Aktualitātes Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā - Alūksnes novads

Aktualitātes Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā

No 9. oktobra līdz 30. novembrim Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā var apskatīt, izsmaržot un izlasīt tekstilmākslinieces Anneles Slišānes projekta “#100dečiLatvijai” visus 100 dečus un to stāstus.

Tekstilmākslinieces, audējas, rokdarbnieces un skolotājas Anneles Slišānes dzimtā puse ir Viļakas novada Upīte. Turpat blakus, pašā pierobežā, Zeļčos, 2016. gada 21. augustā tapis pirmais tekstilmākslas projekta “#100dečiLatvijai”, dečs. Projekts ir Anneles ideja un īstenošana – unikāla, personīga dāvana Latvijai simtgadē. 100 nedēļās 100 dažādos materiālos tapuši 100 deči un to stāsti latgaliešu un latviešu rakstu valodās. Simtgadīgās stellēs Latgalē un Rīgā veikti eksperimenti ar dažādiem materiāliem, dodoties jaunos tekstila meklējumos, izrādot cieņu dabai un kultūrvēsturiskajam mantojumam. Deči austi no puķēm, no neapstrādātiem augu stiebriem, no dažādām augu, dzīvnieku un mākslīgajām tekstilšķiedrām.  Īstenojot ideju par dabas vērtību saglabāšanu un pasaules ilgtspējīgu attīstību, deči tapuši arī no otrreiz izmantojamiem materiāliem.

 Par saviem 100 dečiem un to aušanu Annele saka: “Iepazīt un katru dienu no jauna iemīlēt savu Latviju. Satikt to pļavā, mežā, purvā, silā, upē, ezerā un jūrā. Satikšanās brīnumu un mīlestību saglabāt darbos. Izstaigāt bērnības takas Latgalē un satikt savējos, izsmaržot vīgriezes saldumu un pelašķa rūgtumu, pazemīgi noliekties līdz skudru pūznim un pacelties līdz bērzu galotnēm, saskaitīt ugunspuķes ziedlapiņas un pūkainā diždadža asumus, noaust lidojošo pieneņu paklāju un dziedējošo nātru deči. Aušana ir domāšanas veids, pasaules kārtības izpratne. Pasaules auduma vienkārtņa radīšana – augšā, apakšā, balts, melns, kalnā, lejā, dienā, naktī… Aušana ir dzīvesveids un mīlestība. Aušana ir meditācija un gleznošana stuovūs (no latgaliešu valodas – stellēs).” 2019. gada 16. novembrī plkst. 12.00 notiks tikšanās ar mākslinieci. Pasākuma laikā tiks godināti arī jaundzimušie kalncempieši.

 Jau septīto gadu pēc kārtas piedāvājam Ziemassvētku izglītojošo programmu. Šogad – Lācīša Ziemassvētku piedzīvojumi. Lāči vēl joprojām ir vieni no spēcīgākajiem dzīvniekiem daudzu tautu kultūrās un vieni no iemīļotākajiem bērnu pasaku, grāmatu un filmu varoņiem. Galvenās īpašības, kuru dēļ lāči tiek cildināti, ir viņu spēks, varenība, pamatīgums, drosme, pašpārliecinātība, kā arī mīlestība un pieķeršanās. Mūsu Lācītis Ziemassvētkos būs pamodies no ziemas miega un pavisam apjucis, kopā ar Saimnieci, bērniem, pedagogiem, ģimenēm, darba kolektīviem tas dosies piedzīvojumos muzeja sētā – rotaļās, dziesmās, nākotnes zīlēšanā un izzinošās aktivitātēs. Programmas norises laiks – no 5. līdz 20. decembrim. Izglītojošās programmas maksa – 3,00 EUR no personas, grupas lielums – līdz 30 personām. Pieteikšanās izglītojošajai programmai līdz 29. novembrim pa tālruni 25664436, atesmuzejs@aluksne.lv.

 Uz tikšanos Atē!

Janita Šolina, muzeja vadītāja

Skip to content