Lai veicinātu tekstila materiālu otrreizējo apriti Latvijā un iedzīvotāju iespējas šķirot tos, Alūksnē uzstādīti 3 tekstila šķirošanas konteineri, kuros iedzīvotāji aicināti nodot jebkāda veida apģērbu un apavus – gan jaunu, gan lietotu, tādu, kas izgājis no modes, ir apnicis vai ir nokalpojis savu laiku. Tāpat var nodot mājas tekstilu – segas, palagus, galdautus u.c.
Tekstila konteineri Alūksnē uzstādi Dārza ielā 11, Siguldas ielā 5 un Ziemera ielas teritorijā. Atgādinām, ka tekstilu joprojām būs iespējams nodot arī EKO laukumā Alūksnē, Rūpniecības ielā 8f.
Kādu tekstilu drīkst nodot?
Tekstila šķirošanas konteinerā aicinām izmest visa veida apģērbu, apavus un mājas tekstilu (gan vēl valkājamu, gan arī no modes izgājušu un tādu, ko pats vairs nevalkātu – pieļaujams arī ar kādu nelielu defektu – mazu traipu vai nelielu caurumu). Galvenais nosacījums, lai tie nebūtu bijuši saskarsmē ar sadzīves ķīmijām, motoreļļām un citām vielām. Tāpat konteinerā nevajadzētu izmest mitru un pelējušu apģērbu, kā arī audumu atgriezumus. Šādus tekstilizstrādājumus jāizmet sadzīves atkritumu konteinerā. Tāpat pie tekstila nav šķirojamas rotaļlietas, gumijas zābaki, kā arī slēpošanas plastmasas zābaki.
Tekstila šķirošanas konteinerā apģērbu jāievieto cieši aizsietā maisā, lai apģērbs konteinerā no tā neizbirtu.
Ko nozīmē “lietots, bet vēl lietojams”?
“Lietots, bet vēl lietojams” nozīmē tādu tekstilu, kuram būtu iespējams piešķirt “otro dzīvi” vai nu pārstrādē vai atkārtotā lietošanā. Pretēji tam – nelietojams nozīmē netīru, sapelējušu, sadriskātu apģērbu, kam iespējas būt aprites ekonomikas sastāvdaļai ir beigušās. Šāds – nelietojams tekstils – diemžēl nonāk poligonā, līdz ar to tādu var izmest sadzīves atkritumu konteinerā.
Kāpēc nedrīkstu šķirot bojātu, netīru tekstilu?
Galvenais mērķis tekstila šķirošanai ir novērst tā nonākšanu poligonā. Tāpēc ir divi ceļi, kā to izdarīt – pārstrāde un novirzīšana atkārtotai lietošanai.
Netīrs un bojāts apģērbs atkārtotai valkāšanai vairs nebūs derīgs, tāpēc ir jāmeklē pārstrādes iespējas. Pagaidām tās visā pasaulē ir mazattīstītas un pieejamas vien dažiem materiālu veidiem. Netīram (piem., ar ķīmiskām vielām, mitrām u.c.) un arī saplēstam, sadriskātam tekstilam šķiedras ir bojātas un tādas pārstrādē derīgas vairs nebūs. Ierobežota pārstrāde ir arī sintētiskām auduma šķiedrām. Lielākoties pārstrādi iespējams nodrošināt dabīgo materiālu audumiem, piemēram kokvilnai, no kā iespējams ražot, piemēram, industriālās lupatiņas u.c. Ir materiālu veidi, ko var izmantot arī kā izejvielas mīksto mēbeļu pildīšanai. Tomēr svarīgi, lai tekstils būtu relatīvi tīrs un noteikti sauss.