Aktualitātes izglītībā - Alūksnes novads

Aktualitātes izglītībā

Pedagogiem iespēja pieteikties pirmsskolas satura un didaktikas profesionālās pilnveides programmai

Daugavpils Universitātes Mūžizglītības centrs aicina vispārizglītojošo skolu pedagogus, kuri vēlas strādāt pirmsskolā, bet kuriem nav atbilstošas izglītības, pieteikties pirmsskolas satura un didaktikas profesionālās pilnveides programmai “Skolotāja profesionālās kompetences pilnveidošana pirmsskolas izglītības programmas īstenošanai” (160 st.).

Programmas mērķis: nodrošināt iespēju pedagogiem apgūt darbam pirmsskolas izglītības iestādē nepieciešamās profesionālās zināšanas, prasmes un kompetences, lai veidotu bērncentrētu vidi un veiksmīgi īstenotu lietpratībā balstītas mācības.

Pieteikšanās tiešsaistē līdz 2024. gada 18. decembrim:   
https://du.lv/studijas/muzizglitiba/pieteiksanas/

Nodarbību sākums: 2025. gada 15. janvārī (grafiks tiks precizēts decembrī).
Mācību maksa nepārsniegs EUR 300.00.
Studijas notiks atbilstoši  KĀRTĪBAI PAR ATTĀLINĀTO STUDIJU ORGANIZĒŠANU UN ĪSTENOŠANU DAUGAVPILS UNIVERSITĀTĒ PROFESIONĀLĀS PILNVEIDES IZGLĪTĪBAS PROGRAMMĀS UN PROFESIONĀLĀS TĀLĀKIZGLĪTĪBAS PROGRAMMĀS (15.06.2023. rīkojums Nr. 4-4/K/2023/9).

Jaunais olimpiāžu norises periods iesācies ar angļu valodas olimpiādi

2024. gada 7. novembrī veiksmīgi noslēdzies angļu valodas valsts 54. olimpiādes novadu posms, pārsteidzis ar rekordlielu interesi un dalībnieku skaitu.  

Angļu valodas valsts 54. olimpiāde ir pirmā, kura aizsākusi 2024./2025. mācību gada olimpiāžu ciklu. Olimpiāde norisinājās trīs dienas, no 5. līdz 7. novembrim, un tajā valstī kopā piedalījās 9674 dalībnieki, t.i., par 684 dalībniekiem vairāk nekā pagājušajā gadā. No Alūksnes novada izglītības iestādēm 4.–6. klašu grupā angļu valodas olimpiādē piedalījās 26 dalībnieki, 7.–9. klašu grupā 50 skolēni, savukārt 10.–12. klašu grupā savas zināšanas un prasmes angļu valodā pārbaudīja 49 vidusskolēni.

Šī gada angļu valodas olimpiāde ir arī dalībnieku skaita ziņā vislielākā olimpiāde pēdējo 5 mācību gadu laikā. Straujo dalībnieku pieaugumu sekmējusi gan iespēja piedalīties 4.–6. un 7.–9. klašu grupām, gan arī tas, ka olimpiāde tiek īstenota tiešsaistes formātā, tādējādi veicinot tās pieejamību lielākam gribētāju lokam.

Sagaidāms, ka angļu valodas olimpiādes novadu posma rezultāti tiks publicēti līdz decembrim.

13.novembrī norisināsies politikas un tiesību valsts 18. olimpiādes novada posms, kurā Alūksnes novadu pārstāves 7 dalībnieki no Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas.

2024./2025. mācību gadā olimpiāžu klāsts ir papildināts ar angļu valodas un matemātikas olimpiādēm speciālās izglītības programmu skolēniem, tādējādi paplašinot dažādu skolēnu iespējas piedalīties un pārbaudīt savas zināšanas.

Valsts posma olimpiādes noslēgsies aprīlī.  

Kalendārs

 

Inga MEIRĀME
Izglītības pārvaldes  metodiķe

3. iekļaujošās izglītības konference “Dusmu festivāls”

3. iekļaujošās izglītības konference “Dusmu festivāls”8. novembrī Alūksnes novada izglītības iestāžu pedagogiem bija iespēja piedalīties 3. iekļaujošās izglītības konferencē “Dusmu festivāls”, kas notika Valmieras Gaujas krasta vidusskolā – attīstības centrā Valmierā, pulcējot vairāk kā 200 pedagogus no visas Latvijas.

Konferences pirmajā daļā uzstājās ārsts, psihoterapeits Artūrs Miksons  ar  lekciju “Veselīgu robežu izveidošana”. Dienas turpinājumā  pedagogi  piedalījās darbnīcās un meistarklasēs par emocijām, īpaši dusmām, to atpazīšanu un vadīšanu. Meistarklases vadīja dažādu jomu speciālisti- fizioterapeite Agnese Vantere un Baiba Antonova, mākslas terapeite Signe Vanadziņa un Baiba Lezdiņa, biodejas pasniedzēja, psiholoģe Anna Kalniņa, psihoterapeite Līga Vaite, māksliniece Ilze Šteina.

Konferences noslēgumā Valmieras novada domes priekšsēdētājs uzrunāja konferences dalībniekus ar iedvesmojošu stāstu “Iedvesmojamies un augam!”.

Esam ļoti pateicīgi valmieriešiem par doto iespēju piedalīties izzinošajā un iedvesmojošajā konferencē!

OKTOBRA aktualitātes

  • Aktualitātes4. oktobrī pedagogi tikās  Skolotāju dienai veltītā pasākumā, pulcējot 190 darbiniekus no visām novada izglītības iestādēm.

 

  • Oktobrī notikuši  astoņi pasākumi  pedagogu profesionālās kompetences pilnveidei.

 

  • Jauniešu tīklošanās pasākumā  “Ar jauniešiem par projektiem” jaunieši dalījās pieredzē par projektu veidošanu un dažādiem ieguvumiem no dalības projektos.

 

  • Noslēdzot olimpisko gadu, 11. oktobrī  Alūksnes Sporta centrā notika pirmsskolas vecuma bērnu sporta svētki “Mazie arī var”, kurā piedalījās gandrīz 300 audzēkņi.

 

  • Skolu Rudens krosā piedalījās 97  1.-10. klašu skolēni.

 

  • Apkopota informācija par 9. un 12. klašu absolventu tālākizglītību.

9. klašu absolventi – 67% turpina mācības vidējās izglītības iestādēs,  24% iestājušies tehnikumos, 7% izvēlējušies turpināt mācības tālmācībā un 2% norādījuši, ka turpinās mācības ārpus Latvijas;

12. klašu absolventi – 65% turpina mācības augstākajās izglītības iestādēs (no 34 skolēniem – 18 budžeta vietās), 10% tehnikumos, 10% sākuši strādāt, 8%  uzsākuši vai gatavojas militārajam dienestam, 1 skolēns turpinās mācības tālmācībā, 1 atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un par diviem nav izdevies iegūt informāciju.

 

  • Alekseja Grāvīša Liepnas pamatskola 19. oktobrī nosvinēja savu 145. jubileju.

 

  • Ar Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju parakstīts līgums par projekta “Sabiedrības digitālo prasmju attīstība”, kura ietvaros 289 novada iedzīvotāji varēs pilnveidot savas digitālās pašapkalpošanās prasmes laika posmā līdz 2026. gada martam.

 

  • Oktobrī Izglītības pārvaldes darbinieki vērojuši 31 stundu novada skolās, prioritāri valsts pārbaudes darbu mācību priekšmetos.

 

  • Izstrādāta Alūksnes novada pašvaldības Bērnu tiesību aizsardzības programma 2024.-2025. gadam, kura apstiprināta 31. oktobra domes sēdē.

 

  • Ar 1. oktobri novadā tiek piedāvātas atbalsta nodarbības bērniem ar autiskā spektra traucējumiem, kā arī konsultācijas pedagogiem un vecākiem.

Metodiskā diena pedagogiem

Metodiskā diena pedagogiem21. oktobrī Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā notika Metodiskā diena pedagogiem “Izglītojamo pozitīvas uzvedības veicināšana un tekstpratības pilnveidošana mācību procesā”. Pedagoģe, spēļu izstrādātāja, platformas uzvedība.lv vadītāja Līga Bērziņa dienas pirmajā daļā vadīja nodarbību “Kā izprast audzēkņu sarežģītu uzvedību”. Dienas turpinājumā pedagogiem bija iespēja iesaistīties praktiskās nodarbībās/ meistarklasēs. Meistarklases vadīja Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas skolotāji:

  • “Lasīšanas veicināšanas kompetence mācību stundās”, Daina Černomirdina
  • “Mākslīgā intelekta satura veidošanas rīku izmantošana svešvalodas stundās”, Mārīte Palma
  • ”Ceturtais liekais” kā metode tekstpratības veicināšanai un domāšanas procesu attīstīšanai”, Ineta Bērziņa, psiholoģe Līga Amosova
  • “SCAMPER izmantošana teksta analīzē, lasītprasmju attīstīšanā”, Antra Strazda.

 Lektore  Līga Bērziņa sākumskolas skolotājiem piedāvāja iesaistīties darbnīcā “Klusums klasē”.

Dienas noslēgumā skolotāji tika aicināti uz tikšanos ar mācību priekšmetu jomu koordinatoriem, lai pārrunātu mācību jomas aktualitātes, jaunās mācību sasniegumu vērtēšanas kārtības ieviešanas gaitu, mācību priekšmetu olimpiāžu norisi un citus jautājumus.

Paldies Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas kolektīvam par Metodiskās  dienas organizēšanu un sirsnīgo uzņemšanu!

Meža sporta olimpiāde “Mazie arī var…”

Meža sporta olimpiāde “Mazie arī var…”2024. gada 11. oktobrī Alūksnes Sporta centrā Jaunalūksnes pirmsskolas izglītības iestāde “Pūcīte” organizēja sporta svētkus Alūksnes novada pirmsskolas vecuma bērniem no 4 gadu vecuma – meža olimpiāde “Mazie arī var…”

Pasākuma galvenais  mērķis bija iesaistīt sportiskās aktivitātēs bērnus, radot pozitīvas emocijas, prieku  un interesi par sportu. Līdztekus vēlējāmies  iepazīstināt pirmsskolas vecuma bērnus ar Alūksnes Sporta centru un radīt interesi par dažādiem sporta veidiem.

Pirmsskolnieki dažādu dzīvnieku tēlu vadībā iesaistījās 8  sportiskās aktivitātēs:

– Bumbas vadīšanas disciplīnā;

– Veiklības disciplīnā;

– Rāpošanas, līšanas, rāpšanās disciplīnā;

– Stipro disciplīnā, kur spēkiem mērojās pirmsskolas izglītības skolotājas;

– Skriešanas disciplīnā;

– Modernās daudzcīņas disciplīnā;

– Grūšanas, mešanas disciplīnā;

– Spēka disciplīnā.

Katrā disciplīnā tika izvirzīti 3 labākie, kas pasākuma noslēgumā saņēma medaļas. Bet- šajos svētkos, uzvarētāji bija visi, jo tika sasniegts pasākuma galvenais mērķis:  sagādāt prieku un pozitīvas emocijas.

Pateicamies  par sadarbību pasākuma tapšanā:
Alūksnes Sporta skolai – iesaistītajiem darbiniekiem un administrācijai;

Alūksnes novada Izglītības pārvaldei;

Visām Alūksnes novada pirmsskolas izglītības iestādēm un iesaistītajiem darbiniekiem;

Alūksnes Bērnu un jauniešu centra jauniešiem.

Pateicamies visiem, kas ļāva mazajiem sportistiem sajusties īpašiem šajā svētku dienā, nodrošinot ar pārsteigumiem un balvām:
SIA JM GRUPA;

SIA ALTA S;

SIA KĀRUMIŅŠ;

SIA RE-BURBULIS;

SIA ALŪKSNES PUTNU FERMA;

SIA ABIO;

SIA 4PLUS;

SIA MĀRKALNES BRUĢIS;

IK MARIENBURG ID;

SIA PE&PE;

ĢIMENES IZKLAIDES UN ATPŪTAS CENTRAM “Bānīša brīnumzeme”;

ZVEJNIEKU ĢIMENEI;

KRK VIDZEME;

SIA CEWOOD;

SIA TRADE FIVE.

 

Ligita Belova
PII “Pūcīte” vadītāja

LU aicina pieteikt “Latvijas Gada skolotājs” balvas pretendentus

LU aicina pieteikt “Latvijas Gada skolotājs” balvas pretendentusLatvijas Universitāte (LU) izsludina pieteikšanos pedagogu balvai “Latvijas Gada skolotājs”, kas pirmo reizi 11 individuālās un divās komandu nominācijās tiks pasniegta šā gada 20. novembrī. Balvas mērķis ir godināt talantīgus pedagogus no visas valsts, apliecinot skolotāja darba izšķirošo nozīmi Latvijas sabiedrības un valsts attīstībai. Pretendentus balvai iespējams nominēt līdz 15. oktobrim

Balvai iespējams izvirzīt pirmsskolu un vispārizglītojošo skolu skolotājus un skolu komandas, sūtot pieteikumus uz e-pasta adresi: gada.skolotajs@lu.lv

Pieteikumus LU var iesniegt izglītības iestāde vai izglītības pārvalde, ņemot vērā sabiedrības pārstāvju, vecāku, skolēnu vai kolēģu ieteikumus. LU gaidīs pieteikumus 11 individuālās nominācijās:

  • Pirmsskolas skolotājs;
  • Sākumizglītības skolotājs;
  • Dabaszinātņu skolotājs;
  • Matemātikas skolotājs;
  • Tehnoloģiju skolotājs;
  • Sporta un veselības skolotājs;
  • Latviešu valodas un literatūras skolotājs;
  • Svešvalodas skolotājs;
  • Vēstures skolotājs;
  • Sociālo zinību skolotājs;
  • Kultūras un mākslas skolotājs.

Savukārt komandu balvām aicinām izvirzīt: 

  • Skolas vadības komandu;
  • Skolas atbalsta komandu.

Balvas organizēšanā LU un LU Fonds sadarbojas ar Izglītības un zinātnes ministriju, Latvijas Pašvaldību savienību un citām valsts iestādēm un pašvaldību institūcijām, pedagogu profesionālajām biedrībām, nevalstiskajām organizācijām, nozaru ekspertiem, uzņēmējiem, mecenātiem, citu balvu pedagogiem organizatoriem.

Septembra aktualitātes

Septembra mēneša aktualitātes2024./2025. mācību gadu piecos bērnudārzos un četrās skolās uzsākuši 1811 izglītojamie, kas ir par 28 izglītojamiem mazāk nekā 2023. gada 1. septembrī. 1. klasē skolas gaitas uzsāka 100 skolēni, 1.-9. klasēs 1042 skolēni, 10.-12. klasēs 193 skolēni.

 

Par sasniegumiem profesionālās ievirzes izglītībā valsts sacensībās un konkursos 2024./2025. mācību gadā pašvaldības stipendijas piešķirtas deviņiem izglītojamiem – septiņiem par panākumiem sportā un diviem par panākumiem mūzikā. 

 

Noslēgts sadarbības līgums ar Gulbenes novada izglītības pārvaldi par Valsts izglītības satura centra noteikto mācību priekšmetu olimpiāžu organizēšanu. 

 

Noslēgts sadarbības līgums ar Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociāciju par interešu izglītības  programmas ķīmijā “Jauno ķīmiķu klubs” īstenošanu 10.-12. klašu skolēniem. Asociācija nodrošinās materiālu ar laboratorijas darbiem, kas veicami pulciņa dalībniekiem, kā arī organizēs noslēguma pasākumu Rīgā pulciņa dalībniekiem.

 

Sadarbībā ar Bāriņtiesu, Sociālo lietu pārvaldi uzsākts darbs pie Bērnu tiesību aizsardzības programmas 2024.-2028. gadam izstrādes. 

 

Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija “Erasmus+” projektā uzņēma 2 spāņu skolotājus un 6 skolēnus. 

 

Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 15 skolēni un 5  skolotāji “Erasmus+” projektā viesojās Vetīnas burgģimnāzijā par ilgtspējas jautājumiem, piedalījās  kopīgās nodarbībās skolā, muzejos un pilsētvidē, ēnoja mācību priekšmetu un direktores darbu.  

 

Septembra izglītības iestāžu vadītāju sanāksmē kopā ar Sociālo lietu pārvaldes speciālistiem tika aktualizēts jautājums par Izglītības iestāžu sadarbību ar Sociālo lietu pārvaldes speciālistiem – ētikas kodeksa ievērošanu, pildot amata pienākumus, atgriezeniskās saites sniegšanu izglītības iestādēm, problēmziņojumu kvalitatīvu sagatavošanu, aktuālo  jautājumu agrīnu risināšanu. Izglītības pārvaldes darbinieki informēja par jaunajiem Ministru kabineta noteikumiem par Izglītības iestāžu akreditācijas un to vadītāju profesionālās darbības novērtēšanas kārtību, aktualizēja 2024./2025.mācību gadā iestāžu pašvērtēšanā iekļaujamos kritērijus, kā arī iestāžu vadītāju novērtēšanas organizatoriskos jautājumus. Izglītības pārvalde informēja par projekta “Sabiedrības digitālo prasmju attīstība” uzsākšanu. Iestāžu vadītāji tika iepazīstināti ar 2024. gada 22. augusta izglītības diskusijas Alūksnes novadā  “Katra izglītojamā izaugsmei’ apkopojumu par stiprajām pusēm un diskusijā ieteiktajām attīstības iespējām. Iestāžu vadītāji vienojās par konkrētiem risinājumiem jautājuma pilnveidei 2024./2025. mācību gadā.

Skip to content