Alūksnē veidos grupu dzīvokļu pakalpojumu - Alūksnes novads

Alūksnē veidos grupu dzīvokļu pakalpojumu

2016. gada 1. martā Alūksnes novada pašvaldība noslēdza sadarbības līgumu ar Vidzemes plānošanas reģionu par projekta “Vidzeme iekļauj” īstenošanu, kas paredz novadā izveidot jaunus sociālos pakalpojumus, tostarp grupu dzīvokļus. Jaunizveidotā pakalpojuma mērķis ir sniegt iespējas personām ar garīga rakstura traucējumiem dzīvot pēc iespējas pietuvinātā ģimeniskā vidē, īstenojot savas pamattiesības uz neatkarīgu dzīvi un aktīvi līdzdarboties visos sabiedrībā notiekošajos procesos.

Jau iepriekš pašvaldība ir informējusi, ka viens no jaunizveidotajiem pakalpojumiem būs grupu dzīvokļi pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem. Par pakalpojuma sniegšanai piemērotu vietu izvēlēts pašvaldības īpašums Kārklu ielā 5, Alūksnē, par ko jau 2019. gada 27. jūnijā lēmusi dome. Pirms lēmuma pieņemšanas izvērtētas arī citas alternatīvas vietas, taču šī teritorija izvēlēta vairāku kritēriju atbilstības dēļ: atrašanās tuvu pilsētas centram un sociālo pakalpojumu centram Uzvaras ielā 1, plašas iespējas pieslēgt visus nepieciešamos inženiertīklus, kā arī ļoti laba sabiedriskā transporta pieejamība.
Pakalpojuma nodrošināšanai paredzēts izvietot moduļu mājas. Šīs mājas tiek ražotas rūpnīcā un sastāv no moduļiem – atkārtojamām sekcijām.

Moduļu mājas jeb grupu dzīvokļi paredzēti personām ar vieglas pakāpes garīga rakstura traucējumiem. Maksimālais cilvēku skaits šajās moduļu mājās būs 16. Grupu dzīvokļa pakalpojums tiks sniegts, ievērojot vienlīdzīgu iespēju principu ievērošanu, proti, nediskriminējot personas ar invaliditāti un citām pazīmēm. Katram cilvēkam paredzēta istaba, kurā viņš dzīvos patstāvīgi. Svarīgi uzsvērt, ka moduļu mājās tiks nodrošināts pastāvīgs diennakts dežurants. Cilvēki, kas dzīvos grupu dzīvokļos, darba dienās apmeklēs Dienas aprūpes centru un strādās specializētajās darbnīcās, kas pēc būvdarbu pabeigšanas atradīsies Uzvaras ielā 1.

– Šis ir pierādījums tam, ka cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem beidzot ir iespēja uzsākt dzīvot patstāvīgāk, būt sabiedrības pilntiesīgam loceklim. Manā praksē nav gadījumu, kad fakts, ka personas ar garīga rakstura traucējumiem dzīvo kopā ar mums un starp mums, būtu traucējošs faktors viņiem pašiem vai apkārtējiem. Manuprāt, ir jābeidz personu ar invaliditāti izolēšana no sabiedrības. Katram no mums ir savas veselības problēmas. Citam tā ir garīga, citam – fiziska saslimšana. Un kāpēc gan ir no sabiedrības jānošķir tieši personas ar garīgām saslimšanām? Tad nošķiram arī tos, kam, piemēram, ir epilepsija, cukura diabēts, sirds saslimšanas. Tas, protams, ir mazliet ar ironiju, taču stereotipus mēs radām un kultivējam paši, bet, sniedzot atbilstošus pakalpojumus un atbalstu, mēs radām apstākļus, kuros varam funkcionēt līdzvērtīgi. Un, ja mēs runājam par grupu dzīvokļu galveno misiju un mērķi, kas ir prasmju un spēju attīstīšana un pilnveidošana, lai personas ar garīga rakstura traucējumiem varētu uzsākt patstāvīgu dzīvi sabiedrībā, tad neredzu iemeslus, kāpēc grupu dzīvokļi nevarētu atrasties daudzdzīvokļu mājā, blakus tai vai tuvumā jebkuram citam objektam, ēkai vai vienkārši pilsētas centram -, skaidro biedrības “Latvijas Samariešu apvienība” Sociālo pakalpojumu centra “Vanags” vadītāja Inga Brente-Mieze.

Plānots, ka moduļu māju būvniecība sāksies 2021. gadā. Šobrīd pašvaldībā notiek iepirkuma vērtēšana par moduļu māju projektēšanu, būvdarbu veikšanu un autoruzraudzību piedāvājumu iesniegšanu un norisinās pretendentu iesniegto piedāvājumu vērtēšana.
Moduļu māju būvniecība tiks īstenota Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta “Infrastruktūras risinājumi deinstitucionalizācijas īstenošanai Alūksnes novadā” (Nr. 9.3.1.1/19/I/048) ietvaros.

Sagatavoja: Sanita SPUDIŅA,
Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Skip to content