Trīs jauni maršruti Alūksnes vēstures stāstu atklāšanai - Alūksnes novads

Trīs jauni maršruti Alūksnes vēstures stāstu atklāšanai

Trīs jauni maršruti Alūksnes vēstures stāstu atklāšanai

Marienburgas astotais brālis

Uzsākot aktīvo tūrisma sezonu Alūksnes Tūrisma informācijas centrs sagatavojis trīs jaunus maršrutus Alūksnes vēstures stāstu aizraujošākai iepazīšanai. Izveidotie maršruti aicina “ceļot dziļāk” un atpūtu apvienot ar izziņu, izmantojot iespēju pastaigu pa pilsētu padarīt mērķtiecīgāku.

Alūksni īpašu padara atrašanās vieta un bagātie vēstures stāstiem, kuri izteiksmīgi nolasāmi pilsētvidē. Jaunie tūrisma maršruti ir labs rīks pilsētas un tās pagātnes iepazīšanai gan novada iedzīvotājiem, gan pilsētas viesiem”, stāsts Alūksnes Tūrisma informācijas centra vadītāja Iveta Veļķere.

Vissenākā pilsētas vēsturē aizved maršruts “Viduslaiku varenības mantojuma tūre”, kas aicina iepazīt divus cietokšņus divās valstīs. Maršruts sagatavots tā, lai iesaistītu visas maņas izzinot  pēdējos divus Livonijas ordeņa uz austruma robežas celtos cietokšņus – Marienburgas (Latvijā) un Vastsalīnas (Igaunijā). Abus cietokšņu celtniecību vadīja Livonijas ordeņu mestrs Burhards fon Drelēbens, to celtniecība uzsākta 1342.gada 25.martā un abiem dots Marijas vārds. Dodoties šajā maršrutā varenības mantojuma stāsts atklāsies ietekmīgos skatos uz iespaidīgām cietokšņu drupām, aizraujošās vēstures ekspozīcijās, muzikālā teiksmā un pat īpašās maltītēs.

Cauri 17.gadsimtam līdz mūsdienām ved maršruts Ernsta Glika vārds mūsdienu Alūksnē”, ļaujot iepazīt vācu mācītāja un skolotāja Ernsta Glika nozīmi Alūksnes un Latvijas vēsturē. Mācītāja lielākais devums Latvijas kultūrvēsturē ir Bībeles tulkojums no senajām valodām latviešu valodā, ko Gliks paveica, dzīvojot un strādājot Alūksnes draudzē. Latviešu valodā aizvien lietojam daudzus vārdus, ko Gliks radīja Bībeles tulkošanas laikā, piemēram, dzimtene, pamats, noziedzība, vadonis, viesības u.c. Nozīmīgs ir mācītāja ieguldījumus latviešu tautas izglītošanā pašreizējā Alūksnes novada teritorijā, izveidojot pirmās skolas latviešu zemnieku bērniem Vidzemē – Opekalnā, Zeltiņos un Alūksnē. Viņa vadībā Alūksnē sagatavoja jaunos skolotājus visam Vidzemes novadam. Mūsdienu Alūksnē aizvien daudzas vietas saistītas ar Glika vārdu un uz tām aizvedīs jaunais maršruts.

Savukārt Latvijas kultūras kanonā iekļauto kapu kopšanas tradīciju tuvāk ļaus izzināt maršruts “Mazais loks pa Alūksnes Lielajiem kapiem”. 15 hektārus plašie Alūksnes Lielie kapi Alūksnes ezera Kapsētas pussalā ir viena no lielākajām Vidzemes kapsētām un vieta, kas savieno tagadni ar pagātni un dzīvos ar mirušajiem. Kapsētas izskatu veidojusi reliģiskā pārliecība, akmeņkaļu profesijas attīstība, apbedīšanas kultūras tendences un tradīcijas. Arhitektūras, tēlniecības, ainavas, vēsturisko notikumu un pat dzejas kombinācija padara kapsētu par neaizvietojamu Latvijas un Alūksnes vēstures izziņas vietu. 

Informācija par izveidotajiem maršrutiem pieejama mājas lapā www.visitaluksne.lv, savukārt drukātu maršruta materiālu var saņemt Alūksnes Tūrisma informācijas centrā Ojāra Vācieša ielā 1 un informācijas stendos tūrisma objektos.

Trīs jauni maršruti Alūksnes vēstures stāstu atklāšanai Trīs jauni maršruti Alūksnes vēstures stāstu atklāšanai

Informāciju sagatavoja:
Dace Bumbiere-Augule
Alūksnes Tūrisma informācijas centra vadītājas vietniece

Skip to content