoņiem Latvijā
Ierodoties Latvijā pirmo reizi, lai dzīvotu, strādātu vai mācītos, var rasties daudz jautājumu. Vienas pieturas aģentūra sniedz personalizētas konsultācijas par visiem ar imigrāciju saistītiem jautājumiem. Mūsu mērķis ir sniegt visu ar dzīvi Latvijā saistīto informāciju un atbalstu vienuviet - Vienas pieturas aģentūrā.
Vidzemes reģions: Meža ielā 7 (215.kab.), Valmierā, tālr. +371 29809184, www.livelatvia.lv
Marta Svensone - klientu konsultante (pirmreizējas vispārējas konsultācijas), tālrunis +371 29809184, marta.svensone@sif.gov.lv
Jolanta Cērpa - pārmaiņu aģente (individualizētu atbalsta plānu izstrāde; psihologa, jurista, tulka pakalpojumu pieteikšana), tālrunis +371 27056529, jolanta.cerpa@sif.gov.lv.
Darba laiks Vidzemes filiālē:
Pirmdiena 9:00 - 18:00
Otrdiena 9:00 - 17:00
Trešdiena 9:00 – 17:00
Ceturtdiena 9:00 – 17:00
Piektdiena 9:00 – 16:00
PIEDĀVĀTIE PAKALPOJUMI
- Klātienes konsultācijas – pēc iepriekšēja pieraksta.
- Attālinātās konsultācijas – telefoniski, mobilajā aplikācijā Whatsapp vai e-pastā.
- Mutiskā un rakstiskā tulkošana – nodrošinām mutisko un rakstisko tulkošanu vairāk nekā 24 valodās, t.sk., retajās valodās – arābu, farsi, turku, tadžiku, vjetnamiešu, mandarīnu u.tml.
- Psiholoģiskais atbalsts – psihologa vai psihoterapeita konsultācijas.
- Juridiskā palīdzība – juridiskās konsultācijas klātienē un attālināti.
KONSULTĀCIJAS
Pakalpojuma mērķis ir nodrošināt visplašāko informācijas klāstu atbilstoši trešo valstu pilsoņu un starptautisko aizsardzību saņēmušo personu, kuras likumīgi uzturas Latvijas teritorijā, vajadzībām. Individuālās konsultācijas pieejamas klātienē visos Latvijas reģionos latviešu, krievu un angļu valodās, savukārt gadījumos, ja klients saziņā lieto citu valodu, iespējams piesaistīt tulku. Lai pieteiktos konsultācijai Vidzemes filiālē, lūdzam zvanīt uz tālruni +371 29809184 vai rakstīt e-pastu marta.svensone@sif.gov.lv
KONSULTĀCIJU GALVENĀS TĒMAS:
- Migrācija
Ieceļošanas un uzturēšanās dokumentu noformēšana (vīza, pase, uzturēšanās atļauja).
- Nodarbinātība
Darba tiesības, darba atrašanas un biznesa uzsākšanas iespējas Latvijā.
- Mājoklis
Dzīvesvietas deklarēšanas iespējas, konsultācijas par mājokļa atrašanu un sociālo palīdzību.
- Veselības aprūpe
Latvijas veselības sistēma un kārtība, kādā pieteikties pie ģimenes ārsta.
- Sociālais atbalsts
Sociālo pabalstu veidi un to saņemšanas kārtība, informācija par valsts un pašvaldību sniegtajiem sociālajiem pakalpojumiem.
- Izglītība
Izglītības uzsākšana vai turpināšana, esošo izglītības dokumentu atzīšana Latvijā, neformālās izglītības iespējas un brīvprātīgo aktivitātes.
Seko līdzi Sabiedrības integrācijas fonda Vienas pieturas aģentūras darbam mūsu Facebook lapā – Integration and Inclusion Agency. , Instagram @LiveLatviaLV un mājaslapā livelatvia.lv
Vienas pieturas aģentūras pakalpojumu īstenošana tiek nodrošināta Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda projekta ietvaros (līguma Nr. PMIF/13.1./2022/1/01). Finansējums piešķirts no Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda (75%) un Latvijas valsts budžeta (25%).