9. septembrī “Pļaujas svētki Ottesmuižā” - Alūksnes novads

9. septembrī “Pļaujas svētki Ottesmuižā”

Sestdien uz “Pļaujas svētkiem Ottesmuižā” Alūksnes novadā

 

Sestdien, 9. septembrī, Viktora Ķirpa Ates muzejā “Vidzemes lauku sēta” Alūksnes novadā svinēs ikgadējos “Pļaujas svētkus Ottesmuižā”.

Tā būs Vidzemes zemnieku lauku sētas darbu darīšana, dziedāšana, dancošana un andelēšanās vairāku stundu garumā. Svētku atklāšana jau pulksten 11.00 kopā ar Jaunlaicenes folkloras kopu “Putnis” un Medņevas etnogrāfisko ansambli.

Pēc tam ikvienam būs iespēja ne tikai vērot, bet arī iemēģināt savu roku dažādu darbu darīšanā.  Saimes mājas pagalmā varēs palīdzēt kartupeļu rīvēšanā un kāpostu skābēšanā. Turpat pretī rijā – labības kulšana ar spriguļiem. Pie klēts varēs pārbaudīt, cik spēka vajag graudu malšanai ar rokas dzirnavām. Allaž liela apmeklētāju interese ir par motoršķūni, pie kura varēs vērot labības kulšanu ar kuļmašīnu, gluži kā senos laikos.

Svētkos piedalīsies vairāki amatnieki, kas ierādīs specifiskus, ar lauku sētas ikdienas dzīvi saistītus, darbus. Tā smēdē kalējs un amata meistars Laimonis Bāliņš demonstrēs kalšanas darbus un ikvienu aicinās pamēģināt cilāt smago kalēja āmuru. Ratnīcā Laimonis Lapsa grebs koka karotes. Pie labības šķūņa būs ādas apstrādes meistara Andra Ločmeļa darbnīca. Būs arī keramikas darbnīcas – pie saimes mājas amata meistars Uģis Puzulis ikvienam ierādīs podniecības pamatiemaņas, savukārt jaunais keramiķis Kristaps Braslis visus gaidīs pie smēdes. Pie saimes mājas varēs redzēt, kā top Daces Brūniņas klūdziņu pinumi, bet saimes mājā kopā ar zemnieku saimniecības “Jaungrēveles” saimnieci Natāliju Kaktiņu ikviens varēs gatavot vaska sveces.

Pļaujas svētki arī šogad aizritēs kopā ar tautas lietišķās mākslas meistariem. Alūksnieši, Tautas lietišķās mākslas studija “Kalme”, ar saviem darbiem un īpašu loteriju būs laidara ēkā, savukārt kaimiņi gulbenieši – Tautas lietišķās mākslas studija “Sagša” un Laimdotas Kliesmetes keramikas darbi būs atrodami starp smēdi un ratnīcu. Laidara ēkā būs arī Gulbenes novada Beļavas tautas nama mākslas studijas “Krāsu prieks” gleznu izstāde “Vasaras izskaņā” un radošās darbnīcas.

Pļaujas svētkos jau tradicionāla ir sadarbība ar jauniešiem. Šogad pie zirgu inventāra šķūņa ar saviem darbiem būs sastopami Alūksnes novada mazpulcēni, bet laidara nojumē uz radošām aktivitātēm aicinās Alekseja Grāvīša Liepnas pamatskolas skolēnu pašpārvalde.

Kārtīga rudens darbu talka nevar iztikt bez gardumiem un maltītes. Tā lauku sētas teritorijā varēs atrast ugunskuru, kur izcept īpaši gardu maizi uz iesma un ar kādu zapti to nogaršot. Pie pūnītes  dīķmalā vārīsies Vidzemes lauku sētas zupa un cepsies jērs. Savukārt pie klēts varēs degustēt zemnieku saimniecības “Kotiņi” produkciju.

Viens no centrāliem notikumiem, kuram uzmanību pievērš katrs svētku apmeklētājs un daudzi arī izmēģina savus spēkus, ir umurkumurs. Tas lauku sētas viducī, piekalnītē pie pirts, sāksies pulksten 12.30. Sasniegt staba galu nemaz nav tik viegli, taču katru gadu tas apņēmīgākajiem izdodas. Svētkos notiks arī amatnieku un mājražotāju tirdziņš, un būs apskatāmi zemnieku saimniecības “Dzelzavieši” trušu un putni.

Pēc lauku sētas darbiem, pulksten 12.50 saimes mājas pagalmā skaists deju uzvedums “Saimes talka”, kurā piedalīsies divi deju kolektīvi ar vienādu nosaukumu – Garkalnes pagasta “Saime” un Daugavpils “Saime”. Savukārt pulksten 14.00 svētku noslēgumā ar Rūdolfa Blaumaņa lugu “Trīnes grēki” viesosies Cēsu teātris.

Ates muzejs veidots pēc Kārļa Ulmaņa atziņas “Lauku sēta ir tautas šūpulis. Mūsu bagātības pirmavoti ir zeme un darbs”. Tā izveides iniciators un ilggadējs vadītājs ir Viktors Ķirps. Par šo ieguldījumu V. Ķirps 1996. gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Muzeja krājuma pamatā ir V. Ķirpa personīgā kolekcija ar kultūrvēsturisku nozīmi. Muzejs ir unikāls ar to, ka šeit vienkopus atrodas Latvijas brīvvalsts laikā darbinātā lauku tehnika, zirgu inventārs, vairāki desmiti iekšdedzes motori, amatnieku darba rīki un citi lauku cilvēka darba rīki. Muzeja krājums raksturo Kalncempju pagasta un novada vēsturi un kultūru 19. gs. beigās un 20. gs. Priekšmeti stāsta par latviešu zemnieka dzīvi, darbu, sadzīvi, tradīcijām, politiskiem notikumiem, saimniecisko darbību, kultūru, izglītību un sportu, reliģisko dzīvi un pagastā un novadā dzimušo vai dzīvojošo mākslinieku dzīvi, radošo darbību.

SAGATAVOJA: Evita APLOKA,
Alūksnes novada pašvaldības
Centrālās administrācijas sabiedrisko attiecību speciāliste

 

Pasākuma “Pļaujas svētki Ottesmuižā” programmaPasākuma “Pļaujas svētki Ottesmuižā” programma –

09.09.2023.

Vidzemes lauku sētas darbu darīšana,

dziedāšana, dancošana un andelēšanās

 

11.00 Svētku atklāšana – piedalās Jaunlaicenes folkloras kopa “Putnis” un Medņevas etnogrāfiskais ansamblis

12.00 Darbu darīšana:

  • Saimes mājā – vaska sveču gatavošana ar z/s “Jaungrēveles”, aušana no linu pakulu auklas,
  • Pie saimes mājas – amata meistara Uģa Puzuļa keramikas darbnīca, Daces Brūniņas klūdziņu pinumi.
  • Saimes mājas pagalmā – kartupeļu rīvēšana, kāpostu skābēšana,
  • Laidarā – Beļavas tautas nama mākslas studijas “Krāsu prieks” gleznu izstāde “Vasaras izskaņā” un radošās darbnīcas, TLMS “KALME” darbi un loterija,
  • Laidara nojumē – Alekseja Grāvīša Liepnas pamatskolas skolēnu pašpārvaldes radošās aktivitātes;
  • Teritorijā, zem  ābeles – maizes uz iesmiem cepšana,
  • Pie klēts – graudu malšana ar rokas dzirnavām, z/s “Kotiņi” produkcijas degustācija,
  • Rijā – labības kulšana ar spriguļiem,
  • Pie labības šķūņa – ādas apstrādes meistara Andra Ločmeļa darbnīca,
  • Pirts piekalnītē – umurkumurs,
  • Pie motoršķūņa – labības kulšana ar labības kuļmašīnu,
  • Pie pūnītes  – Vidzemes lauku sētas zupas vārīšana un degustācija, jēra cepšana uz uguns,
  • Pie smēdes – Kristapa Brašļa keramikas darbnīca,
  • Smēdē – kalšanas darbi ar kalēju un amatu meistaru Laimoni Bāliņu,
  • Starp smēdi un ratnīcu – TLMS “SAGŠA” un Laimdotas Kliesmetes keramika,
  • Pie zirgu inventāra šķūņa – Alūksnes novada mazpulku darbi,
  • Ratnīcā – karošu grebšana kopā ar Laimoni Lapsu,
  • Laukumā un teritorijā – amatnieku un mājražotāju tirdziņš, z/s “Dzelzavieši” trušu un putnu apskate

12.30 – umurkumurs

12.50 – Saimes mājas pagalmā  – deju uzvedums “SAIMES TALKA” (piedalās Garkalnes pagasta VPDK “Saime” un Daugavpils VPDK “Saime”)

14.00  – Cēsu teātra izrāde “Trīnes grēki”

Pasākuma režija un vadīšana – Santa Sāre

 

Ieejas maksa: pieaugušajiem – 5,00 EUR, skolēnam – 2,50 EUR, ģimenes biļete (viens līdz divi vecāki un 2-4 bērni (līdz 18 gadu vecumam)) – 15,00 EUR, autotransporta stāvvieta Pļaujas svētkos (vienai automašīnai) – 1,00 EUR


 

 

Skip to content