Alūksnes novada muzejs realizējis Valsts Kultūrkapitāla fonda 2023. gada 2. projektu konkursa Kultūras mantojuma nozarē atbalstīto projektu “Alūksnes novada muzeja pastāvīgās ekspozīcijas “Drūmākās lappuses Latvijas valsts vēsturē. Deportācijas.” pārveide un modernizācija”, kas paredzēja ekspozīcijas tehniskā un grafiskā projekta izstrādi.
Ekspozīcijas tehnisko un grafisko projektu izstrādāja dizainere Madara Pilipa-Matisone. Tehniskajā projektā izstrādāti risinājumi ekspozīcijas telpas labiekārtošanai, kas sevī ietver: jaunbūvējamo ekspozīcijas sienu plānu, funkcionālo plānu, apdares un grīdu plānu, vitrīnu un mēbeļu plānu, apgaismojuma plānu ar specifikāciju, sienu notinumus, galdniecības izstrādājumu detalizāciju, eksponātu novietošanu vitrīnās.
Grafiskais dizains sniedz vizuālu ieskatu par ekspozīciju – satura un eksponātu izvietojumu. Izstrādātais grafiskais dizaina projekts paredz, ka telpas akcenta krāsa būs drūmi pelēkzila, kas apmeklētājos rosinās emocijas un līdzpārdzīvojumu. Informatīvais teksts ekspozīcijā būs piemērots dažādiem apmeklētāju iesaistes līmeņiem – galvenā informācija būs atspoguļota liela izmēra tekstos, detalizēta informācija – kontrastējoši mazākā izmērā. Apmeklētājiem, kuri vēlēsies padziļināti izzināt deportēto cilvēku dzīvesstāstus, būs iespēja tos klausīties audio ierakstos. Oriģinālie priekšmeti tiks eksponēti stiklotās vitrīnās, daļai priekšmetu (vēstulēm, dokumentiem, nacionālās pretošanās kustības žurnāliem) tiks izgatavotas reprodukcijas, kuras apmeklētāji varēs ņemt rokās un iepazīties ar to saturu. Lai piesaistītu jauniešu auditoriju deportāciju tēmai, ekspozīcijā plaši tiks izmantoti stencilu mākslai raksturīgie izteiksmes līdzekļi, kas ar ironiju un satīru atspoguļos padomju varas īstenoto ideoloģiju.
Jaunas pastāvīgās ekspozīcijas “Drūmākās lappuses Latvijas valsts vēsturē. Deportācijas.” izveides mērķis ir kvalitatīvā un mūsdienīgā veidā atspoguļot padomju varas īstenoto deportāciju norisi Latvijā, represijās cietušo Alūksnes novada iedzīvotāju dzīvesstāstus un dzīvi izsūtījumā, kā arī nacionālās pretošanās kustības darbību. Lai apmeklētājiem radītu plašāku priekšstatu par padomju varas īstenotajām represijām, ekspozīcijā plānots atspoguļot hronoloģisku stāstu par notikumiem Dzimtenē un svešumā: Latvijas Republikas laiks 1930. gadu 2. puse, Molotova-Ribentropa pakts un padomju okupācija; 1941. gada deportācija; Alūksnes novada nacionālās pretošanās kustības; 1949. gada deportācija, dzīve svešumā un atgriešanos Dzimtenē, reabilitācija.
Stāstu par deportācijas norisi paspilgtinās 58 Alūksnes novada deportēto ģimeņu dzīvesstāsti un viņu personīgās lietas. Ekspozīcijā izmantoti Alūksnes novada muzeja krājuma un pētnieciskā darba materiāli, Latvijas Valsts vēstures un Alūksnes zonālā valsts arhīva materiāli, kā arī Latvijas Okupācijas muzeja un Latvijas Nacionālā Vēstures muzeja krājuma materiāli.
Ekspozīciju “Drūmākās lappuses Latvijas valsts vēsturē. Deportācijas” plānots realizēt 2024. gadā, piesaistot Valsts Kultūrkapitāla fonda un Alūksnes novada pašvaldības finansējumu.
Linda Apšusala,
Alūksnes novada muzeja ekspozīciju un izstāžu kuratore