Ētika un korupcijas novēršana - Alūksnes novads

Ētika un korupcijas novēršana

 

 
 

Korupcijas novēršana

 

Korupcija ir kukuļošana vai jebkura cita valsts amatpersonas rīcība, kas vērsta uz to, lai, izmantojot dienesta stāvokli, savas pilnvaras vai pārsniedzot tās, iegūtu nepelnītu labumu sev vai citām personām.

Interešu konflikts ir situācija, kurā valsts amatpersonai, pildot valsts amatpersonas amata pienākumus, jāpieņem lēmums vai jāpiedalās lēmuma pieņemšanā, vai jāveic citas ar valsts amatpersonas amatu saistītas darbības, kas ietekmē vai var ietekmēt šīs valsts amatpersonas, tās radinieku vai darījumu partneru personiskās vai mantiskās intereses.

Korupciju novērš un apkaro Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), kontrolē politisko organizāciju (partiju) finansēšanas kārtības ievērošanu un likuma “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” izpildi (tai skaitā valsts amatpersonām noteiktos amatu savienošanas ierobežojumus), kā arī citos normatīvajos aktos valsts amatpersonām noteikto papildu ierobežojumu ievērošanu.

Piemēri un pazīmes, kas var liecināt par korupciju, pieejami ŠEIT.

Par iespējamiem korupcijas gadījumiem iedzīvotāji var ziņot arī tieši KNAB, izmantojot elektronisko ziņošanas formu, kas ir pieejama KNAB tīmekļvietnē vai platformā “Ziņo Knab”.

 

Korupcijas un interešu konflikta risku noteikšanas, novēršanas un īstenošanas kārtība Alūksnes novada pašvaldībā

 

  • Ar Alūksnes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja 28.12.2018. rīkojumu Nr. ANP/1-6/18/408 “Par noteikumu apstiprināšanu” Alūksnes novada pašvaldībā ir apstiprināti noteikumi “Korupcijas un interešu konflikta risku noteikšanas, novēršanas un īstenošanas kārtība”.

Noteikumi nosaka:

  • iekšējās kontroles sistēmas pamatprincipus korupcijas un interešu konflikta risku novēršanai;
  • kārtību, kādā pašvaldībā nodarbinātajam jārīkojas, lai ziņotu par iespējamiem pārkāpumiem (tai skaitā koruptīvām darbībām);
  • kārtību, kādā nodarbinātajam jārīkojas, lai ziņotu par savu atrašanos interešu konflikta situācijā;
  • kārtību, kādā interešu konflikta situācijā esošā nodarbinātā amata uzdevumus nodod citam darbiniekam;
  • amatu savienošanas atļauju izsniegšanas un izsniegto atļauju pārskatīšanas kārtību.

Noteikumi attiecas uz visām Alūksnes novada pašvaldības institūcijām un visiem tajās nodarbinātajiem.

Korupcijas un interešu konflikta risku vadības iekšējās kontroles sistēmu Alūksnes novada pašvaldībā veido ētikas kodekss, pretkorupcijas plāns, korupcijas riskam pakļauto amatu saraksts un citi iekšēji noteikumi.

Konstatējot korupcijas risku vai pārkāpumu iestādē, nodarbinātais par konstatēto gadījumu iesniedz anonīmu ziņojumu noteikumos “Iekšējā trauksmes celšanas sistēma Alūksnes novada pašvaldībā” noteiktajā kārtībā, vēršas ar mutisku vai rakstisku iesniegumu pie attiec īgās institūcijas vadītāja, vai iesniedz ziņojumu KNAB, ievērojot biroja vietnē www.knab.gov.lv norādītās saziņas formas.

Saņemto ziņojumu izvērtē, piemērojot noteikumos “Iekšējā trauksmes celšanas sistēma Alūksnes novada pašvaldībā” noteikto kārtību, vai, ja tas ir saņemts institūcijā, institūcijas vadītājam pašam veicot izvērtēšanu, nozīmējot atbildīgo vai izveidojot darba grupu korupcijas aizdomu izmeklēšanai.

 

  • Ar Alūksnes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja 28.12.2018. rīkojumu Nr. ANP/1-6/18/407 “Par pasākumu plāna apstiprināšanu korupcijas riska samazināšanai vai novēršanai” Alūksnes novada pašvaldībā ir apstiprināts pasākumu plāns korupcijas risku samazināšanai vai novēršanai.

Plānā analizētas iespējamās korupcijas riska zonas/funkcijas, korupcijas riski un to iespējamība un seku ietekme, kā arī nosaukti iespējamie pretkorupcijas pasākumi, atbildīgās personas un izpildes termiņi.

 

Informācija par ziedojumiem politiskajām partijām 

Var iepazīties Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja tīmekļvietnē.

Informācija par deputātu gada deklarācijām

Var iepazīties Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnē.

 
Skip to content